«Сторожова застава»: ще один конкурент у стані «Гаррі Поттера»

1466861384

Судячи з деяких заголовків у ЗМІ, просування нового українського фільму “Сторожова застава” (прем’єра передбачається наприкінці 2016-го) відбувається не без участі наших добрих знайомих — із дружніх фільмів “Хроніки Нарнії”, “Гаррі Поттер”. Оскільки й вітчизняна прем’єра певною мірою передбачає дуже ходовий і затребуваний жанр — фентезі (а також пригоди).

Леся Ільєнко, “Дзеркало тижня

В основі нового фільму, до якого прикута серйозна увага медіа, — роман Володимира Рутківського (лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка). Цей автор — один із найталановитіших сучасних дитячих письменників. А його трилогія “Джури” здобула захоплені відгуки як дітей, так і батьків.

Юний літературний герой Рутківського зі “Сторожової застави” — шестикласник Вітько дивним чином переміщується на тисячу років назад (своєрідний реверс). І зустрічає в “прекрасному далекому” таких самих дивних персонажів: Іллю Муромця, Добриню Микитича, Олешка Поповича. Хлопчика вважають родичем Муромця (його небожем). І Вітьку нічого не залишається, як стати разом із героями билин на стежку боротьби за добро, борючись із ворогами, використовуючи не тільки зброю, а й інші чудодійні засоби…

Ставки у зв’язку з цією картиною і в продюсерів, і в прокатників досить високі. По суті, чекаємо на свій український дитячий новорічний блокбастер — сімейну казку для всіх. І, здається, всі інгредієнти для майбутнього успіху поки що наявні (хоча, звісно, варто зачекати прем’єри та чесних рецензій після неї).

По-перше, сам літературний матеріал — прямо чудовий, навіть дивно, що раніше твори Рутківського якось не особливо приваблювали українських кінематографістів.

По-друге, кастинг-директор Алла Самойленко подбала про достойний акторський склад: Олег Волощенко, Роман Луцький, Наталія Сумська. Юних героїв грають Данило Каменський (Вітько) і Єва Кошова (Оленка), романтичним почуттям до якої запалюється хлопець-герой.

Ну й по-третє, під фільм підписалися члени ініціативні групи #КіноКраїна FILM.UA Group (дистрибуція та постпродакшн) і StarLightMedia (медіапідтримка), а також Держкіно України.

За деякими даними, вже є попередні домовленості про прокат цієї стрічки в Індії, Ізраїлі, В’єтнамі, Франції, Південній Кореї.

Бюджет (із відкритих джерел) — 40 млн грн. Продюсери проекту — Єгор Олесов, Юрій Прилипко. А ось режисер “Сторожової застави” — Юрій Ковальов — дебютант у повному метрі. Раніше він знімав рекламу, короткометражки.

Як зізнається “Дзеркалу тужиня” Юрій Ковальов, “Сторожова застава” — проект досить складний, трудомісткий, масштабний, передбачає багато локацій на натурі.

— Оскільки жанр фентезі — це особливий жанр, то процес зйомок передбачає безліч різних аспектів: і технічних, і навіть хронологічних… Але я впевнений, що ця картина буде дуже цікава глядачеві. Сам сюжет тому сприяє. Проте глядача треба заздалегідь налаштувати на похід у кіно, зацікавити його інтригуючим матеріалом, яким і є “Сторожова застава”.

— У вашому фільмі грають діти. І для вас це не перший досвід роботи з дітьми. У чому специфіка такої роботи саме над фентезі?

— Насправді дуже складно було вибирати дітей у цей фільм. Що стосується кастингу, то ми звернулися до справжнього професіонала — Алли Самойленко. І хотіли взяти в проект справді підготовлених дітей для подальшої серйозної роботи. Звісно, талановитих дітей багато. І, в результаті, майже весь рік ми присвятили кастингу. Пошук був тривалий. У зв’язку з цим ми навіть кілька разів заморожували проект. Окрім того, втрутилися інші серйозні обставини… Війна на Сході… А люди ж змінюються, і вік дітей має велике значення: діти ж неймовірно швидко ростуть. До того ж у нас немає повноцінної дитячої акторської школи, є лише окремі студії. І це зрозуміло: в Україні ніколи не було повноцінного кіноринку, як це є в тій-таки Америці. Але, хай там як, загалом результатами кастингу я задоволений. Особливо тією парою дітей, яку ми знайшли, — Данило Каменський і Єва Кошова. Взагалі, своїх акторів я дуже люблю, для мене вони як діти. Всі молодці! Кожен у міру своїх сил. Для мене головне — блиск в очах. І всі вони викладалися, тому що без драйву й бажання нічого не вийде.

— “Сторожова застава” — фільм український, проте серед героїв традиційно ніби “руські богатирі”: Добриня Микитич, Ілля Муромець… 

— Це історія універсальна. І насамперед — це українська історія. Сценарій створений за мотивами книжки Володимира Рутківського, а в цій книжці надзвичайно сильна українська спрямованість. Але, власне, пригоди, які розгортаються в цьому сюжеті, — універсальні. І ми намагалися зберегти саме український колорит. Це фентезі, а отже чари, казкові персонажі. Це те, чого немає в житті.

Як, можливо, вже знають уболівальники майбутньої прем’єри, зйомки “Сторожової застави” відбувалися в Карпатах, у Києві, під Києвом. На майданчику Film.UA було створено грандіозні декорації. Тож, зважаючи на все, у грудні дізнаємося, чи встоїть Гаррі Поттер перед юним нащадком українських богатирів.

Леся Ільєнко, “Дзеркало тижня“, 20 травня 2016 року, №18