«Валенса» відкриє «Дні польського кіно в Україні»

Dni.Polskogo.Kino.14

10 квітня 2014 року фестиваль «ІХ Дні польського кіно в Україні» розпочнеться біографічною стрічкою Анджея Вайди «Валенса. Людина з надії», у якій режисер звернувся до життєпису колишнього польського президента і лауреата Нобелівської премії миру Леха Валенси. Фільм представить автор сценарію, популярний польський драматург Януш Ґловацький.

Вивчаючи приватні, навіть інтимні сторони життя легендарного очільника профспілки «Солідарность», автори фільму намагаються вловити феномен неймовірного перетворення: від простого робітника з буденними клопотами до харизматичного лідера. Неоднозначна і небездоганна постать Валенси допомогла мільйонам поляків повірити у мрії про свободу, і закласти підвалини неймовірних на той час змін. Анджей Вайда давно мріяв зняти цей фільм: «…було абсолютно ненормально, що ми, поляки, після стількох років не зробили фільм про цю людину. Якщо задуматися, то Валенса є нашим продуктом. Це ми, польська інтелігенція, виховали безліч простих робітників до рівня державних діячів. Виховали нашою літературою, нашими фільмами».

Автором сценарію стрічки «Валенса. Людина надії» став відомий драматург Януш Ґловацький. За його текстами було знято кілька видатних стрічок польського кінематографу, зокрема «Полювання на мух» Анджея Вайди (1969) та еталонну комедію «Рейс» Марека Півовського (1970). У грудні 1981-го року, за два тижні до запровадження в Польщі військового стану, Ґловацький вирушив до Лондона, де готувалася постановка його п’єси «Попелюха». Повернутися на батьківщину йому вдалося лише через багато років – відомим драматургом, чиї п’єси відзначилися в репертуарах бродвейських театрів, а також у багатьох країнах світу. Найвідоміші його твори – «Антигона у Нью-Йорку», «Попелюха», «Четверта сестра», «Полювання на тарганів», «Фортінбрас забухав» – увійшли до золотого фонду світової драматургії. В Україні Ґловацький  також  відомий – постановка за його п’єсою «Четверта сестра» у блискучому перекладі Олександра Ірванця, яку грають Київському академічному Молодому театрі, торік отримала шість нагород «Київська Пектораль».

10 квітня на відкритті «ІХ днів польського кіно» у кінотеатрі «Жовтень» у Києві Януш Ґловацький як автор сценарію представить стрічку «Валенса. Людина з надії» режисера Анджея Вайди. Вхід на фільм-відкриття буде вільним у всіх містах проведення фестивалю.

«Артхаус Трафік», 3 квітня 2014 року