Державна аудиторська служба України поширила новину про підсумки аудиту Державного агентства України з питань кіно.
Держаудитслужба виявила кінотрюки з бюджетними коштами
Фахівці Держаудитслужби провели державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм «Створення та розповсюдження національних фільмів, фінансова підтримка державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка», «Здійснення концертно-мистецьких, культурологічних заходів у сфері кінематографії, фінансова підтримка Національної спілки кінематографістів України» за період з 01.01.2015 по 01.01.2018 установивши низку чинників, через які Мінкультури і Держкіно не забезпечують ефективного використання бюджетних коштів.
Проведений аналіз стану фінансування виробництва фільмів засвідчив, що через незадовільний стан матеріально-технічної бази державних та комунальних підприємств сфери кінематографії, які мають повний технологічний цикл для виробництва фільмів, 90% державних контрактів та 98% договорів фінансової підтримки на виробництво національних фільмів укладені Держкіно з приватними кіновиробниками.
Проте більшість з них за даними Державного реєстру виробників, розповсюджувачів і демонстраторів фільмів на території України не мають власної виробничої бази для створення фільмів і орендують її у інших суб’єктів господарювання, а наявне у державних підприємств обладнання для виробництва кінофільмів майже на 100% морально застаріле та фізично зношене і здебільшого непридатне для подальшого використання.
У 2015-2017 роках Держкіно прийняло від продюсерів-виробників 93 фільми, на виробництво яких витрачено із державного бюджету 342,1 млн грн, при цьому майже 40% цих коштів витрачено на оренду павільйонів, обладнання, реквізиту, костюмів та інших сценічно-постановочних засобів, що використовувалися в процесі виробництва.
Як наслідок, приватні кіновиробники за бюджетні кошти орендують обладнання та сценічно-постановочні засоби за договірними цінами, які у більшості випадків необґрунтовані та вищі за ринкові, що призводить до завищення вартості фільмів і неефективного використання коштів державного бюджету, які спрямовуються на їх виробництво.
Також відсутність дієвої системи контролю за використанням коштів, спрямованих на створення національних фільмів, призводить до неефективного використання коштів державного бюджету та невиконання завдання бюджетної програми щодо забезпечення присутності українських фільмів на національному екранному просторі й на світовому кіноринку. Адже, Держкіно не здійснює контролю за використанням коштів, спрямованих на створення національних фільмів.
Аналіз витрат, пов’язаних з виробництвом національних фільмів, засвідчив, що під час виготовлення сценічно-постановочних засобів (декорацій) використовуються будівельні матеріали, зокрема вироби із дерева та металу, які в більшості випадків після завершення виробництва фільмів списуються на витрати, а не реалізуються як вторинна сировина (відходи).
Аудитом установлено, що окремі продюсери-виконавці після завершення виробництва фільмів операції з реалізації як вторинної сировини відходів з металу та дерева, що використовувалися на декораційно-технічне оформлення під час виробництва національних фільмів, не проводили та в остаточних розрахунках з Держкіно, яке здійснювало фінансування цих фільмів, не враховували.
Проведення продюсерами-виконавцями операцій з реалізації як вторинної сировини (відходів) з металу та дерева, які використовувалися під час виробництва національних фільмів, та урахування їх в остаточних розрахунках з Держкіно надало б змогу заощадити бюджетних коштів на суму понад 2,0 млн грн лише на виробництві трьох фільмів («Варіант Марконі», «Казка старого мельника» та «Її серце»).
Крім цього, через недосконалість порядку розповсюдження і демонстрування національних фільмів, створених на умовах державного замовлення та фінансової підтримки, та відсутність контролю за ходом реалізації виключних майнових прав на фільми Держкіно не забезпечило розповсюдження 54 національних фільмів, на створення яких використано бюджетних коштів на суму 149,3 млн гривень.
Держаудитслужба, 24 жовтня 2018 року