Про художні фільми як політичну рекламу в депутатському обговоренні закону про порівняльну рекламу

VRU

22 листопада 2018 року в рамках пленарного засідання Верховної Ради України було розглянуто і – вночі 23 листопада – підтримано у першому читанні проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гармонізації законодавства у сфері порівняльної реклами із правом Європейського Союзу)».

Закон (реєстраційний номер 8515) узгоджує українське законодавство у сфері порівняльної реклами із вимогами Директиви Європейського Союзу про введення в оману та порівняльну рекламу та Директиви щодо несправедливих торгівельних практик.

Обговорення законопроекту, який загалом не викликав заперечень, народні депутати використали, щоб висловитися з приводу інших нагальних питань, які, в тому числі, стосувалися кіно і музики.

Так народний депутат Іван Рибак згадав про художні фільми як інструмент політичної реклами. Він не назвав прямо художні фільми, в яких виведені персонажі, що слугують рекламою для кандидатів на виборні посади, але, вочевидь, мав на увазі президентський образ, втілений Володимиром Зеленським, у серіалі та фільмі «Слуга народу».

«Сьогодні потрібно говорити про те, що у нас потребується в Україні серйозна трансформація законодавства, яке регулює саме рекламу політичну. Незабаром у нас велика виборчі кампанії, великі виборчі кампанії – загальнодержавні  президентська та парламентська, а згодом і місцеві виборчі кампанії, і сьогодні багато хто маніпулює якраз рекламою, використовує художні фільми для реклами політичних нібито персонажів, а в перспективі кандидатів на ті чи інші високі посади в державі. Такі речі є неприпустимими, адже вони маніпулюють свідомістю якраз звичайного українця, якому подекуди важко розібратись, що є правдою, а що є вимислом».

А депутат Андрій Лозовий, виступивши на підтримку української культури та української пісні, висунув вимогу не закривати програму «Фольк-music» на телеканалі «UA:Перший»:

«Чи не єдину програму на телебаченні, яка захищає українську пісню, програму “Фольк-music”, яку веде Оксана Пекун, де наші народні пісні, українські, де наша культурна спадщина, де скарби духовні наших прабатьків, цю програму хоче закрити керівництво так  званого суспільного  телебачення на чолі з паном Аласанією.

Радикальна партія Олега Ляшка звертається до парламенту, до Президента, до уряду з вимогою не допустити закриття  програми “Фольк-music”. Не її треба закривати, а треба більше таких програм. Тому що  300 років русифікації мають дуже негативні наслідки, які ми бачимо у прифронтовій зоні,  які ми з колегами Ліньком, Дейдеєм, Мусійчуком бачили кілька днів тому в Ізмаїлі на Одещині, де сепарська пропаганда працює потужно. Ми повинні захистити свій український простір, захистити українську культуру…

Це святий обов’язок кожного з тут присутніх захистити наш інформаційний простір, захистити культуру, захистити мову, захистити українську пісню.

І завершу словами Тараса Шевченка: “Наша дума, наша пісня не вмре, не загине… От де, люде, наша слава, Слава України!”»

Сергій Васильєв