21 квітня 2015 року у Будинку кіно відбувся показ стрічки «Такі красиві люди» за участі її автора – режисера і сценариста Дмитра Мойсеєва.
Перед початком показу голова НСКУ Сергій Тримбач коротко ознайомив глядачів із поточним станом справ у вітчизняній кінематографії. Він зазначив, що у світі нині існує непересічний інтерес до українського кіно. Нещодавно відбувся Тиждень українського кіно в Парижі, що мав успіх. Нині триває Перший північний український кінофестиваль у Швеції, а також фестиваль goEast у Вісбадені, у програмі якого – низка українських фільмів і фільмів про Україну. У травні два десятки сучасних і класичних українських стрічок будуть демонструвати на фестивалі у США. Туди їде і делегація від Спілки.
Зростання інтересу до українського кіно, звичайно, пов’язане із політичною ситуацією, але у першу чергу є наслідком активізації останніми роками кіновиробництва – завдяки збільшенню його бюджетного фінансування. Відтак, сьогодні прем’єра нового українського фільму у Будинку кіно вже не сприймається як щось екстраординарне, як це було, наприклад, у 1990-ті роки.
Мають інтерес до українського кіно і вітчизняні глядачі. Про це, зокрема, свідчить досвід першого кінотеатру українського фільму «Ліра», утвореного у Києві на базі кінотеатру «імені Чапаєва». Збори закладу відтоді як він став показувати виключно вітчизняні стрічки істотно зросли.
Далі Сергій Тримбач представив молодого режисера Дмитра Мойсеєва, спеціально наголосивши на тому, що «Такі красиві люди» – його повнометражний дебют. «Ви знаєте, яка це трагедія для сім’ї, коли у неї немає дитини. Ось і у нашій кінематографічній родині довгий час не було дітей», – зазначив він. На жаль, у ближчому майбутньому ситуація в українському кіно знову може погіршитися, адже зараз існують проблеми із його фінансуванням.
«Такі красиві люди» – вишукана робота про людські почуття, виконана лаконічними прийомами. Глядачі Будинку кіно тепло прийняли стрічку, у якій важливу роль відіграє настрій.
По завершенні показу відбулося невелике обговорення фільму за участі режисера. Дмитро Мойсеєв розповів, що «Такі красиві люди» перемогли на Першому пітчингу кінопроектів Держкіно, знімала фільм Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка – за державні кошти, але за мінімально можливу для того суму, що дозволила виповнити всі законодавчі вимоги (бюджет роботи – 6 млн. гривень). Знімальних днів було 25, тож щодня робили близько трьох-чотирьох хвилин корисного матеріалу, але бувало доходило і до семи.
Розказав Дмитро Мойсеєв і про своє ставлення до використання правильної літературної української мови у фільмі. Дія «Таких красивих людей» відбувається переважно на Арабатській стрілці, тож якби він дотримувався мовного реалізму, треба було робити так, щоб герої говорили російською. Але оскільки це все ж твір мистецтва, йому хотілося, щоб там звучала українська мова. Глядачі своїми оплесками підтримали в тому режисера.
Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка не стала опікуватися прокатом стрічки, зазначив Дмитро Мойсеєв. Відтак, щоб донести фільм до глядачів, він створив кінокомпанію «ЇЖАК фільм» і викупив у Державного агентства з питань кіно права на його розповсюдження та демонстрування. Було організовано покази «Таких красивих людей» у двох десятках українських міст. Режисер їздив із фільмом Україною, представляв його глядачам (Дмитро Мойсеєв підтвердив слова Сергія Тримбача про високий інтерес до вітчизняного кіно). Відправляли фільм і на фестивалі. Зокрема, прем’єра «Таких красивих людей» відбулася на Київському МКФ «Молодість».
Нині Дмитро Мойсеєв розпочинає роботу над своїм другим повнометражним фільмом – «Після фіолетового буде червоний». «Це буде безбюджетне кіно, але ми зробимо його так, щоб це не зашкодило його естетичній якості», – зазначив режисер. На його думку, якщо очікувати на державне фінансування, то розпочати роботу над фільмом можна буде через два роки. А якщо робити все самим вже зараз, то через два роки точно матимемо готовий фільм. Планується, що над стрічкою працюватиме більша частина творчої групи, що робила «Таких красивих людей».
Нині на Фейсбук-сторінці кінокомпанії «ЇЖАК фільм» розміщено таке повідомлення: «В нас буде багато роботи і зовсім небагато коштів, тож всі охочі, хто бажає приєднатися до створення фільму, надсилайте коротку інформацію про себе і чим ви хочете займатися у кіно на адресу yizhakfilm@gmail.com». Слід сподіватися, що новий кінопроект Дмитра Мойсеєва найближчим часом буде втілено у життя.
Сергій Васильєв