Третій удар

Режисер: Ігор Савченко
В ролях: Олексій Дикий, Микола Боголюбов, Юрій Шумський, Віктор Станіцин, Володимир Головін, Михаїл Романов, Марк Бернес, Сергій Мартінсон та інші
СРСР, 1948 рік

Стрічка, що її Ігор Савченко, фактично, мав зробити, аби «виправдатися» за попередню – аполітичний водевіль, розкритикований владою аж до погроз увільнити його від професії режисера взагалі. Фільм про звільнення Криму від німецької армії, у якому борються політична кон’юнктура (із виділеним в окрему, усамостійнену лінію образом Сталіна – доброго і мудрого батька народів), батальні сцени, де діє у більшості деперсоніфікована маса, і вкраплення «загальнолюдського».

Таке людське – це передовсім історії генералів, а з ними і декількох солдатів, що – обов’язково інтернаціонально підібрані – мусять демонструвати силу простої радянської людини, яка й перемагає у війні під батьківським – абсолютно генеральним – керівництвом, чутливим до життя кожного. Відтак, окремі образи не завжди складаються у купу, відчувається, що тут чогось не вистачає, певної ланки, яка б поєднала високе керівництво і масу людей, укладених (чи ні?) з особистостей.

Не вистачає гіркої, нерідко, правди, замість якої – реляції про те, що операції розроблено таким чином, аби берегти людей, демонстрування гуманізму «вождя народів» і його військово-тактичної проникливості… (Напротивагу Сталіну, до речі, Гітлер виведений суто карикатурою, що нагадує певною мірою питомо американську тогочасну антигітлерівську анімацію).

Попри таке поєднання штучно збитих частин, що не сприяє цілісності, кожна окремо – з кінематографічного боку – виглядає надзвичайно майстерно: а особливо, деперсоніфікуюча, жахлива війна, зафіксована різноманітно і з достатнім екранним розмахом.

Навіть неприродно вивищена лінія сталінського звеличення знаходить тут своє чільне місце. А втім, на виході маємо маніпуляцію історією – пропагандистську, нехудожню. Маємо Сталінську премію за фільм. І трагедію великого художника, що творить кіно в часи, коли інакше як ідеологічно його робить неможливо.

Сергій Васильєв