Фестивалі кіно про права людини виступили на підтримку українського режисера Олега Сенцова. Подаємо текст звернення.
Фестивалі кіно про права людини з усього світу висловлюють занепокоєння щодо долі українського режисера Олега Сенцова.
Згідно з інформацією, доступною на даний момент, він є одним із чотирьох українських громадян, яких утримують у московському СІЗО Лефортово у зв‘язку з підозрою про його участь у терористичних актах.
Його адвокат повідомив, що офіцери ФСБ піддавали його тортурам та жорстокості, аби змусити його зізнатися в причетності до тероризму. Адвокат Сенцова також зазначив, що його підзахисного роздягали й погрожували зґвалтуванням.
Учасники Мережі Кінофестивалів про права людини глибоко схвильовані. Тому з ініціативи Amnesty International вони написали листа до Генпрокуратури РФ та ФСБ, в якому:
- Вимагають невідкладного, ефективного й незалежного розслідування у зв‘язку з інформацією про тортури та інше неприпустиме поводження з Олегом Сенцовим.
- Нагадують про те, що іноземні громадяни, яких утримують в РФ, мають право на консульську допомогу, й вимагають, щоби Олегові Сенцову та іншим затриманим українцям було невідкладно надано доступ до українського консульства.
- Закликають негайно повернути Олега Сенцова та інших українців, заарештованих у Криму, з Лефортівського СІЗО до Криму.
- Висловлюють побоювання, що Олега Сенцова було затримано через його мирний спротив окупації Криму, і закликають зняти будь-які звинувачення, які базуються виключно на виконанні Олегом Сенцовим та іншими затриманими своїх прав на свободу слова та мирне зібрання.
Серед короткометражних фільмів Сенцова – «Добре ловиться рибка-бананка» (2008) та «Ріг бика» (2009). Його дебютний повний метр «Гамер» (2011) про змагання з комп‘ютерних ігор виборов високі оцінки на європейських кінофестивалях.
Мережа фестивалів кіно про права людини включає 38 кінофестивалів такої тематики з усього світу. Мережа займається популяризацією прав людини й підтримує кінематографістів – особливо тих, що ризикують життям чи страждають від цензури. Такі режисери часто стають очима й вухами світу в кризових чи конфліктних ситуаціях.
Контакти: Мережа фестивалів кіно про права людини, контактна особа – Ерік ван де Гіссенк, Movies that Matter, Keizersgracht 177, 1016 DR, Amsterdamhrfn@moviesthatmatter.nl, www.humanrightsfilmnetwork.org
Амстердам, Нідерланди, 1 липня 2014 року
НСКУ, 3 липня 2014 року