Нові режисери на старих проектах

Держкіно

Експертна комісія з питань кінематографії Державного агентства України з питань кіно погодила заміну режисерів на низці проектів, які виграли конкурси і отримали кошти з державного бюджету.

Які фільми знімають Анна Гресь і Сергій Маслобойщиков – читайте у матеріалі кіножурналіста, члена Громадської ради при Держкіно Олесі Анастасьєвої, НСКУ.

З різною періодичністю у стінах Держкіно збираються експерти пітчингової комісії (Експертної комісії з питань кінематографії. – НСКУ) аби погодити заміну режисера або продакшна на проектах, які виграли пітчинги і отримали гроші від Держкіно.

Завжди ці засідання відбуваються за закритими дверима. Про те, долю яких саме проектів будуть вирішувати експерти, як і про те, що в результаті вони ухвалили, широкій громадськості невідомо. Саме тому Громадська рада при Держкіно звернулася до відомства з проханням зробити такі засідання відкритими для преси.

А поки цього не сталося, ми звернулися із запитом до Держкіно із проханням надати протоколи засідань пітчингових комісій.

З отриманої відповіді ми дізналися багато нового, зокрема, імена режисерів, які нині фільмують проекти, які виграли конкурси Держкіно з іншими режисерами ще кілька років тому.

Так на засіданні, яке відбулося 8 лютого 2016 року експерти А. Дончик, Л. Горделадзе, О. Шпилюк, Ю. Мінзянов, Г. Кофман, А. Халпахчі, А. Різоль, А. Дяченко, В. Тихий, В. Войтенко, О. Богуцький, С. Борденюк, Р. Бондарчук, В. Васянович, В. Докаленко одноголосно погодили нових режисерів на одразу трьох проектах: «Йом-Кіпур, або Судний день», «Голос у хорі» та «Українська символіка. Гімн».

У відповіді на наш запит у відомстві повідомили:

«Голова Держкіно Пили Іллєнко повідомив присутніх, що ігровий  для дитячої та юнацької аудиторії фільм «Йом-Кіпур» або «Судний день» – переможець 2-го конкурсу – перебуває у виробництві згідно з чинним контрактом державного замовлення.

Автор сценарію та режисер Віктор Гресь; хронометраж 90 хвилин; компанія виробник – кіностудія ім. Довженка; кошторисна вартість 12 010 838 грн. (за рахунок Держкіно 100%); плановий термін виробництва грудень 2012 р. – грудень 2016 р.; сплачено у попередні роки 3 932 769 грн., залишок до сплати 8 078 068,9грн.

Директор кіностудії окреслив загальний стан виробництва фільму, звернув увагу на вимушеній консервації через тривалу хворобу В. Греся та відсутність фінансування в 2014 році, та поінформував присутніх про долучення до проекту Ганни Гресь після отримання попередньої згоди від Віктора Греся.

Ганна Гресь запевнила присутніх, що пропрацювавши над режисерським сценарієм та маючи відповідний досвід зйомок фільмів і серіалів (стислі терміни та мінімальний бюджет), зможе реалізувати проект відповідно до календарного плану та затвердженого кошторису витрат».

Довідково: під час презентації проекту на пітчингу наприкінці 2011 року Віктор Гресь заявляв, що фільм стане різдвяною казкою для дітей та дорослих та водночас іронічною байкою. За основу автор взяв твір Володимира Короленка.

«Голова Держкіно Пилип Іллєнко повідомив присутніх, що хронікально-документальний фільм «Голос у хорі» – переможець 5-го конкурсу – виробляє ПП «Інспірейшин фільмз» згідно з державним контрактом на виробництво фільму на умовах державного замовлення. Режисери І. Мінаєв, С. Зінов’єва, хронометраж 52 хвилини; плановий термін виробництва – листопад 2015 р. – липень 2016 р.; сума державної підтримки 1 488 536 грн. (100% за кошт Держкіно), сплачено 834 779 грн.

Продюсер і автор сценарію С. Зінов’єва зазначила, що оскільки І. Мінаєв не в змозі приділити зйомкам достатньо часу (мешкає у Франції) та висуває вимогу щодо монтажу фільму у Франції, вона розпочала зйомки об’єктів, що відходять, а також запросила на посаду режисера С. Маслобойщикова».

Довідково: Під час презентації проекту на пітчингу у 2013 році Світлана Зінов’єва розповідала, що у 70-ті роки минулого століття вона як режисер разом із оператором Мінаєвим зняла свою курсову роботу про хор «Щедрик». Зараз стрічку знайшли в архівах кіноінституту, й режисер планує повернутися до цієї теми, зібрати героїв старої стрічки, пригадати й переглянути разом той фільм, адже дехто з дійових осіб досі не бачив стрічки.

«Голова Держкіно Пилип Іллєнко повідомив присутніх, що на замовлення Держкіно ТОВ «ІнсайтМедіа» реалізує проект «Українська символіка. Гімн» – переможець 7-го конкурсу.

Автор сценарію Т. Ткаченко; режисер Г. Яровенко; кошторисна вартість 1 900 000 грн., за рахунок Держкіно 1 700 000 грн. (89,47%); плановий термін виробництва – 17.11.2015 – 16.09.2016.

Продюсер В. Філіппов висловив пропозицію щодо необхідності заміни режисера Г. Яровенко, яка з особистих причин відмовилася від подальшої роботи над фільмом, та представив кандидата на посаду режисера Є. Коваленка, який поінформував комісію про досвід роботи в кіно та на телебаченні та виклав своє бачення способів реалізації проекту.

В. Філіппов наголосив на зміні концепції проекту за рахунок використання віртуального простору як елементу фільму, так і елементу усіх трьох частин проекту «Українська символіка». За допомогою технології  3D мапінгу буде створено певний віртуально-історичний простір. Цей простір буде інтерактивним і буде виступати як динамічний елемент декорації, і як інформаційна панель, і як вікно зв’язку із сучасністю, і як спосіб подачі хронікального іконографічного та іншого ілюстративного матеріалу».

Довідково: «Гімн» – частина трилогії, яку презентували на 7-му пітчингу наприкінці 2014 року. Трилогія розповідає невідоме з історії походження українських герба, прапора та гімну. Найбільше балів від експертів здобув проект про герб.

***

24 травня 2016 року на своєму засіданні експерти А. Дончик, В. Васянович, Л. Горделадзе, В. Докаленко, В. Войтенко, Ю. Мінзянов, С. Борденюк, Г. Кофман схвалили заміну режисерів на проекті «Не Пантеон» (у протоколі не зазначено, чи було це рішення ухвалено одноголосно).

«Голова Держкіно Пилип Іллєнко повідомив присутніх, що неігровий фільм «Не Пантеон» (52 хв.), переможець 4 конкурсу, створюється за державним замовленням на ПП «Інспірейшн філмз». Режисери і автори сценарію Сергій Лисенко, Анна Перепелиця; сума державної підтримки 1 268 067 грн. сплачено 715 451,10 – у 2015 році. До Держкіно листом від 17 травня 2016 року звернулось ПП «Інспірейшн фільмз» в особі директора і продюсера Світлани Зінов’євої щодо необхідності заміни режисерів фільму С. Лисенка, А. Перепилиці на О. Радинського та О. Чорного.

С. Зінов’єва у виступі виклала аргументи щодо необхідності такої заміни і зауважила, що реалізувати і показати проект «Не Пантеон» Держкіно та експертам продюсер і режисер планують у липні поточного року. Режисер О. Радинський виклав бачення фільму та поінформував про здійснену роботу» .

Довідково: під час пітчингу наприкінці 2012 року проект презентували як фільм – дослідження сучасного графіті-мистецтва в Україні. Головний герой – молодий художник Денис планував створити серію складних трафарет-портретів найбільш видатних стріт-арт художників України. Для цього він мав вирушити в подорож країною та зустрітися із героями своїх майбутніх портретів.

***

24 грудня 2015 року експерти А. Дончик, Л. Горделадзе, О. Шпилюк, Ю. Мінзянов, Г. Кофман, А. Халпахчі, А. Різоль, А. Дяченко, В. Тихий, В. Войтенко, О. Богуцький, М. Слабошпицький погодили заміну режисера на проекті, який потрапив до програми виробництва і розповсюдження національних фільмів ще до запровадження пітчинів і перебуває у виробництві  з 2007 року.

«Державна кіностудія «Укркінохроніка» звернулася до Держкіно щодо доцільності продовження робіт з виробництва документального фільму «І я знову лечу до сонця». Договір на виробництво і розповсюдження фільму підписано 03.11.2007 р. №376. Режисер П. Фаренюк. Кошторисна вартість 1 518,1 тис. грн. Сплачено Держкіно за частково виконані роботи підготовчого періоду 197 736 грн. з ПДВ у 2008 році.

Директор ДП «Укркінохроніка» повідомила присутніх, що режисер П. Фаренюк відмовився від подальшої реалізації проекту і передав кіностудії всі майнові права на сценарії, на фільм і його використання. Головна героїня фільму відома оперна співачка М. Стеф’юк на сьогодні через стан здоров’я також не дала згоду на продовження зйомок. Тому кіностудія запропонувала режисеру-документалісту Д. Сирих реалізувати проект з використанням вже відзнятого П. Фаренюком у попередні роки матеріалу (800 м), завдяки цьому кошторисну вартість проект знижено 699 555 грн. Було проведено голосування щодо доцільності продовження виробництва фільму «І я знову лечу до сонця».

Одноголосно підтримано пропозицію кіностудії щодо завершення фільму».

Наприкінці 2013 року ми вже запитували у Держкіно, щодо долі цього проекту і тоді від попереднього керівництва відомства отримали таку відповідь:

«“І я знову лечу до сонця”. Договір на умовах державного замовлення № 376- від «26» листопада 2007р., автор сценарію і режисер О.Андрієнко, виробник ДП «Укркінохроніка», сума контракту 1,1 млн. грн. Фільм включений до Програми на 2006/2007 рр. (постанова колегії МКТ від 31.05.2007 №5/43-г). Сплачено 197,7 тис грн. за частково виконані роботи підготовчого періоду. Роботи призупинені в 2009–2010 роках в зв’язку із тривалою відсутністю фінансування та через хворобу та відмову від зйомок головної героїні проекту Марії Стеф’юк.

Тривають переговори щодо розірвання договору».

***

Єдине засідання на якому експерти не погодили заміну режисерів відбулося 28 жовтня 2015 року.

«Голова Держкіно Пилип Іллєнко звернув увгу присутніх, що фільм «Клієнт» – переможець 7-го конкурсу був поданий на конкурс від ТОВ «Кіновир» як кіноальманах із 10 новел. Режисери фільму сестри Артеменко. У Держкіно виникла можливість профінансувати фільм, який не був у лідерах цієї тематичної сесії, дати шанс молодим кінематографістам втілити творчий задум.

Продюсер фільму Катерина Шевченко повідомила про намір змінити режисерів через непорозуміння, які виникли в ході співпраці над проектом.

Вона запевнила, що режисери відмовилися від проекту в силу різних обставин.

Запрошені Марина та Оксана Артеменки не підтвердили відмову, проте сповістили, що їм складно працювати з продюсером, вони не отримали примірник договору про передачу прав на сценарії, а також з ними не узгодили проведення кастингу.

Більшість експертів зійшлися на тому, що проект можливо реалізувати тільки за участю сестер Артеменко.

Пилип Іллєнко, підсумовуючи дискусію, зауважив, що необхідно знайти компроміс і залагодити конфлікт між К. Шевченко та режисерами М. та О. Артеменко».

У засіданні взяли участь експерти А. Дончик, Л. Горделадзе, В. Гронський, Б. Жолдак, О. Валуйсков, Л. Новікова, Д. Вулицький, Д. Колесников, Л. Брюховецька, О. Голубєва, Е. Ахрамович, Є. Сивокінь, О. Коротенко, Д. Томашпольський, О. Шпилюк, О. Янчук.

Довідково: «Клієнт» – це 8 історій: «Абонент», «Пасажир», «Покупець», «Ресторан», «Споживач», «Пацієнт», «Відвідувач», «Мешканець». Що буде, якщо сантехнік не поспішить полагодити трубу в сусіда, а до стоматолога прийде перукарка, яка вчора зробила їй дуже невдалу зачіску? І що станеться з героями всіх новел, коли вони опиняться в одному місці, де станеться пожежа, вимкнеться світло, зупиниться ліфт, а пожежний гідрант виявиться поцупленим задовго до цього? Стрічку було представлено на 7-му пітчингу із загальним заявленим бюджетом менше 4 млн. грн. До альманаху входить і фільм «Абонент», який уже був представлений на понад 30 кінофестивалях світу.

Олеся Анастасьєва, НСКУ, 21 червня 2016 року