«Брама» – у головному конкурсі МКФ «Чорні ночі» у Таллінні

Brama

Містичний трилер Володимира Тихого «Брама» відібраний до участі в головному конкурсі Міжнародного кінофестивалю «Чорні ночі» у Таллінні.

Цей фестиваль акредитований Міжнародною федерацією асоціацій кінопродюсерів як фестиваль класу «А» і проводиться вже впродовж 21-го року.

Цьогоріч Black Nights Film Festival  проходитиме з 17 листопада до 3 грудня.

Світова прем’єра фільму відбудеться на кінофестивалі 28 листопада 2017 року.

«Брама» буде змагатися з фільмами провідних кінематографістів Європи, Азії та Америки за 9 нагород міжнародного конкурсу і приз глядацьких симпатій.

Ґран-прі фестивалю – 10000 євро.

Стрічка розповідає про сім’ю, що мешкає у Чорнобильській зоні відчуження. Головує у ній баба Пріся, котра товаришує з русалками, під’їдає галюциногенні гриби і якось під час війни зарізала дванадцятьох есесівців. З нею живуть онук Вовчик і хвороблива донька Слава, яку свого часу покинув чоловік. Неочікувано їхнє розмірене життя закінчується – баба Пріся отримує містичне попередження про катастрофу, що станеться найближчим часом.

«Брама» – це екранне втілення відомої п’єси Павла Ар’є «На початку і наприкінці часів», що в постановках різних режисерів з успіхом пройшла на сценах Молодого театру і театру «Золоті ворота» в Києві, Львівського драматичного театру імені Лесі Українки, Харківського академічного драматичного театру імені Тараса Шевченка, Драматичного театру в Магдебурзі та ін.

«Ті, хто живуть у зоні відчудження, можуть бути більш реальними, ніж ті, хто сторониться їх, як прокажених. Впродовж 30 років після катастрофи Чорнобиль все ще є привабливою темою для оголення соціальних проблем. Володимир Тихий уникає всі ці штампи, навпаки – це серйозна алегорія України як держави, що не змогла позбутися морального розкладу і плутанини після розвалу Радянського Союзу», – зазначив Тііт Туумалу, Tallinn Black Nights Film Festival.

«Спектр драматургії «Брами» дуже широкий – від комедії до жаху. Техногенна архаїчність персонажів почерпнута з етнографічних подорожей Павла Ар’є у 2008 році до Чорнобильської зони відчуження. Мені було цікаво працювати з цим матеріалом, він унікальний своїм авангардним поглядом на те, що відбувається на околицях Чорнобиля зараз, і як видозмінюються класичні міфи та з’являються нові», – прокоментував режисер і співавтор сценарію фільму Володимир Тихий.

«Два роки тому я майже випадково потрапив на п’єсу «Сталкери» у постановці Стаса Жиркова, наступного ранку поїхав до Львова і, проходячи повз Драматичний театр імені Лесі Українки, отримав дзвінок від Володимира Тихого, який сказав, що хоче екранізувати п’єсу Павла Ар’є. На паркані біля театру висів плакат спектаклю «Баба Пріся» у постановці Олега Стефана. Фантастичний збіг обставин зіграв свою роль.  Ми сподіваємось на широку глядацьку аудиторію, адже чи не  найбільш успішний  український фільм «Пропала грамота» також балансував на межі гумору і містики. Як й інші популярні фільми подібної тематики – «Вечори на хуторі біля Диканьки» і “Вій”», – зауважив продюсер фільму Ігор Савиченко.

Голова Держкіно Пилип Іллєнко привітав команду фільму і зазначив: «Цьогоріч вже на шостому кінофестивалі класу «А» у конкурсній програмі буде представлений український фільм. Ця системність свідчить про те, що українська кіноіндустрія відповідає найвищому рівню світового кіно».

«Тішить,  що команда, яка створила  фільм за моєю п’єсою, – це не просто режисер, і не просто актори.  Це люди, які відіграють важливу роль у моєму житті, і у житті п’єси на театральних підмостках одразу декількох українських театрів.  А левова частка знімальних робіт відбувалася у самій Чорнобильській зоні й прилеглих до неї місцях. Це робить сам фільм автентичним дослідженням зони, глобальної техногенної і людської катастрофи», –сказав автор п’єси і співавтор сценарію Павло Ар’є.

Головні ролі у фільмі виконали Ірма Вітовська, Віталіна Біблів, Ярослав Федорчук, Дмитро Ярошенко і Дмитро Тубольцев.

Виконавиця головної ролі Ірма Вітовська прокоментувала: «Я дуже щаслива, що мала честь втілити цей образ.  Це роль-сповідь. Все те, що Я знаю про фантомні болі моєї країни, про її метафоричну змістовність, про наївність та про жорсткість, про поєднання протилежностей в однині… все це мені пощастило втілити на екрані.  І хоча мною фізично була заплачена ціна в тривалій реабілітації шкіри обличчя, в недоїданні та недосипанні, все це дуже дріб’язкове порівняно з тим, що пощастило зіграти не Роль, не героїню, а іншу сутність, інший світ».

Оператор-постановник – Слава Цвєтков, художник-постановник – Володимир Любий, композитор – Антон Байбаков, художник з костюмів – Олена Гресь, режисер монтажу – Ігор Косенко. Допомогли додати 40 років виконавиці головної ролі художники з гриму Ірина Беліна і Катерина Струкова. Доволі складні знімальні графіки планували другий режисер фільму Денис Воронцов і виконавчий продюсер Дмитро Кожема.

Продюсери фільму Ігор Савиченко, Марко Супрун, Володимир Тихий, Володимир Філіппов. Пост-продакшн фільму здійснював Олексій Москаленко.

Стрічка створена компанією «Директорія Кіно» за підтримки Державного агентства України з питань кіно, у партнерстві з компанією «Бедлам Продакшн» і MentaldRivestudio.

Український глядач зможе побачити стрічку вже навесні 2018 року.

Офіційна інформація