У Львові відбудеться виставка, присвячена «Тіням забутих предків»

1465535898

У Львівському палаці мистецтв 26 червня 2016 року відкриється велика експозиція «Тіні забутих предків. Виставка», повідомляє Zaxid.net.

До Львова вона приїде після успішної демонстрації у «Мистецькому Арсеналі» (Київ). Виставка присвячена знаменитій картині Сергія Параджанова «Тіні забутих предків».

1963-го року в українських Карпатах розпочалися зйомки фільму «Тіні забутих предків», який згодом став культовим та викликав захоплення у таких режисерів, як Андрій Тарковський, Мартін Скорсезе, Федеріко Фелліні та Акіра Куросава. Цей фільм пройшов перевірку часом і займає особливе місце в українському кінематографі.

Стрічка стала феноменом вже тому, що в одному проекті відбулася зустріч дуже різних особистостей. Це була своєрідна «творча лабораторія»: режисер Сергій Параджанов – вірменин, який настільки точно зумів відчути гуцульське життя; оператор Юрій Іллєнко, який створив унікальне поетичне зображення для тогочасного фільму; художник-постановник Георгій Якутович, який працював над темою «Тіней…» у двох площинах – фільму та книги; актори Лариса Кадочникова, Іван Миколайчук, Тетяна Бестаєва та Спартак Багашвілі – усі з власною історією і ставленням до своєї ролі.

Доля кожного з них часто пов’язується саме з «Тінями забутих предків». З одного боку, радянська влада була невдоволена фільмом, у якому яскраво відтворилася гуцульська етнографія, де була присутня неприхована еротика та прем’єра якого ознаменувалася політичним скандалом. З іншого – за кордоном картина отримувала нагороди на фестивалях та органічно вписувалася у світовий кінопроцес.

Надалі «Тіні забутих предків» стали основою для формування нової кіномови в українському просторі. Це явище згодом отримало назву «поетичне кіно». Дослідження форми та змісту кінокартини, виокремлення межі між історіями та міфами стрічки – все це постає важливим для розуміння процесів у сучасній національній культурі.

Розкрити всі ці теми стало задачею музейного проекту, який львів’яни зможуть побачити у Палаці мистецтв з 26 червня до 17 липня. У рамках проекту розроблена культурна програма, кінопокази, авторські лекції та зустрічі з учасниками кінозйомок. В останній вікенд виставки, 16 та 17 липня, відбудеться подія у форматі ночі в музеї – «Тіні забутих предків. Ноктюрн».

На фото: Іван Миколайчук та Георгій Якутович, 1963 рік (архів Сергія Якутовича)

Zaxid.net, 9 червня 2016 року