Звернення Національної спілки письменників України щодо можливого передання Будинку письменників у приватні руки

1467711067

Подаємо звернення Секретаріату Національної спілки письменників України щодо можливого передання Будинку письменників у приватні руки.

Голові Верховної Ради України
ПАРУБІЮ А. В.

Голові Адміністрації Президента України
ЛОЖКІНУ Б. Є.

В.о.голови Державного управління справами
БОРЗОВУ С.С.

ЗВЕРНЕННЯ

В ефірі радіо «Вести» 17 червня ц.р., в програмі Юлії Литвиненко «Большое интервью» гість програми, народний депутат України Євген Рибчинський (депутатська група «Воля народу»), згадуючи про Будинок письменників України, заявив зокрема про те, що цей Будинок «хочуть через ДУСю передати в приватні руки».

Наводимо цей фрагмент інтерв’ю (загалом розмова велась про українську мову, про необхідність її використання в ЗМІ):

«Ю.Литвиненко: до сих пор на Банковой простаивает Будинок спілки письменників. Дом на Банковой, он же из бюджета финансируется. Это огромный, огромный институт, который, вы знаете, который должен был работать… ну вы знаете, какое там состояние дел…

Є.Рибчинський: його зараз приборкують… між іншим, його хочуть через ДУСю передати в приватні руки, і я думаю, що з цим незабаром будуть розбиратися, тому що дійсно, це пам’ятник архітектури, там дійсно сиділи найкращі письменники, але на сьогоднішній день комусь захотілося…

Ю.Литвиненко: так вот, задача государства сейчас – наполнить действительно эти институты, запустить их, и чтобы действительно, и чтоб наши писатели, эта абсолютно казацкая вольница… Альтернативное течение – украинские писатели, а нужно было каким то образом популяризировать… таким образом поддерживать не само здание, а людей, которые наполняли бы нашу жизнь новыми смыслами…

Є.Рибчинський: дуже правильно. Дуже вдячний, що ви згадали не про матеріальні, а про духовні цінності.

Ю.Литвиненко: только об этом. Знаете, наша станция – только об этом…».

З цього приводу хочемо зазначити, що Будинок письменників України переданий Національній спілці письменників України в постійне користування згідно з законом України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки», постанови Кабінету Міністрів України «Про передачу нерухомого майна творчим спілкам» від 10.07.98 №1058 та наказу Фонду державного майна України від 3.02.1999 року №198.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1998 р., №1605 «Про надання статусу національних деяким всеукраїнським творчим спілкам» Спілці письменників України було надано статус Національної. Ця Постанова є «охоронною грамотою» всеукраїнських творчих спілок. Адже згідно з Положенням про національний заклад (установу) України, затвердженим Указом Президента України від 16.06.1995 р., №451/95, майно закладів, установ, яким надано статус національних, не підлягає приватизації. Тому всі балачки, публічне поширення неправдивих чуток про чиїсь намагання приватизувати будинок НСПУ є шантажем із заздалегідь визначеною метою, за який передбачена кримінальна відповідальність.

При цьому зазначимо, що з Будинком письменників України пов’язані імена Павла Тичини, Максима Рильського, Володимира Сосюри, Андрія Малишка, Олеся Гончара, Михайла Стельмаха, Павла Загребельного й багатьох інших визначних українських письменників, літературні твори яких увійшли до золотої скарбниці української культури.

Нинішнє покоління письменників, до якого належать Ліна Костенко, Дмитро Павличко, Іван Драч, Борис Олійник, Юрій Мушкетик, Валерій Шевчук, Юрій Щербак, а також десятки і сотні їхніх колег, оберігають традиції українського красного письменства, збагачують нашу літературу і культуру новими високохудожніми творами і стоять на сторожі українського слова і державної незалежності.

Саме в стінах Будинку письменників наприкінці 1980-х років було засновано Народний Рух України і фактично закладено основи нашої державності. Нині в Будинку письменників щодня проводяться творчі вечори, конференції, зустрічі з читачами та інші літературні та громадські заходи, в яких беруть участь письменники, відомі митці і громадські діячі.

При цьому повідомляємо, що для забезпечення заходів Національної спілки письменників України (а не для утримання Будинку спілки письменників, як про це йдеться в інтерв’ю) нинішнього року (як і минулого) з державного бюджету буде виділено всього 920 тисяч гривень. Це жодною мірою не покриває видатків НСПУ. Приміром, лише за право користування землею за адресою Київ, вул. Банкова, 2 (Будинок письменників України) нам до кінця року необхідно сплатити земельний податок у розмірі 1 млн. 151 тис. грн.

Також нагадаємо, що свого часу вже неодноразово здійснювалися незаконні спроби забрати Будинок письменників України у приватні руки. Зокрема, за часів президентства Л. Кучми окремими чиновниками Адміністрації Президента було ініційовано позачерговий з’їзд письменників з метою заволодіння майном Національної спілки письменників України. Тодішня спроба ганебно провалилась, але, схоже, «ласий шматок» майна на вулиці Банковій декому з теперішніх чиновників муляє око.

Змушені визнати, що рейдерське захоплення Будинку письменників (якщо таке справді планується) означатиме фактичне знищення Національної спілки письменників України як авторитетної україноцентричної структури, зорієнтованої на збереження і примноження наших національних цінностей. Подібні наміри є особливо абсурдними і безвідповідальними сьогодні, коли путінський режим веде війну проти України – збройну, економічну, політичну, дипломатичну, інформаційну. Знищуючи українську національну культуру, ми отримаємо тотальне домінування в Україні чужих і ворожих псевдокультур – сконструйованих за феесбешними лекалами, фінансованих з федерального бюджету Росії, котрі передбачають поглиблення експансії «русского міра» в Україні.

Секретаріат Національної спілки письменників України повідомляє, що підтвердження інформації про наміри передати Будинок письменників у приватні руки незалежно від того, хто за цим стоїть, буде кваліфіковано нами як грубе порушення чинного законодавства, що суперечить державній політиці, в якій задекларовані підтримка і розвиток національної культури, і змусить нас апелювати до державних органів влади, засобів масової інформації і громадськості.

У зв’язку із зазначеним просимо на підставі наявної у Вас інформації спростувати або підтвердити наведені у згаданій радіопередачі наміри щодо передання Будинку письменників у приватні руки та прояснити Ваше ставлення до таких намірів.

Секретаріат Національної спілки письменників України,
2 липня 2016 року