23 березня «Комівояжер» Асгара Фархаді виходить у кінопрокат

Komivoyager

23 березня 2017 року на екрани українських кінотеатрів виходить володар цьогорічної премії «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою – «Комівояжер» Асгара Фархаді.

За сюжетом, стосунки Ємада і Рани безхмарні, у них багато планів на майбутнє. Вдень Емад викладає у школі, а вечорами подружжя репетирує виставу за п’єсою Артура Міллера «Смерть комівояжера». Однак сімейна драма розгортається не лише на сцені, а й у реальному житті, коли їхнє нове помешкання з тихої гавані перетворюється на місце злочину.

Асгар Фархаді – визнаний у світі іранський режисер: він є призером усіх найбільших європейських кінофестивалів і був зарахований до сотні найвпливовіших людей світу за версією журналу TIME 2011 року. Його найуспішніша картина – «Розлучення Надера і Сімін» – здобула десятки нагород, у тому числі «Золотого ведмедя» за найкращий фільм, «Срібного ведмедя» за найкращий акторський склад, низку премій за найкращий фільм іноземною мовою: «Золотий глобус», «Сезар» і, нарешті, «Оскар».

«Комівояжер» повторив успіх «Розлучення Надера і Сімін» і удостоївся премії «Оскар» за найкращий іноземний фільм. Після оголошення номінантів і публікації скандального законопроекту про заборону в’їзду до США мешканцям країн Близького Сходу, Асгар Фархаді заявив, що не збирається відвідувати церемонію вручення «Оскарів». Замість режисера статуетку приймала Ануше Ансарі, інженерка NASA, перша у світі жінка-космічна туристка, перша мусульманка у космосі. Вона зачитала звернення режисера до глядачів і Американської кіноакадемії: «Поділяючи світ на «нас» і «наших ворогів», ви породжуєте страх, створюєте оманливе виправдання для агресії та війни».

Прем’єра «Комівояжера» відбулася на Каннському кінофестивалі, де стрічка отримала премії за найкращі чоловічу роль та сценарій. Преса високо оцінила фільм: Пітер Бредшоу із The Guardian назвав стрічку «приводом замислитися про народження нового жанру у кіно». За його словами, «Комівояжер» – це «майстерно зроблений і дуже значущий драматичний твір, що за ефектом можна порівняти з фільмами Ханеке та Антоніоні».

Літературною базою сценарію стала п’єса Артура Міллера «Смерть комівояжера», яку репетирують герої фільму. Цей твір вважається одним з найбільш значущих у автора – Міллер отримав за неї безліч нагород: від Пулітцерівської премії до декількох премій «Тоні».

«Комівояжер» виходить в український прокат 23 березня. Картину побачать глядачі у Києві, Вінниці, Львові, Одесі та Харкові. Стрічка демонструється в українській озвучці, а також мовою оригіналу з субтитрами.

«Артхаус Трафік», 15 березня 2017 року