Ганна Щокань, Gazeta.ua про стрічку Олесі Моргунець-Ісаєнко «Казка про гроші».
У ніч на єврейське свято Йом-Кіпур (30 вересня. — ГПУ) в селі з’явився чорт-хапун. Забрав на той світ шинкаря-єврея Янкеля. Чоловік торгується з нечистим. Домовляється, що його відпустять, якщо за рік у селі хтось стане більшим за нього скнарою. Фільм “Казка про гроші” зняли за книжкою письменника ХІХ ст. Володимира Короленка “Йом-Кіпур, або Судний день”. У прокат картина вийде 25 січня 2018 року.
— Легенду про справедливе покарання жадібності придумали українські селяни. Часто потерпали від шинкарів і лихварів-євреїв, — розповідає режисер фільму Олеся Моргунець, 33 роки. — Коли із села зникає Янкель — мірошник Левко вирішує посісти його місце. Отримує спадок від дядька й прибирає до рук шинок. Дає горілку всім односельцям у борг, щоб отримати над ними владу. Українець стає жадібнішим за попереднього власника закладу.
Чорта-хапуна зіграв 41-річний Олександр Кобзар із київського театру імені Лесі Українки. Левка та Янкеля — актори Театру драми й комедії на лівому березі Андрій Ісаєнко, 31 рік, і Михайло Кукуюк, 43 роки.
— Наш фільм про те, як гроші змінюють ставлення до всього, що було для людини важливе. Нівелюються любов, доброта. Левко перетворюється на ненаситного маленького чоловічка. Він — жертва пристрасті до збагачення. Героїв показуємо саркастично. Прислужує в шинку безпринципний москаль. Був шинкарем Янкель — працював у нього, Левка обмовляв. Прийшов новий власник — йому служить, починає говорити ламаною українською. Батюшка, який спочатку хотів закрити шинок, змінює думку. Просить у Левка гроші на церкву. Коли Янкеля повертають із потойбіччя — він їде з клунками, які примудрився там виторгувати, — продовжує Олеся Моргунець.
— Чорт-хапун у нас — втілене правосуддя. За переказами, може забирати лише євреїв. Але карає й Левка, бо виявився найбільш нечесним. Українці звикли бачити, як сучасні можновладці, політики уникають правосуддя. Хочемо дати людям віру у справедливість. Показати абсурдність стереотипів, що зберігаємо до різних національностей. Має значення, який ти, а не звідки родом або у що вдягнений. Ряса не робить людину святою.
Стрічку “Казка про гроші” знімали в Музеї народного побуту в Пирогові під Києвом.
Ганна Щокань, Gazeta.ua, 22 грудня 2017 року