«Плем’я» удостоєний Ґран-прі каннського «Тижня критики»

Tribe.Award

Дебютний фільм режисера Мирослава Слабошпицького «Плем’я» виборов Ґран-прі та ще два почесні призи паралельної програми Каннського фестивалю «Тиждень критики» – приз фонду «Ґан», що готовий підтримати дистриб’юцію фільму та приз «Одкровення» (Франс 4 Візіонарі), який вручається за «особливе пристрасне ставлення до кіна та ентузіазм новачків-режисерів».

Оператором і співпродюсером стрічки виступив Валентин Васянович, режисер кількох документальних фільмів та двох повнометражних ігрових картин «Звичайна справа» й «Креденс».

Також «Плем’я» претендує на один з найголовніших призів 67-го Каннського фестивалю – «Золоту камеру» (Сamera D’Or), яка вручається за найкращий повнометражний дебют серед усіх конкурсних програм кінофоруму.

За сюжетом картини, головний герой Сергій потрапляє до спеціалізованого інтернату для людей із вадами слуху, де діє кримінальна організація «Плем’я». Намагаючись вписатися в ієрархію школи, Сергій бере участь у кількох пограбуваннях. Однак кохання змушує його порушити неписані закони племені.

У «Тижні критики» стрічка змагалася поряд з іншими шістьма картинами, що були відібрані з-поміж 1200 претендентів.

«Плем’я» є кіноекспериментом – фільм повністю знятий на мові жестів, у ньому немає ні субтитрів, ні закадрового голосу.

«Персонажі розмовляють жестами, створюючи складний балет суто фізичного спілкування, чудове й унікальне кінематографічне переживання», – засвідчив виконавчий директор «Тижня критики» Шарль Тессон.

А три фестивальні покази «Племені» пройшли цілком тріумфально – зали не ладні були вмістити сотні спраглих подивитися фільм глядачів.

На Каннському кіноринку ще до оголошення переможця «Тижня критики» фільм «Плем’я» для кінотеатрального прокату придбали дистриб’юційні компанії з Данії, Франції, Японії та Нідерландів.

Режисер «Племені» Мирослав Слабошпицький виступив також як сценарист фільму, а оператор стрічки Валентин Васянович, що також є відомим режисером ігрового й документального кіна, – ще й як один із її продюсерів.

Головні ролі у фільмі виконали непрофесійні глухі актори: Григорій Фесенко, Яна Новикова, Роза Бабій, Олександр Дзядевич, Ярослав Білецький, Іван Тішко, Олександр Осадчий, Олександр Сидельников.

Фільм «Плем’я» створено кінокомпанією «Гармата Фільм» за підтримки Держкіна України, Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» та Фонду Губерта Балса Роттердамського кінофестивалю.

Загальний кошторис – 16 млн. гривень.

Прокатом стрічки опікуватиметься компанія «Артхаус Трафік». В українських кінотеатрах «Плем’я» з’явиться у вересні 2014 року.

«Плем’я» є першим українським фільмом, що взяв участь у «Тижні критики» за 53 роки існування цієї програми.

«Тиждень критики» – одна з найстаріших паралельних секцій Каннського кінофестивалю. Її створено 1962 року Спілкою французьких кінокритиків. Мета – пошук молодих режисерів та підтримка їхніх дебютних і других картин. Завдяки «Тижню критики» було відкрито імена Бернардо Бертолуччі, Отара Йоселіані, Кена Лоуча, Вона Карвая, Жака Одіяра, Алехандро Ґонсалеса Іньяріту, Джефа Ніколса та багатьох інших.

Поруч із «Плем’ям» за нагороду змагалися шість картин з різних країн світу. Це дебютна стрічка данця Йонаса Олександра Арнбі (Jonas Alexander Arnby) «Коли звірі сплять» (When Animals Dream), фільм американця Дейвида Роберта Мітчела (David Robert Mitchell) «З цього випливає» (It Follows), а також фільми «Темніше опівночі» (Darker Than Midnight) Себастьяна Різо (Sebastiano Riso) з Італії, «Хороші люди» (Gente de bien) Франко Лоллі (Franco Lolli) з Колумбії, «Надія» (Hope) Боріса Ложкіна з Франції, «Зробив себе сам» (Self Made) Шири Ґеффен (Shira Geffen) з Ізраїлю.

НСКУ, 22 травня 2014 року