Два уточнення до допису Володимира Гройсмана про кіно

Ukrainske_Kino_male

15 грудня 2018 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман і його пресова служба  поширили у Фейсбуці допис, присвячений сучасному українському кіно і його здобуткам.

«У 1998 році на екрани вийшов лише один український фільм, створений за підтримки держави, – розповідає сценарист Андрій Кокотюха.

Для порівняння – цього року в прокаті більше 20 фільмів українського виробництва. Більшість з них було знято за підтримки Уряду.

Приємно бачити, що наші фільми беруть не тільки кількістю, а й якістю. Українці з радістю ходять в кіно, а українські картини декілька разів отримували максимальні касові збори. Навіть була подолана межа в 50 млн грн.

Щоб темпи зйомок наших фільмів не зменшувались, для підтримки кінематографа на наступний рік виділяємо 1 млрд грн. Приходьте в кіно, там буде багато класних українських стрічок!» – написав Володимир Гройсман, розмістивши віповідне відео.

Безмежно вітаючи публічну увагу прем’єр-міністра України до українського кінематографа і той факт, що він дослухається до слів українських кінематографістів, варто зробити два уточнення:

1. У 1998 році за підтримки держави в особі Міністерства культури і мистецтв України було вироблено не один, а три повнометражні ігрові фільми:

  • «Два місяці, три сонця» Романа Балаяна («Две луны, три солнца», «Ілюзіон фільмз», на замовлення ТРК «Студія 1+1», «НТВ — Профит» (Росія), Міністерства культури і мистецтв України, за участю Держкіно Російської Федерації),
  • «Дві Юлії» Олени Дем’яненко («Две Юлии», Студія «Гагарін-Медіа», Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка, на замовлення Міністерства культури і мистецтв України, Торгова марка «Сепро») і
  • «Тупик» Григорія Кохана (Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка, фірма «Сімаро» АГ (Швейцарія), на замовлення Міністерства культури і мистецтв України, за сценарієм Андрія Кокотюхи).

2. Фінансування, передбачене Державним бюджетом України на 2019 рік на підтримку кінематографа, нині є меншим за 1 млрд. грн.

Державному агентству України з питань кіно на всі численні напрямки його діяльності виділяють із загального фонду бюджету 518 млн. 231,6 тис. грн.

Міністерству культури України на забезпечення виробництва (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування, що виграли конкурсний відбір і були запущені у виробництво у 2018 році, – 50 млн. грн.

Кошти, які уряд планував виділити Українському культурному фонду в обсязі 500 млн. грн. на підтримку кінопроектів патріотичного спрямування, поки що  суто «кінематографічними» коштами не є, оскільки депутати відредагували назву бюджетної програми, за якою фінансують діяльність Українського культурного фонду.

Тепер вона називається «Забезпечення функціонування Українського культурного фонду, у тому числі здійснення Фондом заходів з підтримки проектів» і яку саме частку свого бюджету Український культурний фонд, зрештою, спрямує на підтримку кінематографа – невідомо.

Сергій Васильєв