Блиск єреванського золота

Paradjanov

Сергій Тримбач, «День»

Упродовж наступного тижня у вірменській столиці відбудеться міжнародний кінофестиваль, чи не найприкметнішою особливістю його є зосередженість на постаті Сергія Параджанова.

На «Золотому абрикосі–2014» відзначать 90-річчя майстра, якого знає весь кінематографічний світ.

І чиє ім’я вже багато літ єднає наші культури, України та Вірменії. Утім, варто додати ще й Грузію, адже великий режисер, як відомо, народився й сформувався як особистість у Тбілісі.

Отже, не дивно, що однією з центральних подій фестивалю стане ретроспектива Українського поетичного кіно, в якій буде показано параджановський шедевр «Тіні забутих предків». А разом з ним «Звенигора» та «Земля» Олександра Довженка, «Прометей» Івана Кавалерідзе, «Камінний хрест» Леоніда Осики, «Криниця для спраглих» Юрія Іллєнка, «Бирюк» Романа Балаяна, «Вавилон ХХ» Івана Миколайчука… Вінчатиме цей ряд картина, яка тільки-но починає свій рух до глядацьких сердець, — «Брати. Остання сповідь» дебютантки Вікторії Трофіменко. Майже дев’ять десятків років вітчизняного кіно представить ця ретроспектива… Її доповнить виставка фото, яка відтворить різноликого Параджанова (виставка завдячує своїй появі передусім відомому операторові і фотографу Юрію Гармашу). А ще — круглий стіл, присвячений творчості великого митця.

Фестивальна програма вже традиційно доволі широка й багата. Великий конкурс ігрових стрічок (в ній є й українська стрічка «Плем’я» Мирослава Слабошпицького), конкурс документальних стрічок, показ вірменських фільмів у національній Панорамі…

Словом, подивитися буде що, а про найцікавіші фестивальні події читайте в газеті «День»!

Сергій Тримбач, «День», 11 липня 2014 року