31 травня – друга подія в рамках проекту Центру Довженка «Культурфільм. Кінематографічна Ревізія Донбасу»

1464664013

31 травня 2016 року, о 18:30 відбудеться друга подія в рамках проекту Національного центру Олександра Довженка «Культурфільм. Кінематографічна Ревізія Донбасу».

План заходу:

  • Лекція Ольги Брюховецької «Кінематографічний Донбас періоду відлиги: «чорний» фільм Параджанова, або молоко для героя». Мова лекції: українська;
  • Показ фільму «Квітка на камені» (1962, pеж. Сергій Параджанов).

Проект «Кінематографічна Ревізія Донбасу» проходить за підтримки:

  • Фонду Рози Люксембург / Rosa Luxemburg Stiftung
  • Державного фонду фундаментальних досліджень
  • Національного центру Олександра Довженка

КВІТКА НА КАМЕНІ / ЦВЕТОК НА КАМНЕ

1962, УРСР, Київська кіностудія художніх фільмів ім. О. Довженка

Режисер: Сергій Параджанов
Сценарист: Вадим Собко
Оператори: Сергій Ревенко, Лев Штифанов
Художник: Михайло Раковський
Композитор: Ігор Шамо
Звукооператор: Аркадій Лупал
У ролях: Боріс Дмоховський, Георгій Карпов, Людміла Чєрєпанова, Інна Бурдученко, Ґєорґій Єпіфанцев

Фільм розповідає про життя молодого шахтарського містечка, в якому поруч із традиційними пролетарськими атрибутами діє релігійна секта. Бригадир­ гульвіса Григорій Грива намагається будувати відносини з комсоргом Людою. А комсомолець Арсен закохується в дівчину із Західної України Христину та намагається її витягнути з секти.

Початково цей фільм береться знімати Анатолій Слісаренко під назвою «Спокій нам тільки сниться» або «Так ніхто не кохав». Однак після того як на зйомках фільму в 1960 році в пожежі гине акторка Інна Бурдученко, Слісаренка усувають від роботи та відправляють у в’язницю. Фільм передають доробляти однокурснику Слісаренка Сергію Параджанову, який його завершує у 1962 році під назвою «Квітка на камені».

«Кінематографічний Донбас чітко закріпився в радянському уявному як ключовий топос сталінізму, місце звершення героїчних подвигів стахановства і змов підступних «ворогів народу». Ноктюрний настрій «чорного» фільму Параджанова, в якому нема ні офіційних промов сталінського періоду, ні навіть пародій на них періоду відлиги, нагадує не тільки і не стільки сталінське шахтарське кіно, з його чітким поділом на світлих і темних героїв, скільки американський film noir, у якому етична амбівалентність охоплює всіх дійових осіб, незалежно від того, чи перебувають вони по цей, чи по інший бік закону».

Брюховецька Ольга. Кінематографічний Донбас періоду відлиги: «чорний» фільм Параджанова, або молоко для героя //Кінематографічна ревізія Донбасу. – К.: 2015

Ольга Брюховецька – теоретикиня кіно і візуальної культури, кандидатка філософських наук, старша викладачка кафедри культурології Національного університету «Києво­-Могилянська академія». Закінчила філософський факультет Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка та магістерську програму з культурології НаУКМА, кандидатська робота присвячена психоаналітичній теорії кіно. На даний час займається дослідженням українських фільмів Сергія Параджанова в контексті візуальної культури постсталінізму.

Відвідувачі подій «Культурфільм. Кінематографічна Ревізія Донбасу» мають можливість безкоштовно отримати нове видання Національного центру Олександра Довженка – книгу «Кінематографічна ревізія Донбасу». Умова отримання персонального примірника – попереднє заповнення заявки за посиланням>>>. Кількість примірників обмежена.

Сторінка події на Facebook тут>>>.

Адреса Національного центру Олександра Довженка: вул. Васильківська, 1.