Естонський кіноінститут вельми позитивно оцінив доцільність та ефективність пілотної програми «Знімайте Естонію», запровадженої у 2016 році, яка запропонувала зарубіжним кіновиробникам кеш-рібейти обсягом до 30%.
У 2016-му виробники двох зарубіжних кінопроектів, які взяли участь у програмі, витратили в Естонії 1 млн. 670 тис. євро.
Натомість, обсяг кеш-рібейту склав 502 тис. євро. А в державний бюджет було сплачено 274 тис. євро податків, повʼязаних із залученням місцевої знімальної групи.
Естонський кіноінститут враховує лише прямі податки, сплачені під час кіновиробництва. Якщо ж врахувати також і непрямі податки, то, на думку голови Естонського кіноінституту Edith Sepp, отримана державним бюджетом сума може навіть перевищити обсяг виплачених зарубіжним кіновиробникам відшкодувань.
Фінська стрічка «Ikitie» («The Eternal Road», реж. AJ Annila) із загального бюджету 3 млн. євро витратила понад половину в Естонії (1 млн. 530 тис. євро).
Виробники датської повнометражної анімаційної стрічки «Нodja з Pjort» (реж. Karsten Kiilerich) витратили в Естонії 143 тис. євро з бюджету 2 млн. 200 тис. євро.
Запроваджуючи програму кеш-рібейтів, в Естонії сподівалися, що на один витрачений євро буде отримано три євро зарубіжних кіноінвестицій.
Розрахунки за підсуками першого року роботи програми дозволяють сміливо стверджувати, що кожен витрачений на кеш-рібейти євро приніс Естонії 7,3 євро від зарубіжних кіновиробників.
Крім того роботу в Естонії отримали чимало місцевих кінопрофесіоналів.
Цієї осені, за словами Edith Sepp, зарубіжні кіновиробники представили до Естонського кіноінституту чотири кінопроекти на погодження – з Данії, Німеччини, Великобританії та Фінляндії.
Загальна сума здійснюваних ними витрат на виробництво кіно в Естонії перевищує 4 млн. євро.