Медіаорганізації закликають відкликати законопроект №4629 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет» і внести положення, які б передбачали, що примусове блокування контенту в інтернеті має здійснюватись за рішенням суду, передає «Детектор медіа».
Про це йдеться у розповсюдженій спільній заяві Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» (АНРВУ), Національної спілки журналістів України (НСЖУ), Української Асоціації видавців періодичної преси (УАВПП) та ГО «Центр демократії та верховенства права».
АНРВУ, НСЖУ, УАВПП, «Центр демократії і верховенства права» безумовно вітають дії, направлені на боротьбу з піратством, передбачені розробленим Кабінетом міністрів і поданим на розгляд Верховної Ради проектом закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет» (№4629).
Водночас у заяві перераховані негативні наслідки запровадження процедури блокування сайтів без рішення суду. Зокрема, «будь-яка особа (у т.ч. недобросовісна фірма-«одноденка»), отримавши електронний цифровий підпис, може подати власнику веб-сайту, постачальнику послуг хостингу безпідставну заяву з вимогою щодо видалення або унеможливлення доступу до певної інформації».
«При цьому у власника веб-сайту, постачальника послуг хостингу немає ні права, ні можливості визначати наявність і обсяг авторських прав у заявника – заявнику достатньо заявити «твердження» про наявність у нього майнових прав на об’єкт авторського і (або) суміжних прав, на надаючи жодних доказів. Результатом такої заяви може бути блокування (видалення) певної інформації, а у випадку подання заяви постачальнику послуг хостингу – блокування всього веб-сайту, оскільки хостер у віпадку використання https-протоколу (а таких 50% сайтiв) не може заблокувати контент, а може заблокувати весь сайт», – йдеться у заяві.
Медіаорганізації з метою унеможливлення зазначених негативних наслідків закликають відкликати законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет» №4629 та ініціювати створення робочої групи, яка б включала, крім представників державних органів, також експертів громадянського суспільства, для його подальшого доопрацювання.
«Важливо включити до тексту проекту положення, відповідно до яких примусове блокування контенту в Інтернеті має здійснюватись судом, наприклад, через вдосконалення механізмів забезпечення позову (Цивільний процесуальний кодекс, стаття 151) або вжиття запобіжних заходів (Господарський процесуальний кодекс, стаття 43-1), що дозволить забезпечити оперативність захисту. У цьому випадку суд також буде перевіряти і особу заявника і, попередньо, обгрунтованість претензій, належність та доказову силу документів, вживатиме заходів від зловживань та визначиться з адекватним обсягом запобiжних заходiв», – йдеться у заяві.
Медіаорганізації готові надати свої експертні пропозиції до тексту законопроекту задля досягнення справедливого балансу між захистом інтелектуальної власності та забезпеченням свободи вираження поглядів, приватності та законних інтересів громадян в мережі інтернет.
Подаємо текст заяви.
«Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради Проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет” (реєстр. №4629 від 10.05.2016).
Метою законопроекту, як зазначають його автори, є, зокрема, запровадження “прозорого, передбачуваного та ефективного механізму припинення порушень авторського і (або) суміжних прав шляхом видалення або унеможливлення доступу до інформації, що порушує авторське право і (або) суміжні права в мережі Інтернет”.
Безумовно вітаючи дії, направлені на боротьбу з піратством, зазначаємо, що законопроект має певні негативні риси, що можуть призвести до порушення прав людини в Інтернеті, зокрема:
- Будь-яка особа (у т.ч. недобросовісна фірма-“одноденка”), отримавши електронний цифровий підпис, може подати власнику веб-сайту, постачальнику послуг хостингу безпідставну заяву з вимогою щодо видалення або унеможливлення доступу до певної інформації. При цьому у власника веб-сайту, постачальника послуг хостингу немає ні права, ні можливості визначати наявність і обсяг авторських прав у заявника – заявнику достатньо заявити “твердження” про наявність у нього майнових прав на об’єкт авторського і (або) суміжних прав, на надаючи жодних доказів.
Результатом такої заяви може бути блокування (видалення) певної інформації, а у випадку подання заяви постачальнику послуг хостингу – блокування всього веб-сайту, оскільки хостер у віпадку використання https-протоколу (а таких 50% сайтiв) не може заблокувати контент, а може заблокувати весь сайт. - Постачальник послуг хостингу буде блокувати без суду будь-який іноземний сайт.
- Зазначене блокування, відповідно до законопроекту, буде тривати мінімум 10 робочих днів. У подальшому (не пізніше ніж протягом 14 робочих днів з моменту надсилання копії заяви) недобросовісний заявник може подати позовну заяву до суду (надавши документи про це постачальнику послуг хостингу) та використовувати певні процесуальні дії з метою затягування розгляду справи.
- Також законопроект не встановлює обов’язку заявника звернутись до суду за остаточним вирішенням, а лише передбачає розблокування контенту (веб-сайту) не пізніше ніж протягом 14 робочих днів з моменту подання заяви у випадку ненадання власнику веб-сайту, постачальнику послуг хостингу документів, які підтверджують, що суб’єкт авторського права і (або) суміжних прав ініціював судове провадження з метою забезпечення захисту свого авторського права і (або) суміжних прав.
Але, у той же час, законопроект не позбавляє можливості заявника повторно звернутись із вимогою щодо видалення або унеможливлення доступу до інформації, без обмеження кількості таких звернень, що фактично може призвести до тривалого блокування. - Запропоновані у пункті 3 законопроекту зміни до Закону України “Про авторське право і суміжні права”, нададуть будь-яким особам (у тому числі конкурентам в діловій та політичній сферах) інструмент для провокацій та зловживань, блокувань веб-сторінок та веб-сайтiв, створять умови для хаосу та коллапсу в сфері інтернету та призведуть до колоссальної напруги у суспільстві та незадоволення діяльностю влади, як це, наприклад, було з відiзваним з парламенту США SOPA (Stop Online Piracy Act); гарантовано суттєво понизить рейтинги України зі свободи слова та багатьох інших свобод. Закріплення принципу “презумпції вини” будь-якого користувача і неможливість оперативно відновити доступ до контенту, що був незаконно обмежений, також створює серйозну загрозу для діяльності журналістів та громадських активістів, що висвітлюють питання корупції та інших зловживань у публічній сфері.
Для унеможливлення зазначених вище негативних наслідків закликаємо Вас відкликати Проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет” №4629 та ініціювати створення робочої групи, яка б включала, крім представників державних органів, також експертів громадянського суспільства, для його подальшого доопрацювання.
Важливо включити до тексту проекту положення, відповідно до яких примусове блокування контенту в Інтернеті має здійснюватись судом, наприклад, через вдосконалення механізмів забезпечення позову (Цивільний процесуальний кодекс, стаття 151) або вжиття запобіжних заходів (Господарський процесуальний кодекс, стаття 43-1), що дозволить забезпечити оперативність захисту. У цьому випадку суд також буде перевіряти і особу заявника і, попередньо, обгрунтованість претензій, належність та доказову силу документів, вживатиме заходів від зловживань та визначиться з адекватним обсягом запобiжних заходiв.
Ми, Організації, що нижче підписались, готові надати свої експертні пропозиції до тексту законопроекту задля досягнення справедливого балансу між захистом інтелектуальної власності та забезпеченням свободи вираження поглядів, приватності та законних інтересів громадян в мережі Інтернет.
З повагою,
Голова Ради Директорів Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” Човган О.Ю.
Перший секретар Національної спілки журналістів України Томіленко С.А.
Генеральний директор Української Асоціації видавців періодичної преси Погорелов О.В.
Директор ГО “Центр демократії та верховенства права” Шевченко Т.С.».
«Детектор медіа», 19 травня 2016 року