Леся Литвинова і Сергій Тахмазов представили документальну стрічку про дітей із синдромом Дауна

1466057711

14 червня 2016 року у кінотеатрі «Жовтень» пройшов прем’єрний показ документальної стрічки «Квиток до Амстердама», у якій піднято проблему ставлення держави і українського суспільства до дітей із синдромом Дауна.

Олена Коркодим, для «Детектора медіа»

Фільм представили телережисер, засновниця волонтерського центру «Фроловська 9/11» Леся Литвинова і журналіст та волонтер Сергій Тахмазов. Найбільша зала кінотеатру «Гегемон» зібрала колег авторів, волонтерів і журналістів. Після показу пройшов збір коштів. Частину цього доброчинного внеску буде спрямовано на центр допомоги переселенцям, яким опікується Леся Литвинова, частину ─ на підтримку танкового батальйона 17-ї танкової бригади, волонтерську підтримку якому надає Сергій Тахмазов.

Фільм «Квиток до Амстердама» окреслює різницю у становищі українських дітей із синдромом Дауна в порівнянні з європейською практикою підтримки та соціалізації таких громадян.

«Ми часто бачимо дітей із синдромом Дауна в магазинах, театрах, на концертах, на вулиці? Їхні батьки очікують на настання темряви, щоби не соромитися і вивезти дітей подихати свіжим повітрям», ─ сказала героїня фільму, українська арт-терапевт Ярослава Шевцова.

У стрічці наведені приклади успішного досвіду навчання і розвитку дітей із синдромом Дауна в Україні. Так, театральний режисер Віталій Любота у 2001-му заснував театр «Паростки», акторами якого виступають актори з особливими потребами і талантами. Ярослава Шевцова навчає дітей із синдромом Дауна живопису. Увійшла до стрічки й історія викладачки гри на піаніно Олени Семенюхи, яка за десятки років вперше побачила у музичній школі дівчинку із синдромом Дауна. Світлана Махно, яка вкладає всі сили у виховання свого незвичайного сина Гліба, розповіла, що саме його особливості допомогли їй відчути усю повноту життя.

Як свідчать публікації у ЗМІ, ці люди мають в Україні і послідовників, і однодумців. Однак, як слідує зі стрічки, вони все ж лишаються маленьким винятком у суспільстві і державі, де дітей із синдромом Дауна не сприймають як повноцінних громадян. Навіть звичайна шкільна освіта, як ідеться у фільмі, для них недоступна. За словами задіяної у зйомках фільму вчительки, медична комісія не допускає таких дітей до навчання.

У дорослому віці, говорять батьки дітей з особливими потребами, їм пропонують здобути такі спеціальності, як маляр чи шевчиня. Однак діти із синдромом Дауна, каже Ярослава Шевцова, є природженими творцями і можуть реалізовувати себе у мистецтві.

Більше за будь-які слова оповідають кадри героїв фільму, яким притаманний синдром Дауна. За мольбертом, на сцені, у своїх філософських роздумах про життя і кохання, вони видаються значно цікавішими за чиновників і зірок, які постійно у фокусі ЗМІ. «Цим дітям притаманна неймовірна доброта. У  світі така якість втратила свою цінність, отже, ці діти теж в ігнорі», ─ розмірковують задіяні в зйомках стрічки дорослі.

Фільм «Квиток до Амстердама» його автори планують демонструвати на спеціальних показах та сподіваються на інтерес до теми з боку телеканалів. Знята у форматі телекіно робота Лесі Литвинової і Сергія Тахмазова може бути цікава й інтернет-майданчикам. Її головна особливість ─ змістовний діалог із дітьми, які на деталях конструктора Lego пояснюють один одному про «дорогу життя», «майбутню родину» і «мрію, яку треба бути готовим втратити».

Хронометраж стрічки ─ 38 хвилин. Роботу було створено силами авторів. Основою для створення стрічки стала історія однокласниці Лесі Литвинової, яка виховує дитину із синдромом Дауна.

Олена Коркодим, «Детектор медіа», 15 червня 2016 року