Відкритий архів українського медіа-арту презентував харківський світложивопис

1464676695

27 травня 2016 року Відкритий архів українського медіа-арту у Малій Галереї «Мистецького Арсеналу» презентував свої медіа-археологічні дослідження. Захід було присвячено унікальному явищу аналогового технологічного мистецтва, що виникло у Харкові у 1963 році завдяки інженеру і музиканту Юрію Правдюку.

Юрій Правдюк винайшов технологію, завдяки якій музика набувала вираження у світложивописі – експеримент, про який мріяв Скрябін ще на початку ХХ століття.

Концерти світложивопису він влаштовував спочатку у своїй квартирі, потім у Палаці студентів ХПІ, а у вересні 1969 року було відкрито концертний зал світложивопису, який користувався неймовірною популярністю поки не був закритий у роки «застою» і поступового розпаду «совка» у 1989 році.

Юрій Правдюк співпрацював і надихав Лева Нусберга – керівника відомої групи російського нон-конформізму «Рух» («Движение») та зірку радянського технологічного мистецтва Булата Галєєва (Казань, «Прометей»).

«Рух» та «Прометей» давно перетворилися на історію радянського технологічного мистецтва і представляють собою виключно медіа-археологічний інтерес, але студія Юрія Правдюка існує і досі у Харківському обласному Палаці дитячої та юнацької творчості, де безпосередні учні радянського медіа-артиста виховують молоді покоління світложивописців, які працюють з унікальними аналоговими технологіями.

Наталя Крюковська та Олександр Гук за сприяння Відкритого архіву українського медіа-арту представили свої світложивописні перформанси у супроводі творів харківського електронного музиканта Олексія Подать.

Також Наталя Крюковська – керівниця студії світложивопису – розповіла про свого вчителя, його творчу, наукову та інженерну діяльність.

За офіційною інформацією