3 вересня у кінопрокат виходить «Таксі» режисера-дисидента Джафара Панахі

Taxi

В Україні 3 вересня 2015 року стартує прокат фільму «Таксі», створеного одним із найвідоміших представників «нової хвилі» іранського кінематографа Джафаром Панахі.

Цей фільм Панахі створив після арешту за антиурядову діяльність і всупереч забороні займатися кінематографом. Незважаючи на обмеження, автор з’являється в кадрі у ролі самого себе за кермом пасажирського таксі. Фільм знятий на два айфони і відеореєстратор. Витримана у документальній стилістиці трагікомедія про сучасне іранське суспільство здобула головний приз Берлінського кінофестивалю – «Золотого ведмедя».

Доля Джафара Панахі – багаторічна боротьба за свободу творчості й права людини. Його перший повнометражний фільм – «Білий м’яч» удостоївся «Золотої камери» в Каннах як найкращий дебют. За роки роботи режисер став володарем «Золотого лева» Венеції, «Золотого леопарда» Локарно, «Срібного ведмедя» Берліна, а також численних нагород від преси та критиків.

Проте, міжнародна слава і визнання не вберегли Панахі від переслідувань на батьківщині. У 2009 році за роботу над фільмом про заворушення, котрі потягли за собою переобрання Махмуда Ахмадінеджада, кінематографіста заарештували за антиурядову діяльність і «пропаганду проти режиму». Він був засуджений до 6 років в’язниці і 20 років ізоляції. Йому заборонено знімати фільми, виїжджати за кордон і давати інтерв’ю місцевій та іноземній пресі. Незважаючи на це, 2011 року Панахі надіслав до Канн документальну роботу «Це не фільм» про життя режисера, якому заборонено знімати. Щоб уникнути перевірки на митниці, флешку з фільмом упакували в торт. «Таксі» – його другий твір, створений всупереч забороні.

Одного разу Панахі сказав: «Коли режисер не може знімати, це подібно до ув’язнення. І навіть коли він звільняється з невеликої в’язниці, він усвідомлює, що блукає у в’язниці значно більших розмірів».

З 3 вересня фільм вийде на екрани кінотеатрів у Києві, Вінниці, Дніпропетровську, Львові, Одесі та Харкові.

«Артхаус Трафік», 31 серпня 2015 року