У першому кварталі 2018 року не було затверджено паспорт бюджетної програми «Державна підтримка кінематографії» на 2018 рік

Ukrainske_Kino_male

Станом на 30 березня 2018 року не було затверджено паспорт бюджетної програми 1806030 «Державна підтримка кінематографії», якою передбачено виділення протягом 2018 року з державного бюджету 505 млн. 300 тис. гривень на створення та розповсюдження національних фільмів, фінансову підтримку Національного центру Олександра Довженка та здійснення концертно-мистецьких, культурологічних заходів у сфері кінематографії.

Міністерство культури України за чинною процедурою мало подати паспорт бюджетної програми на затвердження Міністерству фінансів України до 30 січня 2018 року.  Відсутність затвердженого паспорту бюджетної програми не дозволяє здійснювати заплановані у бюджеті витрати.

За інформацією, яку наводить Державне казначейство України, станом на 30 березня 2018 року не були затверджені 2 із 4 паспортів бюджетних програм, що мають відношення до кінематографії:

  • 1801180 «Виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування» (за цією програмою Міністерству культури України передбачено 500 млн. гривень) та
  • 1806030 «Державна підтримка кінематографії» (цю програму має виконувати Державне агентство України з питань кіно).

Натомість, затверджено паспорти бюджетних програм:

  • 1806010 «Керівництво та управління у сфері кінематографії», за якою Держкіно передбачено 12 млн. 497 тис. гривень (головно витрати на заробітну плату апарату агентства) та
  • 1806060 «Гранти Президента України молодим діячам мистецтва для створення і реалізації творчих проектів в сфері кінематографії та премії за видатні досягнення у галузі кінематографії» (420 тис. гривень).

Загалом, за належними Міністерству культури України 25 бюджетними програмами Міністерством фінансів України було затверджено лише 18 паспортів (тобто 72%).

Затримку із затвердженням паспортів кінематографічних бюджетних програм може бути обумовлено тим, що обидві бюджетні програми – нові.

У випадку із бюджетною програмою «Виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування» нині не зрозуміло взагалі, що саме треба затверджувати.

Бюджетна програма «Державна підтримка кінематографії», хоча і представляє традиційні для Держкіно напрямки фінансової підтримки галузі, теж постала дещо неочікувано, оскільки поєднала дві звичні – «Створення та розповсюдження національних фільмів, фінансова підтримка державного підприємства “Національний центр Олександра Довженка”» та «Здійснення концертно-мистецьких, культурологічних заходів у сфері кінематографії, фінансова підтримка Національної спілки кінематографістів України».

Саме їх було представлено у проекті державного бюджету на 2018 рік, що його попередньо розглядали у Верховній Раді України. Але у процесі доопрацювання законопроекту запропонована бюджетно-програмна «конфігурація» зазнала змін.

Але це не применшує неприємності ситуації, що склалася, зважаючи на те, що вона – шкодить кінопроцесу.

Приклади такої шкоди – неможливість  Держкіно, у зв’язку з відсутністю паспорту бюджетної програми «Державна підтримка кінематографії», укласти договори на виробництво фільмів «Народжені квітнем» (студія «Татофільм») та «Давид – свято довжиною в життя» (студія «Кінематографіст»), які стали переможцями Десятого конкурсного відбору кінопроектів Держкіно та були внесені до Програми виробництва та розповсюдження національних фільмів.

Агентство провело відповідні переговорні процедури закупівель, але, не маючи змоги укласти договори, було змушено скасувати оголошені торги 16 березня 2018 року щодо фільму «Народжені квітнем» та 23 березня 2018 року щодо фільму «Давид – свято довжиною в життя».

Слід сподіватися, що найближчим часом ситуацію буде врегульовано, паспорт бюджетної програми «Державна підтримка кінематографії» – затверджено, а Держкіно отримає змогу виконувати покладені на нього обов’язки, підтримуючи вітчизняний кінематограф у тих обсягах і у той спосіб, які було передбачено у Державному бюджеті України на 2018 рік.

Сергій Васильєв