Законопроект про кінокомісії та державні кіностудії відправили на повторне друге читання

VRU

22 листопада 2018 року Верховна Рада України розглянула у другому читанні проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з набранням чинності Законом України “Про державну підтримку кінематографії в Україні”».

Проектом закону (реєстраційний номер 8251) передбачалося уточнення діяльності кінокомісій та державних кіностудій.

І якщо унормування діяльності кінокомісій не викликало запитань і заперечень у народних депутатів, то норми щодо державних кіностудій (а з ними – й Одеської кіностудії) – навпаки.

Адже прикінцеві положення законопроекту передбачали визнати таким, що втратив чинність Закон України «Про заборону приватизації, відчуження, передачі в заставу та внесення до статутних капіталів господарських товариств усіх форм власності пакета акцій, що належить державі у статутному капіталі Закритого акціонерного товариства «Одеська кіностудія» (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 32, ст. 317).

Замість того було встановлено, що «обов’язковою умовою приватизації державної кіностудії, а також акцій (пакетів акцій, інших корпоративних прав), що належать державі, будь-якої іншої кіностудії є збереження основної мети діяльності такої кіностудії впродовж 20 років з дати завершення приватизації».

Зрештою, навіть після узгоджень, що відбулися безпосередньо у сесійній залі, народним депутатам ледве вдалося зібрати голоси для того, щоб направити законопроект на повторне друге читання.

Подаємо витяг зі стенограми засідання Верховної Ради України.

Сергій Васильєв

11:23:45

ГОЛОВУЮЧИЙ. …Я, з вашого дозволу, пропоную перейти до наступного закону, поки принесуть таблицю. Наступний наш закон – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з набранням чинності Законом України про державну підтримку кінематографу. Тут всього кілька правок, колеги.

І поки готують таблицю… 8251. І я запрошую до доповіді голову комітету Княжицького Миколу Леонідовича. Будь ласка.

11:24:50

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л. Шановні колеги, Комітет з питань культури і духовності на засіданні 3 жовтня 2018 року розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з набранням чинності Законом України “Про державну підтримку кінематографії в Україні” (реєстраційний номер 8251).

Нагадаю, що законопроект розроблено з метою запровадження правових засад діяльності кінокомісій та узгодження раду інших питань, пов’язаних з прийнятим у 2017 році Закону України “Про державну підтримку кінематографії в Україні”.

До законопроекту було подано 18 поправок народних депутатів України: 5 з них відхилені, 1 поправка прийнята повністю, інші 12 комітетом враховані частково і редакційно.

За результатом розгляду комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект 8251 в редакції комітету в другому читанні і в цілому і доручити Комітету з питань культури і духовності спільно з Головним юридичним управлінням здійснити його техніко-юридичне доопрацювання та підготовку до підпису.

Прошу депутатів підтримати рекомендацію комітету. І хочу сказати, що до нас звернулися Буковинська кінокомісія, Тернопільська кінокомісія, Закарпатська кінокомісія, Київська кінокомісія, Львівська кінокомісія, правління кінофестивалю “Корона Карпат”, Івано-Франківська кінокомісія, Асоціація Film Industry України і багато інших фільмасоціацій і кінокомісій з цілої України з проханням підтримати цей законопроект, який є вкрай важливим для розвитку кіновиробництва в регіонах. Тому що наші міста, наші регіони хочуть підтримувати кінопроцес, там є багато талановитих людей. Наш Закон “Про державну підтримку кінематографії” передбачає можливість участі органів місцевої влади, місцевого самоврядування в підтримці цього кінопроцесу. Ми довго працювали над цим законопроектом. І дуже прошу вас підтримати його.

Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Отже, колеги, я зараз запрошую авторів правок до обговорення. Правок є небагато. Я буду зачитувати правки, які були відхилені.

14-а. 14-а – відхилена. Не наполягає.

15-а – відхилена. 15-а. Не наполягає.

16-а – відхилена. Не наполягає.

Будь ласка, 16-а, Скорик. А наступним буде Гончаренко, по 17-й. Будь ласка.

11:27:19

СКОРИК М.Л. Шановний Микола Леонідович, у мене наступне запитання. Моя правка стосувалася того, що, я вважаю, що ми маємо поставити запобіжник для того, щоб Одеська кіностудія змінила свій профіль.

Справа в тому, що Одеська кіностудія, а там йдеться в Законі “Про кінематографію” про Одеську кіностудію, це дуже ласий, на жаль, об’єкт для недобросовісних забудовників. І Одеська кіностудія, крім того, що це кіностудія, яка є символом нашої кінематографії, це об’єкт, який приваблює, скажімо, різних ділків.

Які є запобіжники стосовно перепрофілювання даної кіностудії, якщо вони є? Я особисто вважаю, що ми маємо підтримати цей підхід, якщо вони є.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, пане Микола.

11:28:24

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л. Я дуже вам дякую за це запитання.

Законом передбачено, що обов’язковою умовою приватизації державної кіностудії, а також акцій, пакетів акцій інших корпоративних прав, що належать державі будь-якої іншої кіностудії, є збереження основної мети діяльності такої кіностудії впродовж 20 років з дня завершення приватизації. Державна кіностудія не може змінити статус суб’єкта кінематографії в результаті приватизації.

Отже, якраз, щоб ви знали, якщо говорити про Одеську кіностудію, бо закон охоплює всі регіони України, то земля Одеської кіностудії не належить, Одеській кіностудії належить лише бренд, а ті, хто хочуть заграбастати цю землю під виглядом того, що нібито це державна кіностудія, як це було в Києві, виступають проти цього закону. Рейдери, олігархи місцеві саботують цей закон. Закон якраз забороняє забудовувати кіностудію і робити з нею будь-що, крім виробництва кіно протягом 20 років.

Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Ви наполягаєте на голосуванні? Пане Скорик, ви наполягаєте на голосуванні? Ні. Добре.

По 17 правці я надаю слово Гончаренкову. Будь ласка, пане Олексій.

11:29:28

ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую.

Шановні колеги, дуже правильний закон, який я би з задоволенням хотів би підтримати, якби не одне “але”: в “Перехідних положеннях” цей пункт про приватизацію Одеської кіностудії.

Безумовно, ми хочемо, щоб був розвиток кіновиробництва, і ми розуміємо, що це може бути зроблено на базі приватного власника. Це є цілком нормально. Більше того, ми знаємо, що є певні плани щодо розвитку кіностудії, ми їх повністю підтримуємо. Але, на жаль, той пункт, який тільки що оголосив шановний голова комітету, не дає нам впевненості в тому, що всі будівлі кіностудії залишаться за кіностудією, що там не буде це передано під забудову, а це 10 гектарів землі на Французькому бульварі. Так, земля не належить Одеській кіностудії, але всі будівлі і споруди належать Одеській кіностудії. І ми чудово знаємо, що будівлі та споруди являються першочерговими, власник будівель і споруд є першочерговим на отримання землі від місцевої влади.

Тому, я вважаю, що рішення…

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд додайте.

ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую.

Тому, я вважаю, що рішення про можливу приватизацію Одеської кіностудії, що, в принципі, може бути абсолютно нормальним, якщо буде продемонстровано в першу чергу місто Одесі, що повністю територія буде збережена, що будуть збережені унікальні фонди, які є, в тому числі унікальні споруди. Просто сказати, що залишиться мета, ну, це можна робити в одному кабінеті, і тоді також буде начебто залишена мета.

Тому я вважаю, що в такому вигляді це робити не можна. І тому, якщо…

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, пане Микола.

11:31:14

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л. Шановний колега Олексій, в Одеській кіностудії немає ніякої землі. Більше того, ця кіностудія за цю землю не платить. І місто давно могло розірвати цю угоду. Там стоїть декілька старих будинків, але місто цього не робить. Тому що люди, які хочуть скористатися невизначеним статусом вже запланували собі її розбудовувати, забудовувати замість того, щоб залучити туди інвестиції. Ми бачили, як забудували територію Київської кіностудії. Закон прямо забороняє це робити. Закон не дозволяє це робити. Саме тому і всунули цей пункт штучний, про приватизацію… заборону приватизації Одеської кіностудії окремим законом, який вже давно втратив чинність, тому що цей пункт стосувався до прийняття Закону “Про кінематографію”, який ми прийняли, ми лише фіксуємо факт. Але забудовники і ті, хто хочуть вкрасти одеську землю і вбити одеське кіно, педалюють цей закон, щоб забудувати цю територію. Закон забороняє 20 років змінювати будь-який профіль, що-небудь відчужувати: частки, права, акції, будь-що.

Ви наполягаєте на голосуванні? Так.

Я ставлю на голосування 17 правку. Комітет її відхилив. Хто підтримує дану правку, прошу голосувати. Пан Микола дав вичерпне роз’яснення з цього приводу.

11:32:33

За-133

Рішення не прийняте.

18-а. Не наполягає.

Таким чином, колеги, ми завершили розгляд правок і переходимо до прийняття рішення. Слухайте, в мене є, колеги, загальне прохання. Це концепція підтримки українського кіно. І давайте, щоб питання, які стосуються земель не роз’єднували нас, а ми змогли підтримати українське кіно. Я прошу усіх зайти в зал і приготуватись до голосування. Голови фракцій, я прошу усіх запросити в зал, ми переходимо до прийняття рішення. І хочу повідомити, що вже зараз будуть роздавати таблицю Бюджетного кодексу, буквально за кілька хвилин, і якщо вона буде роздана в залі, ми зможемо перейти до розгляду Бюджетного кодексу. Зараз я прошу усіх зайняти робочі місця, ми переходимо до прийняття рішення. І прошу Апарат Верховної Ради, як тільки таблиці надійдуть, відразу їх роздавати.

Отже, колеги, я прошу підтримати українське кіно і я прошу підтримати проект Закону про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з набранням чинності Законом України “Про державну підтримку кінематографії в Україні” (№8251) в другому читанні та в цілому. Прошу голосувати і прошу підтримати. Голосуємо, колеги. Прошу підтримати. Голосуємо. Прошу підтримати.

11:34:21

За-176

По фракціям, будь ласка. “Блок Петра Порошенка” – 48, “Народний фронт” – 69, “Самопоміч” – 15, Радикальна партія – 2, “Батьківщина” – 7.

Колеги, ви можете між собою зараз найти компромісну позицію. Підійдіть сюди просто, до голови комітету. Гончаренко! Давайте найдемо компромісну пропозицію. Підійдіть сюди, я вам говорю третій раз. Підійдіть, найдіть компромісну пропозицію.

Пане Микола, пане Олексій, найдіть зараз компромісну позицію, щоб ми вийшли на голосування.

Отже, колеги, я прошу усіх заходити в зал, зайняти робочі місця. Я впевнений, ми зараз знайдемо компромісну позицію.

Я дуже прошу, колеги, займайте робочі місця. Я впевнений, зараз автор правки і голова комітету найдуть компромісне формулювання, ми його озвучимо і це об’єднає зал. Просто правильно сформулюйте. Допоможіть, хто може, правильно сформулювати, щоб ми мали високий рівень захисту. Щоб ні забудовники не могли захоплювати землю, яка є і щоб ми могли захистити державне майно.

Поки вони узгоджують позицію, Андрій Лозовий, будь ласка. Андрій Лозовий, одна хвилина. І прошу заходити в зал. Зараз формують компромісну позицію. Будь ласка, Андрій.

11:36:17

ЛОЗОВОЙ А.С. Андрій Лозовий, Радикальна партія Ляшка. Ви зверніть увагу, шановні колеги, що відбувається. У нас зараз підряди за кошти державного бюджету отримає компанія FILM.UA, яка друга в місці… в Російській Федерації, яка з нами воює 5 років уже майже проти України, а ми за бюджетні їх фінансуємо. В бюджеті на цей рік 12 мільйонів гривень на кінохроніку. Ніхто не бачив жодного знятого кадра.

Кінотеатр імені Довженка, якраз до річниці його дня народження, в чому особливий цинізм: кінотеатр імені нашого великого українця Довженка перейменовувати в якийсь там “Оскар”. Кіностудію Одеську намагаються приватизувати і загарбати, замість того щоб, як наприклад в Римі, Кіностудія Фелліні в державній власності працювала на державу, і ми повинні робити так само. У нас талановиті люди, але державна політика така, яка вона є нині, вона не українське кіно захищає, вона захищає інтереси, в тому числі ворога через компанію FILM.UA.

Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Отже, автор правки і голова комітету, так виглядає, сформулювали компромісну позицію. Я прошу, нехай Микола Княжицький її озвучить і ми перейдемо до прийняття рішення.

Колеги, я прошу заходити в зал. Будь ласка, пане Миколо, озвучте, а пан Олексій підтвердить це. Будь ласка, пане Миколо.

11:37:43

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л. Дякую.

Ми знайшли компромісу, компроміс полягає в тому, що редакція закону, яка говорить про те, що є збереження основної мети діяльності такої кіностудії впродовж 20 років з дати завершення приватизації, ми доповнюємо, з повною забороною відчуження нерухомого майна та територій, які знаходяться у віданні кіностудії на час прийняття цього закону протягом цих 20 років.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Підтверджуєте? Нормально. Колеги, отже, ми змогли об’єднати зал. Переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, займіть свої місця, це важливо, що ми по таких важливих речах можемо знайти порозуміння в залі.

І я ставлю на голосування проект Закону про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з набранням чинності Законом України “Про державну підтримку кінематографії в Україні” (№ 8251) у другому читанні та в цілому з поправкою, яку озвучив голова комітету Микола Княжицький під стенограму, яку погодив автор правки Олексій Гончаренко, з техніко-юридичними правками. Прошу голосувати і прошу підтримати. Голосуємо, колеги, прошу підтримати, голосуємо. Уважно і відповідально, голосуємо, колеги, підтримаємо українське кіно.

11:39:12

За-205

Повернення, я забув повернення. Зараз буде повернення, а потім голосування.

Отже, колеги, я ставлю, колеги, на повернення. Добре, колеги, говорять – повторне друге. Голова комітету!

Отже, я ставлю перше голосування на повернення, за повернення. Я прошу проголосувати за повернення до проекту Закону 8251. Прошу голосувати і прошу підтримати за повернення до розгляду закону. Голосуємо, прошу підтримати, голосуємо.

11:40:11

За-220

220.

Отже, колеги, загальна є пропозиція – повторне друге читання. Добре, ще раз, заключний раз поставлю. Колеги… (Шум у залі)

Отже, колеги, емоції вляглись. Я ще раз поставлю на повернення, якщо не буде голосів, ми перейдемо до пропозиції на повторне друге читання.

Я прошу, колеги, усіх зайняти робочі місця. Я прошу зайняти робочі місця і приготуватись до голосування. Готові? Так. Отже, кожний голос, нам бракувало кілька голосів.

Я ставлю на голосування пропозицію повернутись до проекту Закону “Про державну підтримку кінематографії в України” (8251). І я прошу підтримати пропозицію повернутись до розгляду закону. Прошу всіх голосувати відповідально, нам не вистачило буквально кілька голосів.

Прошу голосувати і прошу підтримати. Голосуємо. Прошу підтримати. Голосуємо за повернення.

11:43:27

За-191

Колеги, наступна пропозиція – на повторне друге читання. Давайте об’єднаємося навколо цієї пропозиції. І якщо у нас є дискусії, які, на жаль, не змогли вирішити до того, пропозиція направити в комітет на повторне друге читання. Давайте, колеги, всі навколо неї об’єднаємося.

Отже, колеги, я ставлю на голосування пропозицію, щоб проект Закону про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з набранням чинності Законом України “Про державну підтримку кінематографії в Україні” (8251) повернути в комітет на повторне друге читання.

Прошу голосувати і прошу підтримати. Голосуємо. Прошу підтримати.

11:44:21

За-234

234-за, рішення прийнято, колеги.