У Луцькому замку відбувся показ десятьох українських та польських фільмів в рамках фестивалю документального кіно просто неба «Lampa.doc», повідомляє «Громадське. Волинь».
З 22 по 24 липня 2016 року лучани та гості міста переглянули такі фільми:
- «Присмерк» (режисер – Валентин Васянович),
- «Сестра Зо» (режисери – Аліса Коваленко та Любов Дуракова),
- «Дім» (режисер – Анна Корж),
- «Міст» (режисери – Оксана Носач, Олена Москальчук, Дмитро Бурко),
- «Йоанна» (режисер – Анета Копач),
- «Равлики» (режисер – Гжегош Шчепаняк),
- «Суперблок» (режисер – Тереза Чепець),
- «Кінець світу» (режисер – Моніка Павлючук),
- «Острів» (режисер – Наталія Красильникова),
- «Пісня Пастуха» (режисер – Вахрам Мхіторян).
«Чотири фільми виробництва України, останніх трьох років, а шість – виробництва Польщі, а саме студії Анджея Вайди. Відбирала фільми на власний смак. Крім того, керувалась таким принципом, що потрібно дістати ці фільми. Саме тому звернулась до студії Анджея Вайди, де абсолютно легко погодились на показ цих фільмів в Україні. Враховуючи те, що це не конкурсна програма, а просто показ – це певною мірою унікальна можливість», – розповіла організатор фестивалю, режисер Наталія Красильникова.
Луцьк – перше місто, де відбувся цей фестиваль. Надалі подібне дійство відбудеться в Умані (5–7 серпня) та на острові Хортиця (26–28 серпня).
«Маленькі міста не мають доступу до документалістики, адже місцеві телеканали не можуть закупити такий контент, а великі фестивалі не доїздять сюди. Треба віддати належне організаторам фестивалю «Docudays UA», які роблять перегляди, але їх вікова категорія – це переважно діти шкільного віку та тюрми. Ми ж маємо на меті звернути увагу широкої аудиторії містян, які до того не мали змоги побачити документальне кіно», – зазначає Наталія Красильникова.
Водночас, вона звертає увагу й на те, що український глядач не готовий до перегляду документалістики. Тому, одне із завдань фестивалю – зробити промоцію сучасного документального кіно, зруйнувати стереотипи, що фільми такого жанру є пропагандою, не цікавими та нудними.
В рамках «Lampa.doc» також показали фільм «Wyspa» («Острів»). Його головним героєм є луцький скульптор Микола Головань, який відвідав усі три дні фестивалю.
«Я дуже тішуся цією роботою, тішуся авторами фільму. Розумієте, документальне кіно – це є істина, як добрий хліб, як добре повітря, як добрий ранок. Потрібно розвивати ці фільми. Буде розвиток – будуть люди ходити на документальне кіно. Це даватиме їм більше сенсу», – зазначив пан Головань.
«Громадське. Волинь», 25 липня 2016 року