Дмитро Санін, «Дзеркало тижня. Україна»
Держкіно України анонсує у 2014 р. вихід у прокат (на вітчизняні кіноекрани) близько півтора десятка художніх фільмів вітчизняного ж виробництва. Окремі з них уже побували на кінофестивалях, у деяких це ще попереду. Жанрова палітра майбутніх прем’єр — мелодрами, трагікомедія, соціальна драма, байопік, анімація. Багато кінокритиків найбільш очікуваним українським фільмом 2014-го називають проект Олеся Саніна — «Поводир, або Квіти мають очі».
Минулий рік був відзначений низкою кінопрокатних прем’єр: «Вічне повернення», «Іван Сила», «Тіні незабутих предків», «Звичайна справа». На жаль, жоден із цих проектів не окупив себе. Побачимо, чи окупляться нові кінофільми.
У січні анонсують вихід на екрани фільму режисера Валентина Васяновича «Креденс». Це трагікомедія, що позиціюється як «Історія протистояння хижого радянського і традиційного українського світогляду».
Анотація: для того, щоб просто жити і робити свою справу, героєві необхідно пройти серйозні випробування. Чому так влаштоване життя? Чи варто йти на компроміс із самим собою задля міфічних благ? Ось основні питання, які хвилюють героя. Дія фільму відбувається в зимовому Львові. За святковими прикрашеними фасадами будинків ховаються неприбрані двори і необлаштовані приміщення. А за зовнішньою привітністю та щедрістю людей приховані дикі бажання й аморальні вчинки. У фільмі знімалися українські актори: Андрій Самінін, Наталія Васько, Михайло Жонін.
У романтичній комедії «Хвороба кохання» також задіяні наші актори: Лариса Кадочникова, Олексій Зубков, Олександр Ігнатуша. Режисери проекту — Дмитро Томашпольський та Альона Дем’яненко. Картина розповість про кохання лікаря-венеролога та космонавта і засекречений космічний експеримент.
Узимку в прокаті з’явиться українсько-турецький фільм «Люби мене».
А в дні весняних шкільних канікул на екранах кінотеатрів очікується «Трубач» від режисера Анатолія Матешка. Держкіно і творці позиціюють цю стрічку як перший національний дитячий кіномюзикл. Автори вирішили відійти від жанру екшен, страшилок, комп’ютерних баталій, глядачі зможуть оцінити людську історію дорослішання юного музиканта, його стосунків із ровесниками та дорослими. У головній ролі — школяр Льоня Шевченко, а дорослих грають Олексій Горбунов, Володимир Горянський, Нонна Гришаєва та Ольга Матешко.
Ще одна прем’єра навесні — теж для дітей і теж на канікулах — повнометражна українська анімація «Хто боїться дядечка Бабая». Автори не звужують адресних рамок фільму, а запрошують на прем’єру сімейну аудиторію — батьків з дітьми. Згідно зі сценарієм, чарівна птаха Алконост знесла яйце, яке може виконати будь-які бажання. Але яйце розбивається, і з нього з’являється чарівна дівчинка. Потім у дівчинки з’являються друзі — кіт, миша, коза. Героїв чекає подорож до самого Бабая. А дорогою — зустрічі з Відьмою, Змієм Гориничем і т.д. Ця анімація задумувалася як мюзикл, мова — українська, у фільмі ми почуємо голоси Віктора Андрієнка, Валерія Чигляєва, актриси театру імені Лесі Українки Ольги Когут. ЗМІ повідомляли, що фільм мав вийти у прокат ще 2010-го. Сподіваємося, 2014-го він усе-таки з’явиться.
Навесні в прокаті, швидше за все, з’являться два різних за стилем і жанром фільми. Перший — трилер «Зелена кофта» режисера Володимира Тихого. Час — наші дні. Місце — спальні райони великого міста. Сюжет — зникнення семирічної дитини, яку шукає старша сестра після марних пошуків міліції. У фільмі наявний мотив страшної помсти. У ролях: Олександр Петько, Борис Гавриленко, Юрій Одинокий (анонсована дата прем’єри — 3 квітня).
Друга очікувана весняна прем’єра — «Лука. Святитель хірург». Режисер — Олександр Пархоменко. У головній ролі — Андрій Самінін. Фільм, що його очікували на екранах ще торік, присвячений унікальній особистості хірурга і архієпископа Святителя Луки (Войно-Ясенецького). У картині задіяні й російські актори — Віталій Безруков та Катерина Гусєва.
Восени (дати уточнюються) режисер Вікторія Трофименко хоче представити психологічну драму «Брати. Остання сповідь». Це розповідь про родичів, котрі 40 років перебувають у напружених стосунках і змагаються, хто кого переживе. Якоїсь миті в їхньому житті з’являється жінка. І життя стає цікавішим. Сценарій створений на основі роману «Джмелиний мед» шведського письменника Торгні Лідгрена.
Іван Кравчишин анонсує восени «Хроніки» — народну комедію з трьох новел. В основі кожної — визначальні етапи життя людини: народження, народження дитини, смерть.
І, як було зазначено вище, особливі очікування пов’язані з прем’єрою Олеся Саніна — «Поводир, або Квіти мають очі». Це історична драма, події якої охоплюють початок 30-х років минулого століття. В Українській радянській соціалістичній республіці ударними темпами відбуваються індустріалізація та колективізація, а заодно — Голодомор і знищення інтелігенції. Свідком цих подій і стає американський підприємець Майкл Шемрок, що прибув у радянську Україну (Харків) у своїх справах разом із 10-річним сином Пітером. У героя є план: виміняти трактор на зерно. Він залишається в Україні. Одного разу до його рук потрапляють документи про заплановані репресії. Після цього американця прибирають. Але залишається його син, свідок убивства. Хлопчині дивом вдається врятуватися. Він, із волі обставин, стає поводирем сліпого бандуриста. Очима американського хлопчика, очевидно, нам і доведеться побачити картину життя радянської України середини 30-х минулого століття. У картині знімалися: Станіслав Боклан, Антон Грін, Олександр Кобзар, Олег Примогенов. Бере участь у фільмі також співачка Джамала.
Дмитро Санін, «Дзеркало тижня. Україна», 24 січня 2014 року