Дмитро Санін, ZN.UA
2014-й — рік подвійних ювілеїв для Сергія Параджанова. По-перше, виповнилося б 90 років від дня народження його самого. І, по-друге, цьогоріч виповнюється півстоліття його легендарній картині “Тіні забутих предків”. В одному з київських музеїв до ювілеїв майстра підготували виставку-колаж “Сергій Параджанов — сновидіння ХХІ століття”.
До 90-річчя від дня народження геніального режисера у всьому світі проходить низка ювілейних заходів. На Національній кіностудії ім. Довженка, в Будинку кіно на початку цього року тепло і з ностальгічним щемом згадували великого майстра.
Як повідомила DT.UA видатна українська актриса Лариса Кадочникова (вона знімалась у його шедеврі “Тіні забутих предків”), найближчим часом відбудеться фестиваль у Єревані, присвячений творчості кіномайстра. На цей форум запрошено також представників українського кіно.
Тим часом у Києві триває виставка-колаж “Сергій Параджанов. Сновидіння ХХІ століття”. Облаштувати простір снів Параджанова вирішив незвичайний музей, який так і називається — “Музей Сновидінь”. Він розташований на вулиці Чигоріна. А виставка тут працює у четвер, п’ятницю, суботу та неділю.
Як зазначають відвідувачі, арт-об’єкти, фотографії, постери різних фільмів створюють особливу атмосферу великого колажу на основі творчості Параджанова. На виставці презентовано роботи і друзів майстра, і тих митців, яких надихала творчість кінорежисера. Серед них Алла Жмайло, Юрій Мечитов. Є також роботи Сурена Параджанова, сина режисера.
Взагалі, сама творчість Параджанова — це суцільна містерія, містифікація, колаж. Свого часу він почав творити у Києві як скромний документаліст і автор не дуже вдалого художнього фільму “Перший хлопець”.
А коли 1964 р. вийшли “Тіні забутих предків”, його буквально накрила світова слава. Історія кохання Івана й Марічки, поезія Карпат, надзвичайна кольорова гама фільму — все це заворожило шанувальників кіно на різних континентах. Картина отримала близько 30 фестивальних нагород. І по сьогодні “Тіні” залишаються неперевершеним взірцем українського поетичного кіно.
На жаль, подальші творчі задуми Параджанова, зокрема зйомки “Intermezzo” за мотивами твору Михайла Коцюбинського, не були реалізовані. За режисурою КДБ, Параджанову оформили судимість, він тривалий час відбував покарання. І творчого повернення до України вже не сталося, — свої наступні фільми майстер знімав у інших містах.
Виставка “Сергій Параджанов — сновидіння ХХІ століття” — це лише один із проявів безмежного художнього світу видатного митця.
Виставка триватиме до 16 березня.
Дмитро Санін, ZN.UA, 21 лютого 2014 року