Подаємо відкритий лист авторів і знімальної групи документального фільму «Голлівуд над Дніпром. Сни з Атлантиди» керівництву телеканалу новин «24», телемайстри якого змонтували із матеріалів стрічки свій сюжет, не питаючи на те жодної згоди.
Відкритий лист керівникам телеканалу новин «24»
Автори та знімальна група фільму «Голлівуд над Дніпром. Сни з Атлантиди» шоковані піратськими діями, вчиненими каналом «24» щодо нашої кінострічки.
Без нашого відома і без нашого дозволу телеканал змонтував із уривків нашого фільму сюжет «Як радянська влада знищила український Голлівуд», показаний 23 квітня 2016 року телеканалом «24» в рамках проекту «Зроблено в Україні». У сюжеті не було жодних посилань на стрічку та на її авторів, а прикінцевий титр «КАДРИ З Д/Ф “ГОЛЛІВУД НАД ДНІПРОМ”» з’явився вже після першого публічного сповіщення, а в мережі Інтернет був взагалі відсутній до кінця квітня 2016 року. Звертаємо увагу, що скорочення назви стрічки недопустиме і з нами не обговорювалося.
При цьому, використовуючи у незаконний спосіб результати нашої праці, канал «забув» послатися на першоджерело, тобто на фільм. Ні його назва, ні самий факт використання матеріалів кінострічки не відображений ані закадровим голосом, ані в написах, ані в будь-який інший спосіб.
Все подано так, ніби сучасні краєвиди села Бучак – це оригінальні зйомки каналу «24», а наведені за кадром і в написах відомості – результат творчого пошуку працівників каналу.
Натомість жодних зйомок у Бучаку канал «24» не проводив! І з жодним його мешканцем не спілкувався. Навіть наведені цифри про 15 самоселів – це інформація авторів фільму. На момент сюжету, на жаль, двоє з наших героїв, а відтак і мешканців села вже відійшли у вічність. Звісно, усі зйомки села взяті з нашого фільму. Вся інформація, що її повідомляє закадровий голос, взята зі стрічки «Голлівуд над Дніпром. Сни з Атлантиди» – факти, прізвища, цифри.
А окрім того, хроніка відкриття Канівської ГЕС, а точніше її закладка у 1964-му теж з нашого фільму (знайдена нашою знімальною групою в Центральному державному кінофотофоноархіві України імені Г. С. Пшеничного), кадри зі стрічок Ю. Іллєнка, В. Денисенка, які ретельно нами підбиралися, використані на законних підставах у нашій стрічці, а ось телеканал «24» натомість використав їх без попереджень і без узгоджень із власниками. Нагадаємо, що це грубе порушення не лише у стосунку до авторів і виробників стрічки «Голлівуд над Дніпром. Сни з Атлантиди», а й до Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного, Національного центру Олександра Довженка, без згоди яких використовувалися архівні матеріали та кадри з української кінокласики.
Визначення села Бучак як «українського Голлівуду» належить сценаристам кінострічки – ніхто раніше його так не називав.
І то ще не все: в одному з фрагментів вашого телесюжету їде на скутері ведучий нашого фільму Дмитро Іванов. Він, панове, не знімався для каналу «24» – цей уривок так само запозичений з фільму «Голлівуд над Дніпром».
Якщо це не піратство, то як це назвати?
Перелік статей Закону України про авторське право та суміжні права, які порушив телеканал, мали б навести Вам ваші юристи. А також пояснити наслідки незаконного користування державним майном (фільм знятий на замовлення та за кошти Державного агентства України з питань кіно і відповідно Ваш телеканал порушив майнові права і Державного агентства України з питань кіно).
А ми хочемо нагадати про дещо важливіше.
Найбільший капітал будь-якого ЗМІ – не гроші, а довіра глядачів. Саме довіра до телеканалу і його продукту уможливлює збільшення аудиторії та відкриває перспективи для залучення рекламодавців (кошти якого – ТМ кави «Жокей» ви використовуєте для реалізації проекту «Зроблено в Україні»).
Ви знехтували найголовнішим – довірою людей, видавши крадене за власний продукт, порушивши норми і моралі, і закону. І нагадаємо, що попри складну юридичну процедуру, на яку ви не зважили, послуговуючись принципом «це і так пройде», ми не залишаємо цю справу поза публічністю. Відтак чекаємо на адекватні дії телеканалу щодо залагодження конфлікту, а у разі відсутності належної реакції, обіцяємо Вам прискіпливу й непросту подальшу історію для Вашого юридичного відділу, адже ми налаштовані відстоювати власне авторське право на стрічку, що упродовж двох років відкриває українському глядачеві Бучак як національний Голлівуд.
Станіслав Цалик, автор сценарію
Дмитро Іванов, співавтор сценарію
Олег Чорний, режисер-постановник
Олег Маловіцький, оператор-постановник
Андрій Рижов, звукорежисер
Ірина Плехова, ТОВ «Джоломига», дистриб’ютор