Новий «Львів»: проекти перетворення старого кінотеатру

1464266629

Наприкінці лютого Львівська обласна рада оголосила конкурс проектів на найкращу концепцію функціонування кінотеатру «Львів». На розгляд депутатської комісії з питань культури Львівської обласної ради надійшло п’ять проектних пропозицій стосовно бачення майбутнього кінотеатру. Комісія прийняла рішення продовжити конкурс до 1 квітня. Тоді ж, 1 квітня, усі проекти будуть презентовані у Львівській облраді.

Проекти, які вже отримала обласна депутатська комісія з питань культури – в огляді Ольги Перехрест, Zaxid.net.

Львівська кіношкола

Команда львівського фестивалю короткометражного кіно «WIZ-ART» на чолі з Жанною Озірною та Ольгою Райтер пропонує створити на базі кінотеатру «Львів» львівську кіношколу. Варто зазначити, що на базі фестивалю WIZ-ART вже створена платформа для неформальної кіноосвіти – WIZ-ART Film School. Тож тема навчання майбутніх кінематографістів для цієї команди не є новою.

Кінотеатр мав би стати культурно-мистецьким комплексом, яким би опікувалась Львівська кінокомісія (організація, яка займається промоцією міста в сфері кіноіндустрії).

Навчання у школі пропонують вести за чотирма напрямками: режисура, операторське мистецтво, документалістика та продюсування. Програма школи розрахована на два роки. У результаті автори проекту розраховують активізувати розвиток львівської кіноіндустрії, пожвавити локальне кіновиробництво і створити засади для культурної дипломатії.

Для реалізації такого проекту в першу чергу необхідно закупити техніку для зйомок та облаштувати павільйон.

Приблизний бюджет функціонування школи: 1 млн. грн. на один навчальний рік.

Центр українського кіно

Продакшн-студія «OFF Laboratory», до якої зокрема входять режисерське подружжя Ольга та Олександр Фразе-Фразенки, письменник Василь Махно та активістка та менеджерка громадських проектів Вікторія Лучка, бачить на місці нинішнього занедбаного кінотеатру новий Центр українського кіно.

Основною діяльністю оновленого «Львова» активісти бачать у показах українських фільмів, старих та нових. На базі кінотеатру пропонується організувати кіноклуб та тематичний лекторій, проводити концерти та тренінги. Новий кіноцентр також може стати базою для виготовлення нових українських фільмів, кліпів та музичних роликів. Метою його діяльності є збереження, поширення та популяризація українського кінофонду.

У новоствореному Центрі українського кіно пропонується також запровадити щорічний фестиваль українського поетичного кіно.

Також автори проекту хочуть проводити у кіноцентрі покази фільмів з тифлокоментарем для незрячих глядачів, оскільки поруч розташована інклюзивна бібліотека – Сенсотека та школа для незрячих дітей №100.

У своїй проектній заявці ініціативна група вказала, з ким має намір співпрацювати та за чиєю допомогою залучатимуться кошти. Це, зокрема, представництво України в ООН, Українське національне об’єднання Канади, посольство США, посольство Швеції, «Гете Інститут», Міжнароний фонд «Відродження», Британська рада, Чеський культурний центр.

Центр галицького кіно

Директор та художній керівник української кіностудії «Галичина-фільм» Василь Босович у своїй заявці запропонував об’єднати кілька пов’язаних із кінематографом інституцій в одну і створити єдиний Центр галицького кіно.

До нового мистецького центру мали б увійти нині вже ліквідована Львівська обласна контора кінопрокату, кіностудія «Галичина-фільм» та сам кінотеатр «Львів». Цю пропозицію підтримав директор контори кінопрокату Андрій Бабінський, який зацікавлений у збереженні фільмофонду, який зберігався у його архіві.

Новий культурно-соціальний центр

Подібну до інших пропозицій подала й ініціативна група «Поверніть нам кінотеатр “Львів”». Авторами проекту стали Олександра Ковальчук та Андрій Бондаренко.

Після відновлення кінотеатру у ньому пропонують облаштувати соціальний центр, який працюватиме за трьома напрямками: кіно, освіта і соціальність. Згідно цього проекту, до кінотеатру перенесуть архів обласної контори кінопрокату, у приміщеннях працюватиме кіношкола та кінокафе. На базі кінотеатру планується також створення музею кінематографії. Плівкове обладнання, яке збереглось у кінотеатрі, планують використовувати для переглядів фільмів з архівів контори кінопрокату. Паралельно планується працювати над тим, щоби придбати цифрове.

На відміну від інших проектів, у цьому активісти планують також облаштувати частину парку, прилеглу до кінотеатру.

Ініціатива передбачає наступні джерела фінансування: це кінопокази, робота кінокафе, здача приміщень в оренду, а також залучення міжнародних фондів та грантів. Згідно попереднього кошторису, на перший період роботи ініціативній групі знадобиться 500 тис. грн., які активісти розраховують отримати від обласної ради.

Центр культурно-спортивного дозвілля

Із власним проектом стосовно кінотеатру до облради звернулась школа ірландського танцю «Юнікорн». Вони пропонують організувати в кінотеатрі центр культурно-спортивного дозвілля для всіх категорій населення.

У відремонтованому кінотеатрі зможуть розміститись різні культурні та соціальні організації.

***

Згідно з кошторисним розрахунком, який подав нинішній директор кінотеатру Мирослав Аринович, відремонтувати кінотеатр коштуватиме 31 180 820 грн.

В той же час за словами очільниці департаменту культури Львівської ОДА Христини Береговської, вартість ремонту кінотеатру є суттєво меншою. За попередніми підрахунками фахівців, які скерувало управління культури, щоб провести оцінку стану приміщення, роботи обійдуться приблизно в 10–13 млн грн. – тобто, втричі дешевше, ніж вважає нинішній директор кінотеатру.

1 квітня у Малій сесійній залі Львівської облради відбудеться презентація усіх проектів. Голова комісії з питань культури Юрій Візняк зазначив, що профільна депутатська комісія має стати майданчиком для презентації проектів громадськості та їхнього обговорення. На думку депутата, важливо дослухатись до побажань громади та врахувати їх. Можливо, якісь з проектів буде доцільно об’єднати, додав він. Юрій Візняк висловив сподівання, що згодом буде створена окрема експертна комісія, яка й обиратиме найкращий з запропонованих проектів.

Під час засідання, яке відбулось 23 березня, члени комісії з питань культури наголосили, що одним з важливих критеріїв відбору найкращого проекта буде його фінансова складова. Депутати готові виділити на реконструкцію будівлі частину грошей з бюджету, а також звернутись по допомогу до Міністерства культури, але визнають, що цих коштів, ймовірніше за все, буде замало. Тому активістам, які подали свої проекти на розгляд, радять прорахувати додаткові джерела фінансування. Новий кінотеатр «Львів», як би він не виглядав, муситиме заробити на себе – оскільки для бюджету області чи міста цей тягар буде завеликим.

Ольга Перехрест, Zaxid.net, 24 березня 2016 року