Підсумки засідання Секретаріату Правління НСКУ 25 травня 2016 року

NSKU

25 травня 2016 року відбулося чергове засідання Секретаріату Правління НСКУ, на якому було розглянуто такі питання:

  • Про принципи діяльності Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
  • Про висунення кандидатури на здобуття Державної премії України імені Олександра Довженка.
  • Про співробітництво НСКУ із Спілкою кінематографістів Литви.
  • Про прийом до членів НСКУ.
  • Про оцінку участі членів НСКУ у мистецьких заходах на окупованій території України.

Про принципи діяльності Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка

Голова НСКУ Сергій Тримбач поінформував секретарів Правління Спілки про початок роботи нового складу Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Склад комітету ще офіційно не затверджено, відповідний Указ Президента підписано не було, але роботу із визначення нових принципів діяльності Комітету вже розпочато.

Позитивним є те, що до нового складу пропонується включити більше кінематографістів. Якщо у попередньому складі Комітету, що працював під орудою Бориса Олійника, кіно представляв лише Роман Балаян, то нині – одразу четверо кінематографістів: Сергій Буковський, Андрій Дончик, Мирослав Слабошпицький і Сергій Тримбач. Якщо ж казати про членів Спілки у складі нового Комітету, то їх шість, адже ними є і Ада Роговцева, і голова Комітету Юрій Щербак.

В принципах роботи Комітету заплановані істотні зміни. Вводиться інститут експертів, які матимуть право пропонувати на розгляд Комітету по одній роботі та готуватимуть фахові висновки щодо висунутих на здобуття премії робіт. Таких експертів буде три в кожній номінації. Розгляд кандидатур експертів вже розпочато.

Висувати по одній роботі на премію матимуть право і члени Комітету. При тому голосуватимуть за кожну кандидатуру члени Комітету лише один раз (у минулі роки було і таке, що голосували по сім разів, допоки не досягали бажаного результату). Голосування у всіх турах – а їх три – буде таємним.

Окрему номінацію з кіномистецтва – збережено. І це також плюс, адже вітчизняному кіно протягом двох десятків літ приділяли незмірно меншу увагу, ніж воно заслуговує за своїм соціокультурним значенням і потенціалом.

Нині Комітет обговорює програму видавничої серії «Бібліотека Шевченківської премії». Сергій Тримбач запропонував розширити її з книжок також і на аудіовізуальні матеріали. Зокрема це стосується мистецького доробку Богдана Ступки, 75-ліття від дня народження якого вже незабаром – у серпні. Доречно було б видати на DVD низку видатних вітчизняних фільмів, в яких він зіграв.

Секретаріат Правління НСКУ прийняв інформацію голови Спілки до відома і доручив Сергію Тримбачу погодити кандидатури трьох експертів Комітету у номінації «Кінематограф», яких висуватиме НСКУ.

Про висунення кандидатури на здобуття Державної премії України імені Олександра Довженка

Голова Рейтингової комісії Спілки Сергій Борденюк повідомив, що за підсумками обговорення і таємного голосування Комісія рекомендує висунути на здобуття премії від НСКУ кінокритика, кіносценариста Людмилу Лємєшеву – за її видатний внесок у галузі вітчизняного кіномистецтва. Секретаріат Правління НСКУ затвердив це рішення.

Водночас, в рамках обговорення були висловлені думки, що попри те, що Довженківська премія передбачає можливість присудження за творчий внесок, у чинних умовах розвитку українського кінематографу доречніше відзначати нагородою конкретні мистецькі роботи.

Зокрема, було прийнято рішення звернутися до продюсерів стрічки «Все палає» (реж. Олександр Течинський, Олексій Солодунов і Дмитро Стойков) із закликом висунути фільм на здобуття премії самостійно.

Про співробітництво НСКУ із Спілкою кінематографістів Литви

Сергій Тримбач поінформував про візит до Вільнюса, що відбувся з 14 по 16 травня 2016 року на запрошення Спілки кінематографістів Литви. Він взяв участь в урочистостях з нагоди 70-ліття голови Спілки кінематографістів Литви Гітіса Лукшаса (спільно із головами Спілок кінематографістів Латвії та Естонії), а також провів зустріч із Гітісом Лукшасом і Послом України в Литовській Республіці Володимиром Яценківським.

На зустрічі говорили про можливі спільні проекти між Україною і Литвою у галузі кінематографу, в тому числі на історичні теми (зокрема, нині за участі литовських кінематографістів знімають вітчизняну стрічку «Червоний»), було приділено увагу реалізації проектів за участі НСКУ та Спілки кінематографістів Литви. Посольство України у Литовській Республіці висловило готовність підтримувати їх.

Сергій Тримбач повідомив, що у Будинку кіно буде проведено ретроспективу фільмів Гітіса Лукшаса. Також він зазначив, що до українського кіно в Литві є інтерес. Зокрема, декілька місяців тому Віктор Гресь тут представляв свій фільм «Хто помре сьогодні?» (1967), в якому зіграв литовський актор Бронюс Бабкаускас.

Говорили і про діяльність Кіноцентру (своєрідного литовського Держкіно). Його бюджет – 8,5 млн. євро (бюджет Держкіно України, на жаль, не набагато більший). Рішення щодо підтримки кінопроектів приймають експерти Кіноцентру і експерти Ради з культури. Їх висновки є конфіденційними. Найближчим часом фінансування у Литві будуть виділяти на тематичні проекти, присвячені сторіччю проголошення державності, зазначив Сергій Тримбач.

Про прийом до членів НСКУ

Голова Приймальної комісії НСКУ Олесь Янчук повідомив, що за підсумками обговорення та голосування Комісія рекомендує прийняти до членів Спілки таких кінематографістів:

  • Петрученко Євгенію, кіносценариста,
  • Рубашевську Олену, кінокритика,
  • Єлагіна Олександра, кінооператора,
  • Новіченкова Олександра, актора театру і кіно,
  • Ребенчука Олександра, кінооператора,
  • Каліна Олексія, кінооператора,
  • Розвадовського Сергія, продюсера,
  • Бонітенко Ірину, сценариста.

Секретаріат Правління НСКУ затвердив це рішення.

Про оцінку участі членів НСКУ у мистецьких заходах на окупованій території України

22 травня 2016 року в окупованому Російською Федерацією Севастополі відкрився XXV Міжнародний кінофорум «Золотий Витязь», у журі якого заявлено участь низку українських кінематографістів, в тому числі членів Спілки – Олексія Колесника, Михайла Голубовича і Валерія Ямбурського.

Водночас, організатори кінофоруму «записали» в його учасники також і тих українських митців, які відмовились їхати в окупований Крим. Тож їх «офіційна інформація» потребує перевірки.

Так само потребує вивчення питання, яким саме чином українські фільми з’явилися у програмах «Золотого Витязя». Наприклад, «Укранімафільм» заборонив показ анімаційної стрічки Олега Педана «Атракціон», дізнавшись, що її планують демонструвати в окупованому Криму.

А студентська робота Філіпа Мальцева «Лавка світів» взагалі потрапила до програми фестивалю без відома автора і цілком попри його волю. Його батько був активним учасником Революції гідності, навіть отримав на Майдані поранення, і він не подавав свій фільм на цей фестиваль, розповів заступник голови НСКУ Роман Ширман.

Було вирішено, що питання участі членів НСКУ у кінофорумі, що відбувається на окупованій території, має докладно розглянути Комісія з регламенту та етики Спілки. А рішення про виключення членів НСКУ, участь яких у «Золотому Витязі» у Севастополі буде підтверджено, прийматиме Пленум Правління НСКУ.

Також Секретаріат Правління НСКУ прийняв заяву, в якій засудив свідому участь українських кінематографістів у XXV Міжнародному кінофорумі «Золотий Витязь», що відбувається в окупованому Севастополі, а також закликав кінематографістів бойкотувати мистецькі заходи, які проводяться на окупованій території України.

Текст заяви буде поширено найближчим часом.

Крім того на засіданні Секретаріату Правління НСКУ було прийнято рішення висунути кінорежисерів Теймураза Золоєва та Михайла Ткачука до нагородження орденом «За заслуги» і розглянуто поточні питання життя Спілки.

Сергій Васильєв