Комітет Верховної Ради України з питань бюджету на своєму засіданні 21-22 листопада 2018 року розглянув проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», підготовлений Кабінетом Міністрів України до другого читання, і зробив низку пропозицій, що стосуються кінематографа.
Перша пропозиція.
Прикінцеві положення проекту Закону України про Державний бюджет України на 2019 рік було запропоновано доповнити новим пунктом такого змісту: «Установити, що у 2019 році, як виняток з положень Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні», у роботі Ради з державної підтримки кінематографії та експертних комісій щодо надання державної підтримки на створення фільмів беруть участь народні депутати України – члени Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (чисельністю не менше 50 відсотків складу таких Ради та експертних комісій)».
Цей «виняток» обурив і кінематографістів, і народних депутатів, що докладніше знаються на проблемах кіно, які одразу поширили своє обурення у соціальній мережі Фейсбук.
Кінорежисер Олесь Санін з цього приводу зазначив:
«#зрада
Не думав, що колись писатиму з таким хештегом щось у мережу, але Бюджетний комітет у Раді придумав стати експертами ще в одній галузі.
Тепер 50% комісії експертів Держкіно вони хочуть розподілити поміж собою.
А вони здогадуються, що порушуватимуть закон, бо отримуватимуть гонорари за прочитання більше 200-300 сценаріїв, що їм треба бути справді експертами серед сотні режисерів, сценаристів, акторів…
Ось текст, який хтось з розумників-законодавців вписав […]
Про справжню мету цього рішення і думати не хочу. Знаю лише одне, наслідком цього буде зупинка виробництва фільмів і дерибанище проти якого я особисто 5 років тому прийшов на Майдан з камерою».
Голова Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар також критично прокоментувала ініціативу, пообіцявши не допустити її втілення: «В бюджетну ніч під куполом традиційно сходять з розуму. Але такі норми – це за межею. Члени бюджетного комітету хочуть особисто видавати гроші на підтримку кіно. «Спєци на касі» так сказать… Зробимо все, аби не зводити бюджет і закони до маразму…»
Друга пропозиція Комітету з питань бюджету поки що отримала менше розголосу.
Народні депутати запропонували «найменування бюджетної програми за кодом 1801140 викласти у такій редакції: “Забезпечення функціонування Українського культурного фонду, у тому числі здійснення Фондом заходів з підтримки проектів”».
У проекті бюджету, розробленому Кабінетом Міністрів України, назва програми звучала так: «Забезпечення функціонування Українського культурного фонду, підтримка проектів, виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування».
За задумом уряду, який, слід зазначити, заскочив керівництво Фонду зненацька, саме на Український культурний фонд у 2019 році мала лягти відповідальність за проведення конкурсного відбору фільмів патріотичного спрямування й, відповідно, фінансування кінопроектів, які у такому відборі переможуть.
Під час першого читання проекту бюджету це викликало певні – у тому числі редакційні – заперечення народних депутатів. Одначе уряд не став враховувати Бюджетні висновки Верховної Ради України, в яких йшлося про необхідність змінити назву програми «з метою уточнення і конкретизації напрямі використання бюджетних коштів для виконання Фондом заходів, визначених Законом України “Про Український культурний фонд”».
Як бачимо, у цьому випадку депутати – принаймні, на рівні комітету – вирішили продовжувати йти за законом, а не робити винятків із нього.
Сергій Васильєв