«За двома зайцями» у «Лірі»

Lira_Kinoteatr

30  квітня 2015 року о 19:30 у кінотеатрі українського фільму «Ліра» відбудеться показ стрічки Віктора Іванова «За двома зайцями».

Перегляд знаної української комедії, відзнятої за однойменною комедією Михайла Старицького, відбудеться в рамках «Музею кіно», репертуарної рубрики кінотеатру «Ліра», яка щочетверга пропонує глядачам твори вітчизняної кінокласики.

Вступне слово перед показом скаже кінокритик, ведучий програми «Аргумент кіно» на каналі «1+1», секретар правління НСКУ Володимир Войтенко.

Легендарний фільм «За двома зайцями» покажуть у його оригінальній версії, з відреставрованою українською фонограмою.

Нагадаємо, що культовий фільм Віктора Іванова «За двома зайцями», знятий українською мовою на Київській кіностудії художніх фільмів імені О. Довженка у 1961 році, було згодом дубльовано російською, а його оригінальна фонограма довго вважалася втраченою. 2013-го року її вдалося віднайти і відреставрувати силами Національного центру Олександра Довженка.

Подаємо інформацію Центру Довженка від 15 липня 2013 року про те:

«Приблизно рік тому (улітку 2012 року. – НСКУ) до Державного агентства з питань кіно звернулася Жанна Ігорівна Данченко, директорка кінотеатру «Савона» із проханням урятувати чималі надбання українського кінематографа – цінні плівки, зберігати які в умовах провінційного фільмофонду не було можливості. Свого часу, завдяки зусиллям Жанни Данченко Маріупольський філомофонд, відомий у місті кінематографічний топос, став прихистком для величезної кількості фільмів, звезених туди з міста та області.

Завдяки клопотанням пані Данченко розпочалися переговори про передачу значної кількості фільмів з цієї колекції на баланс Національного Центру Олександра Довженка для забезпечення належних умов зберігання. 16 квітня 2013 року маріупольська міська рада постановила передати 128 фільмів Центру Довженка. Серед цих фільмів трапляються чудові зразки радянської класики соцреалізму («Павло Корчагін», «Подвиг розвідника», «Вертикаль»), прекрасна українська анімація («Енеїда») та сміливі фільми часів перебудови («Грішниця в масці», «Негідь»).

Серед цієї кінопродукції і була віднайдена україномовна фонограма до фільму «За двома зайцями».

За українською версією “За двома зайцями” полювали кілька десятків років. Символічно, що українську фонограму не вдавалося знайти – чи, бодай, оприявнити для публіки, – доти, поки не було знайдено обидві відомі натепер вцілілі версії. З 2010 року було відомо про існування української фонограми на кіностудії Довженка, проте фільм в оригінальній озвучці так ніхто й не бачив. 2012 року, коли українську версію фонограми було також віднайдено в маріупольському фільмофонді, дивним чином знайшлась і київська плівка. Тепер, на основі обидвох плівок Центр Довженка створив реставровану україномовну версію фільму, яку буде показано на МКФ “Молодість”.

Відомо, що виконавиця головної ролі фільму Маргарита Криницина наполягала на тому, що україньська фонограма фільму збереглася й просила віднайти її, аби відновити оригінальну версію фільму».

Відреставровану версію фільму з відновленою українською фонограмою було вперше продемонстровано в Києві в рамках МКФ «Молодість» 20 жовтня 2013 року на відкритому показі на Майдані Незалежності.

Адреса кінотеатру українського фільму «Ліра»: м. Київ, вул. Велика Житомирська, 40.