«Російський дятел». Українська прем’єра у Санденсі

Ryzhikov_Alexandrovich_Sundance

На американському кінофестивалі Санденс у конкурсній програмі «Світове документальне кіно» відбулася прем’єра британської документальної стрічки Чеда Грасії «Російський дятел», знятої в Україні на вітчизняному матеріалі й за безпосередньої участі українських митців.

У стрічці висвітлено розслідування причин Чорнобильської катастрофи, яке провадить київський художник Федір Александрович спільно із оператором Артемом Рижиковим. Вони вбачають в аварії спеціально влаштовану акцію із замітання слідів, вчинену високими радянськими посадовцями, які прагнули уникнути відповідальності за невдалу розробку секретної зброї – Дуги, що була розташована неподалік від атомної електростанції.

Такий ірреальний конспірологічний сюжет поєднується у «Російському дятлі» із надреальними подіями Революції гідності, протистояння на Майдані, подальшої російської агресії. Внаслідок того хитка теорія про секретну радянську зброю, що мала впливати на свідомість людей, набуває реальності, підкріплена нелюдським характером дій сучасної російської влади, що продовжує тоталітарний досвід СРСР.

У бесідах авторів стрічки із журналістами під час фестивалю регулярно виникала тема російської агресії проти України, до глибинних причин якої фільм став своєрідним художньо-публіцистичним коментарем.

На фото – Артем Рижиков і Федір Александрович