Євген Нищук: «Відродження традицій українського поетичного кіно може подарувати нове життя Національним кіностудіям»

1466667301

Подаємо репортаж Міністерства культури України про фестиваль “На гостини до Івана”, присвячений відзначенню 75-річчя від дня народження видатного кіномитця Івана Миколайчука.

Дух народу через мистецтво. У селі Чортория Кіцманського району Чернівецької області розгорнувся широкомасштабний фестиваль “На гостини до Івана”.

Місцеві майстри – з вишивки, гончарства, писанкарства, ковальства, різьби по дереву на Алеї Майстрів презентували свою вишукані народні вироби – як сучасні, так і автентичні, а численні народні та аматорські колективи – підготували яскраву мистецьку програму одразу на кількох майданчиках, розміщених по селу. Тут же, просто неба, на екранах гостям фестивалю продемонстрували фрагменти фільму Юрія Іллєнка “Білий птах з чорною ознакою” за участі Івана Миколайчука.

Основні ж заходи розгорнулися біля Мистецько-меморіального музею-садиби Івана Миколайчука. Студенти театрального гуртка Чернівецького медичного університету підготували для гостей села театралізовану композицію “Життєвий шлях Івана Миколайчука”.

“Душа тішиться, перебуваючи сьогодні у такому символічному місці”, – сказав міністр культури України Євген Нищук, звертаючись до Марії Миколайчук – української співачки, фольклористки, акторки, народної артистки України та дружини Івана Миколайчука.

“Я пригадую розповіді колег про гостинність родини Миколайчуків, як завжди були відкриті їх двері для колег, акторів, режисерів, сценаристів, побратимів. Від того ще більш символічно, як ця традиція живе і нині – ця віддача Іванової любові до всіх – тепер в усміхнених місцевих мешканцях, у білих рушниках та короваях просто біля хат. Фізично його немає з нами, але, певен, його душа тішиться з неба, коли всі йдуть на гостини до Івана. Так, як він цього завжди хотів”, – зазначив Євген Нищук.

“Наше спільне завдання зараз – ту велику традицію українського поетичного кіно повернути, і таким чином, зокрема, подарувати нове життя нашим національним кіностудіям, які зараз, нажаль, фактично пустують. Це та справа, заради якої працював та жив Миколайчук, заради чого боровся із заборонами, коли чинив супротив неможливості втілити в життя сценарій до фільму. Це та його справа, яка має продовжувати жити”.

Міністр також відзначив важливість присутності на заході представників місцевої влади, дипломатичного корпусу, а також широкої мистецької та кіно-громадськості з усієї України. Зокрема, пам’ятні заходи відвідали народна артистка України Лариса Кадочникова, голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач, голова Національної кіностудії художніх фільмів імені О. Довженка Олесь Янчук, голова Товариства “Просвіта” Павло Мовчан, кінорежисер, народний артист України Роман Балаян. Останній підкреслив – Іван Миколайчук – справді видатна постать і, якби не обставини, в яких він жив та працював, хід історії розвитку українського кіно міг бути зовсім іншим.

“Якщо б свого часу тодішнє керівництво нашої країни дало можливість Миколайчуку зняти, зокрема, “Небилиці про Івана” – то у нас набагато раніше б з’явився свій Емір Кустуриця. Але вони не дали з’явитись Еміру Кустуриці з Чорториї”.

Вже восени до Дня українського кіно – національного професійного свята працівників кінематографії, яке відзначається щорічно у другу суботу вересня, на державному рівні заплановано втілити ще ряд культурних ініціатив, які, зокрема, і в сучасний, актуальний спосіб донесуть сучасникам велич постаті Івана Миколайчука.

На фото – Марія Миколайчук і Євген Нищук

Міністерство культури України, 15 червня 2016 року