Презентація «долюм’єрівських» апаратів українського винахідника Йосипа Тимченка

Aparat

Національний центр Олександра Довженка представляє сенсаційний проект реконструкції проекційного та знімального апаратів (електротахіоскопа та кінетоскопа), виготовлених за кресленнями українського механіка-винахідника  Йосипа Тимченка.

Ці апарати вперше були продемонстровані восени 1893 року в Одесі, за два роки до офіційної дати народження кіно. Тимченко випередив західноєвропейських винахідників Л.Люм’єра, Ж.Демені, С.Складовського, хоча його апарати не були запатентовані.

7 листопада 1893 року газета «Одеський листок» повідомила читачам, що в готелі «Франція» відкрилася художня виставка живих фотографій, які приводяться в рух за допомогою електричної машини – «електротахіоскопа».

Власне тоді відбувся перший публічний кінопоказ. До 20 грудня на виставці демонструвалися два кінофільми, зняті «кінетоскопом» на Одеському іподромі: «Скачущий всадник» і  «Копьеметатель».

Даний проект ставить перед собою мету показати можливість проведення проекції рухомого зображення та проведення кінозйомок за допомогою механізму переривчастого руху, розробленого Йосипом Тимченком.

Автори реконструкції доводять, що принцип отримання переривчастого руху, який винайшов Йосип Тимченко разом з фізиком Миколою Любимовим, є більш надійним в експлуатації, більш економічним і якіснішим при відтворенні зображення, ніж винахід  братів Люм’єр. Принцип дії цього механізму став основою для нового апарату «кінетоскопу», у створенні якого брав участь винахідник Михайло Фрейденберг.

У січні 1894 року на IX з’їзді дослідників природи та лікарів Російської імперії Тимченко вперше демонстрував апарат, який використовував для зйомки дискову фотопластинку.

За допомогою свого апарату демонстрував рухомі зображення на екрані. Учасники з’їзду схвально сприйняли апарат Тимченка й висловили подяку винахіднику.

9 січня 1894 року у Москві Тимченко представив опис принципу роботи та ескізи механізму переривчастого руху – «равлик». Реконструйовані проекційний та кінознімальний апарати відтворені саме за цими матеріалами.

Тема історичного значення Тимченка у винаході кінематографа неодноразово піднімалася в європейських академічних колах.

В грудні 2013 року відбулася доповідь вченим академії наук Великобританії, і на даний момент Йосип  Тимченко  офіційно зайняв гідне місце нарівні з братами Люм’єрами, Вільямом Фріз-Гріном та іншими винахідниками кінематографа.

Продюсер проекту та автор ідеї відтворення камери і проекційного апарату, які засновані на принципі винаходу видатного Одеського винахідника Йосипа Тимченка, а також подальшого його просування в історичному та інформаційному просторі – Сергій Куркай, член Спілки кінематографістів України, член Союзу журналістів України.

Авторами реконструкції проектора Тимченка, а також кінознімальної техніки виступають співробітники КНУТКіТ  ім. І.К.Карпенка-Карого.

Конструктор – Гавриленко Сергій, начальник цеху кінознімальної техніки КНУТКіТ ім. І.К.Карпенка-Карого, історик кіномистецтва, археолог кіно;

Механік – Крупський Віктор, механік цеху кінознімальної техніки КНУТКіТ ім. І.К.Карпенка-Карого ;

Відео та фотохроніка проекту – Данило Хомич, студент першого курсу кафедри кіно-телеоператорів (майстерня В.І.Кордуна), КНУТКіТ ім. І.К.Карпенка-Карого

Розклад програми:

1. Вступне слово, розповідь про проект “Відродження: спадщина Йосипа Тимченка” та про 120-річчя першого публічного показу в Одесі 1893 рухомих картин, знятих і продемонстрованих широкій аудіторії. Спікер – Сергій Куркаєв.

2. Археологія кіно: розповідь про створення світового кіно та місце в ньому видатного винаходу Й.Тимченка. Спікер – Сергій Гавриленко.

3. Перерва (20 хв.): всі бажаючі зможуть оглянути та протестувати прилади, що передували сучасним кінематографічним технологіям.

4. Доповідь про винахід Йосипа Тимченка, а також демонстрація рухомих картин на макеті апарату створеного за принципом цього винаходу. Спікери – Сергій Гавриленко, Нестер Кисленко.

Тривалість програми – 1,5 години.

Презентація відбудеться 1 лютого 2014 року, о 15:00.

Місце проведення: Дім освіти та культури «Майстер Клас», аудиторія №114, 1 поверх, Київ, вул. Лаврська, 16А.

Контактна особа – Дмитро Абрамов, роб.тел.: 044 201 65 74, моб. тел.: 093 377 19 91.

Акредитація ЗМІ – abramov@dovzhenkocentre.org

Офіційна інформація