«Донбас» Сергія Лозниці отримав премію на Каннському фестивалі

Donbass.Poster

Конкурсна програма «Особливий погляд» Каннського фестивалю оголосила своїх призерів. «Донбас» Сергія Лозниці, який став фільмом відкриття секції, також удостоївся премії за найкращу режисуру.

Журі «Особливого погляду», яке очолив Бенісіо дель Торо, присудило премію «Особливий погляд» шведській стрічці «Кордон» Алі Аббасі.

Сергій Лозниця не був присутній на церемонії нагородження особисто – його промову зачитав директор Каннського фестивалю Тьєррі Фремо.

«Я хочу подякувати Каннському фестивалю за можливість представити «Донбас» світові та поставити питання, які терзають мене. За останні кілька днів я зрозумів, розмовляючи з журналістами та кінематографістами, як мало вони знають про війну, яка йде в серці Європи прямо зараз. Дякую шановним членам Журі та Фестивалю за те, що ви розділили мою пристрасть».

Також Лозниця згадав Олега Сенцова, який оголосив голодування: «З величезним болем і з величезним захопленням я заявляю свою солідарність з Олегом Сенцовим, з усіма режисерами в різних частинах світу, які борються за свободу, за честь і, в кінцевому підсумку, за людяність. Як би не старалися жорстокі і деспотичні режими переслідувати нас, затикати нам рота та змушувати нас підкорятися їх правилам, мистецтво кіно залишиться вільним».

Світова прем’єра «Донбасу» відбулася 9 травня. Представляючи свій фільм у Каннах, Сергій Лозниця подякував своєму «улюбленому кінофестивалю за можливість поділитися цією історією з міжнародною аудиторією».

На прем’єрі також була присутня українська творча група фільму, в тому числі продюсер Денис Іванов, актори Наталя Бузько, Георгій Делієв, Вадим Дубовський, Сергій Сміян і Людмила Смородіна. Сергій Лозниця подякував команді, зазначивши, що від закінченням зйомок до каннської прем’єри минуло лише шість тижнів.

«Донбас» створювався у копродукції Німеччини, України, Нідерландів, Франції та Румунії. Стрічка стала одним із переможців Восьмого конкурсного відбору Державного агентства України з питань кіно. Українським копродюсером виступив Денис Іванов та кінокомпанія «Артхаус Трафік». Зйомки проходили цієї зими у Кривому Розі.

Сергій Лозниця є одним з найвідоміших у світі українських режисерів ігрового і документального кіно. Його фільм «Щастя моє» (2010) став першою українською стрічкою часів незалежності, яка приймала участь в офіційному конкурсі Каннського фестивалю. Також в офіційній програмі Канн відбулися прем’єри інших картин Лозниці, створених за участі України – «Майдан» (2014) та «Лагідна» (2017). Документальну картину Сергія Лозниці «Аустерліц» було номіновано на премію Європейської кіноакадемії за найкращий документальний фільм 2017 року.

Вихід фільму «Донбас» в український прокат запланований на 2018 рік.

«Артхаус Трафік», 18 травня 2018 року