У суботу, 28 травня 2016 року, у кількох локаціях Києва відбудуться акції солідарності з «Кримською четвіркою» – активістами руху спротиву окупації Криму Олегом Сенцовим, Олександром Кольченком, Геннадієм Афанасьєвим та Олексієм Чирнієм, які були затримані ФСБ у Сімферополі рівно два роки тому – у травні 2014-го, і досі утримуються в неволі російською владою.
Акція триватиме протягом усього дня, від 13.00 до, орієнтовно, 21.00, та включатиме низку активностей:
- біля кінотеатру «Жовтень» (вул. Костянтинівська, 26),
- в рамках фестивалю «DIY STVO» (вул. Петрівська, 30/34), а також
- у Будинку вільних людей (Кирилівська, 13Д).
Зокрема, на площі біля кінотеатру «Жовтень» (вул. Костянтинівська, 26) відбудуться такі заходи:
13.00–14.00 – відкриття фотовиставки робіт Геннадія Афанасьєва та розповіді про кримських політв’язнів – як тих, хто вже етапований до РФ (про Олега Сенцова, Олександра Кольченка та Геннадія Афанасьєва розкажуть їх знайомі та друзі – журналістка Катерина Сергацкова, журналіст Олексій Арунян та фотограф Алім Якубов), так і тих, хто перебуває на території окупованого півострову і список яких постійно поповнюється;
14.00–15.00 – інструктаж про те, чого варто, а чого не варто боятися українцям, які їдуть до РФ, а також захоплива (як не парадоксально) розповідь про те, що таке ШІЗО і ПКТ, як проходить етапування та інші «радощі» тюремного життя; про це говоритиме Олександр Гатіятуллін, експерт із пострадянської пенітенціарної сфери, член Громадської ради при Державній пенітенціарній службі, автор низки публікацій про традиції тюремного світу;
15.00–17.00 – майстер-клас із організації форум-театру на тему затримання «Кримської четвірки»;
17.00–18.00 – розповідь співкоординатора Проекту «Без Кордонів» Максима Буткевича про проблеми переселенців із Криму.
У рамках фестивалю «Дійство» (вул. Петрівська, 30/34) протягом дня триватиме підписання листівок для «Кримської четвірки», а з 15.00 по 16.00 відбудеться розповідь про справу «Кримської четвірки» співкоординатора Проекту «Без Кордонів» Максима Буткевича.
У Будинку вільних людей (Кирилівська, 13Д) підписання листівок для «Кримської четвірки» також відбуватиметься протягом усього дня, а з 19.00 по 20.30 відбудеться кінопоказ документальної стрічки «Крим. Нескорений», створеної командою проекту «Крим.Реалії» до 2-ї річниці окупації півострова. По завершенні кінопоказу відбудеться нетривале обговорення.
Організатори акції: «Комітет солідарності» (група підтримки «кримських заручників»), Євромайдан SOS в рамках кампанії LetMyPeopleGo, Центр Громадянських Свобод, Проект «Без кордонів» («Центр Соціальна Дія»).
Акція відбуватиметься в рамках ініційованого переліченими громадськими організаціями та неформальними об’єднаннями Тижня солідарних дій на захист «Кримської четвірки» (із 26 травня до 4 червня).
Активісти закликають усіх небайдужих по всій країні, а також за її межами приєднатися до кампанії солідарності будь-яким способом: провести лекцію, дискусію, кінопоказ, благодійний аукціон, виставку, концерт, майстер-клас, граффіті-рейд, мітинг, флешмоб. Вони пропонують зробити фото заходу і переслати їм, та зобов’язуються передати їх Олегу Сенцову, Олександру Кольченку, Геннадію Афанасьєву та Олексію Чирнію через адвокатів.
Ініціативи заохочують також активістів інших міст збирати кошти на підтримку політв’язнів та членів їх родин, а також надсилати листи та поштівки.
Проведення акцій солідарності у рамках оголошеного Тижня вже підтвердили Берлін та Нью-Йорк. Окрім того, наступного тижня в Києві у Центрі візуальної культури при «Києво-Могилянській академії» відбудуться кінопоказ і дискусія, присвячені «Кримській четвірці». Час проведення заходу організатори повідомлять згодом.
За оновленнями кампанії можна стежити на Фейсбук-сторінці Тижня за посиланням>>>.
Нагадаємо, що Олегу Сенцову, Олександру Кольченку, Геннадію Афанасьєву та Олексію Чирнію протягом останніх двох років довелося пройти через безліч випробувань: починаючи від тортур, завершуючи примусовим присвоєнням їм російського громадянства.
Одразу після затримання представники російських спецслужб застосовували до них жорстокі тортури, а пізніше суд визнав їх винними у тероризмі та призначив їм покарання від 7 до 20 років колонії суворого режиму. На сьогоднішній день четверо активістів розкидані по місцям несвободи східних просторів Російської Федерації: Челябінська область, Якутія, Республіка Комі, Магаданська область. Щоправда, нещодавно Геннадія Афанасьєва було перевезено до СІЗО «Лефортово» в Москві, але поки що розв’язка цієї історії є неочевидною і невідомо, чи вдасться йому повернутися додому.
Більше про акції солідарності із «Кримською четвіркою», заплановані на 28 травня, читайте тут>>>.