Про діяльність запорізького Кіноконцертного залу ім. О. Довженка

Ukrainske_Kino_male

18 квітня 2019 року Антимонопольний комітет України, розглянувши повідомлення Департаменту культури і туризму Запорізької міської ради, своїм рішенням №245-р визнав допустимим надання підтримки з міського бюджету Запоріжжя комунальному закладу «Кіноконцертний зал ім. О. Довженка», який на той момент очолювала Марина Кудерчук (від 29 січня 2020 року – новопризначена голова Державного агентства України з питань кіно).

Це рішення АМКУ дозволяє достатньо докладно розглянути особливості діяльності Кіноконцертного залу ім. О. Довженка, оцінивши за «конкретними справами» роботу Марини Кудерчук у галузі кінематографії, як вона і закликала робити у своєму першому інтерв’ю після призначення на посаду.

Марина Кудерчук з березня 2017 року працювала заступником директора Кіноконцертного зал ім. О. Довженка, а згодом (з лютого по листопад 2019 року) була його директором.

І це – її єдиний досвід роботи у кіногалузі.

Особливості діяльності Кіноконцертного залу ім. О. Довженка і його підтримки

Комунальний заклад «Кіноконцертний зал ім. О. Довженка» (69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 145, ідентифікаційний код юридичної особи 30408294) було створено на підставі рішення Запорізької міської ради від 21.01.2009 №45 «Про припинення комунального підприємства «Кінотеатр ім. О. Довженка», він належить до суб’єктів діяльності у сфері культури і заснований на комунальній власності територіальної громади міста Запоріжжя.

Кіноконцертний зал ім. О. Довженка є єдиним комунальним кіноконцертним залом міста Запоріжжя

Його статутом передбачено, що заклад має статус юридичної особи та є неприбутковою установою, яка не має на меті отримання прибутку.

Підтримку кіноконцертному залу ім. О. Довженка місто Запоріжжя виділяє з метою:

– дотримання державних соціальних нормативів мінімальної кількості міських кіновидовищних закладів, забезпечення доступності творів української, європейської та світової кінематографії, культурних благ;

– надання кінопослуг населенню міста, демонстрації фільмів, збереження, відродження та розвитку української культури, а також культури інших національних груп, які проживають на території міста Запоріжжя;

– організації дозвілля різних категорій населення, проведення культурно-мистецьких заходів, тематичних кінопоказів та фестивалів, спрямованих на обслуговування незахищених верств населення.

Очікуваний результат надання такої підтримки полягає у задоволенні соціальних та культурних потреб територіальної громади міста Запоріжжя, сприянні відродженню національної кінематографії, популяризації кращих творів вітчизняного та світового кіно.

Заплановано, що фінансова підтримка Кіноконцертному залу ім. О. Довженка у 2019–2021 роках надаватиметься за рахунок бюджету міста Запоріжжя у формі субсидій, поточних та капітальних трансфертів, окремих заходів з реалізації програм розвитку у загальному обсязі 12 млн. 697,471 тис. грн., зокрема:

– у 2019 році – 3 678,336 тис. грн;
– у 2020 році – 3 891,405 тис. грн;
– у 2021 році – 5 127,730 тис. грн.

Підстава для надання підтримки – проект міської програми «Підтримка комунальних закладів культури міста Запоріжжя у 2019–2021 роках», в якому передбачено, що:

– Кіноконцертний зал ім. О. Довженка надає кінопослуги населенню міста у трьох залах різної наповнюваності, демонструє фільми на найбільшому в місті екрані у форматі 3D, має право «першого екрана» для проведення допрем’єрних показів вітчизняних й закордонних фільмів;

– у малому залі кінотеатру демонструється фестивальне й арт-хаузне нестандартне кіно;

– крім своєї основної діяльності, заклад постійно проводить культурно-мистецькі заходи, тематичні кінопокази та фестивалі, спрямовані на обслуговування незахищених верств населення: дітей-інвалідів, дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей, ветеранів війни та праці.

Рахунки Кіноконцертного залу ім. О. Довженка розподілено щодо видів діяльності:

– фінансова підтримка надходить на рахунок, який відкрито в Управлінні державної казначейської служби України в місті Запоріжжя;

– для надходження коштів від надання платних послуг відкрито рахунок у приватному акціонерному товаристві комерційному банку «Приватбанк».

Діяльність Кіноконцертного залу ім. О. Довженка у 2018 році

Згідно з інформацією, отриманою АМКУ, діяльність Кіноконцертного залу ім. О. Довженка була спрямована на демонстрацію фільмів, покази прем’єрних та допрем’єрних фільмів українського виробництва та проведення культурно-дозвіллєвих заходів для незахищених верств населення.

Заклад проводив соціальні заходи щороку: новорічні свята, тематичні зустрічі, соціальні кінофестивалі до державних, професійних свят, пам’ятних дат (до Дня Перемоги, Дня Матері, Дня людей похилого віку, Дня Конституції. Дня Незалежності, Дня Міста та ін.) та культурно-масові заходи з пільговими показами кінофільмів, які відвідували понад 2000 осіб (для дітей з інвалідністю, ветеранів війни та праці, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та учасників АТО).

В закладі відбувалися пільгові (безкоштовні) заходи та покази фільмів для дітей-сиріт, осіб з інвалідністю, ветеранів, учасників АТО та дітей загиблих військовослужбовців.

Впродовж 2018 року Кіноконцертний зал ім. О. Довженка відвідали 95 800 глядачів на 7 289 сеансах, у тому числі для відвідувачів пільгових категорій було проведено 42 (безкоштовних) кіносеанси, які відвідало 5 200 глядачів.

Тобто, на одному комерційному сеансі в середньому було 12–13 глядачів, а одному безкоштовному кіносеансі – 123–124 глядачі.

У 2018 році проводились безкоштовні заходи з показами фільмів (переважно українського виробництва), конкурси, фестивалі, творчі зустрічі з акторами, режисерами, продюсерами, сценаристами, воїнами та героями АТО, керівництвом міста Запоріжжя та Запорізької області.

Наказом Кіноконцертного залу ім. О. Довженка від 29.12.2017 №71-к «Про затвердження переліку платних послуг на 2018 рік» було затверджено перелік таких платних послуг:

– прокат та демонстрація кінофільмів;
– кінофестивалі, кіноконцерти та інші кіномистецькі заходи;
– проведення культурно-масових заходів.

Середня вартість квитків у 2017 році становила 44 грн., у 2018 році – 46 грн.

У 2017 році Кіноконцертним залом ім. О. Довженка було започатковано Запорізький кінофестиваль «ZІFF», діяльність якого спрямована на пропаганду й підтримку вітчизняного кіно, збереження традицій українського кінематографа, популяризацію рідного міста й Запорізького краю, виявлення талантів, підготовку кадрів, які отримують можливість познайомитися з цінними практиками й отримують навички, розвиток культури, залучення населення, підвищення статусу міста.

У кінофестивалі взяло участь майже 2 000 конкурсантів із 107 країн світу, а відвідало фестиваль близько 1 000 осіб різних вікових категорій, що, на думку організаторів, «свідчить про зацікавленість та позитивне функціональне призначення заходу в розвитку культурного середовища міста та громадян».

Варто зазначити, що відвідування та участь у кінофестивалі «ZIFF» були безкоштовними.

Бюджет Кіноконцертного залу ім. О. Довженка на 2019–2021 роки

Державна допомога з міського бюджету Запоріжжя надається Кіноконцертному залу ім. О. Довженка у формі операційної допомоги на покриття поточних витрат, зокрема:

– на заробітну плату та нарахування на неї;
– на оплату комунальних послуг та послуг охорони;
– на проведення кінофестивалю «ZIFF»;
– на покриття витрат на сплату роялті.

Для розрахунку обсягу державної допомоги, що надаватиметься Кіноконцертному залу ім. О. Довженка у 2019–2021 роках, було взято за основу:

– витрати на оплату комунальних послуг за будівлю площею 2063,8 кв.м.,
– розмір заробітної плати на 71 штатну одиницю, відповідно до штатного розпису,
– та вартість проведення Запорізького кінофестивалю «ZIFF» у 2017 році.

У 2019 та 2020 роках витрати Кіноконцертного залу ім. О. Довженка було заплановано фінансувати порівну з власних коштів закладу і коштів бюджету міста Запоріжжя, у 2021 році частка державного фінансування мала скласти 54,4%.

KKZZ1

Зазначимо, що у 2018 та 2019 роках на проведення Запорізького кінофестивалю «ZIFF» Кіноконцертному залу ім. О. Довженка було виділено також і кошти Державного агентства України з питань кіно:

– у 2018 році – 99 тис. грн.
– у 2019 році – 170 тис. грн.

Нижче представлено розшифрування статей витрат, що покриватимуться за рахунок бюджетних коштів у 2019–2021 роках.

KKZZ2

Загалом, огляд діяльності очолюваного Мариною Кудерчук запорізького Кіноконцертного залу ім. О. Довженка, планований бюджет якого у 2019 році становив близько 7,5 млн. грн., засвідчує, що досвід цього закладу (й досвід управління цим закладом) не може прислужитися для забезпечення успішного функціонування Державного агентства України з питань кіно, напрямки діяльності якого у сфері кінематографії набагато ширші, а бюджет на 2020 рік становить 775,7 млн. грн.

Сергій Васильєв