«Dzidzio Контрабас» – на Youtube і Megogo

Dzidzio_Kontrabas

2 січня 2018 року українську комедію Олега Борщевського «Dzidzio Контрабас» було випущено у відкритий доступ на YouTube-каналі Dzidzio.

Фільм вийшов в український кінопрокат 31 серпня 2017 року і став найуспішнішою вітчизняною стрічкою року. Його подивилися  311 тисяч глядачів, а касові збори склали понад 22 мільйони гривень.

На Новий рік відбулася телевізійна прем’єра комедії на телеканалі «1+1», після якої стрічку й було розміщено у мережі.

Водночас, 2 січня 2018 року «Dzidzio Контрабас» мав бути удоступнений для користувачів онлайн-кінотеатру Megogo. Цього дня тут була анонсована небезкоштовна онлайн-прем’єра стрічки.

Megogo продавало права доступу до комедії  «Dzidzio Контрабас» за 49 гривень. І окремі користувачі радо скористалися можливістю заздалегідь придбати доступ до фільму, аби 2 січня 2018 року розчаровано дізнатися, що на YouTube і безкоштовно фільм з’явився раніше.

Dzidzio.Megogo.Sale

Dzidzio.Megogo.Sale.Comments

Можна зрозуміти рішення авторів фільму «Dzidzio Контрабас» випустити його на власному YouTube-каналі, який вони дуже активно і ефективно використовували для промоції стрічки, одразу по телевізійній прем’єрі. Це дозволяє їм отримати певні – нехай і невеликі – доходи завдяки демонструванню реклами під час YouTube-показів, а також – збільшити кількість користувачів, які підписані на канал, на якому розміщено стрічку.

Зрозуміло також, чому удоступнення фільму у високій якості було зроблено одразу по його телевзійній прем’єрі. Адже у країні, хронічно інфікованій Інтернет-піратством, телевізійна трансляція стрічки практично автоматично робить доступ до неї безкоштовним і відкритим для більшості користувачів мережі, нівелюючи можливості заробітку на Інтернет-продажах фільму.

Водночас, таке радикальне рішення проведення безкоштовних YouTube-показів, як бачимо, виявилося неузгодженим із попередньо укладеною стратегією комерційного поширення стрічки «Dzidzio Контрабас» Інтернетом в легальних онлайн-кінотеатрах. І «підклало свиню» правосвідомим користувачам Megogo, які скористалися можливістю подивитися фільм в Інтернеті за гроші, щоб – ще до показу, за який заплатили, – побачити його у доступі, відкритому для всіх.

Навряд чи такий досвід споживання українського кіно допоможе розбудові відповідального ставлення до інтелектуальної власності.

Якось незручно вийшло.

Сергій Васильєв