Галина Ярема, «Високий Замок» про VII МКФ «Корона Карпат», який, втім, з Каннським МКФ зрівнятися не годен.
У курортній столиці України відбувся VІІ Міжнародний кінофестиваль «Корона Карпат»
Кожної осені курортна столиця України, місто Трускавець, перетворюється на Канн або Карлові Вари: на свято кіно сюди з’їжджаються кінематографісти не лише з України, а й з-за кордону. Трускавецький Міжнародний кінофестиваль «Корона Карпат», який збирає кіноманів із 2009 року, став культурною візитівкою Західної України. «Корона Карпат» — не лише конкурс фільмів, а й майданчик для культурного діалогу між митцями, професіоналами та глядачами, який ведеться мовою кіно.
Попередній кінофестиваль організатори проводили без помпезності: не було червоної доріжки, дещо було змінено формат заходу. А цього року взагалі стояло питання — проводити VІІ фестиваль чи ні. Усе впиралося в кошти. За словами генерального директора кінофестивалю Олега Карпина, за два місяці до початку не були на 100% впевнені, що «Корона Карпат» відбудеться. Але мер Трускавця Андрій Кульчинський зробив усе можливе й неможливе для того, аби знайти ці кошти.
У день відкриття фестивалю перед кінотеатром «Злата» простелили червону доріжку. Нею пройшли члени журі: молдовський кінорежисер і голова журі Валеріу Жерегі, литовський режисер Альгімантас Пуйпа, латвійський режисер Яніс Нордс, український кінорежисер Василь Вітер, кінокритик Лариса Брюховецька… А також актори Яків Ткаченко, Ніна Набока, Євген Григор’єв, Юрій Хвостенко, Михайло Грицкан, Іван Шаран, Петро Пастухов, письменник і сценарист Андрій Кокотюха, актор Володимир Горянський, акторка, співачка та «гроза» усіх магазинів Наталія Кудряшова…
Генеральний продюсер кінофестивалю «Корона Карпат» Теодозія Микитка особливо раділа з того, що у глядацькому залі не було жодного вільного місця. На відкриття прийшли не лише трускавчани, а й гості міста, — щоб поспілкуватися з акторами, послухати концерт і подивитися фільм-відкриття «Герой мого часу».
— Те, що я міг зробити, робив по максимуму, — розповів журналісту «ВЗ» генеральний директор фестивалю Олег Карпин. — Але один, як відомо, у полі не воїн. Дякуючи команді — режисеру Борису Савченку, дівчатам-помічницям, генеральному продюсеру, відбірковій комісії, нам вдалося зробити усе, що запланували. Найбільше переживав за глядача, бо дуже хотілося, щоб кінозал не був порожнім. І я приємно вражений, що трускавецькі глядачі і гості міста підтримали фестиваль своєю присутністю. Але хочеться планку нашого заходу підняти на щабель вище. Думаю, наступного року варто було би зробити більше різних секцій, хочемо залучити якомога більше зарубіжних кінематографістів, щоб до Трускавця на свято кіно їхали, як, скажімо, у Карлові Вари чи у Канн. Бо і у Франції, і в Чехії колись також починали з маленьких фестивалів. Вірю, що і про «Корону Карпат», як про потужний фестиваль, заговорять в усьому світі.
На жаль, через хворобу не приїхала народна артистка України Ада Роговцева, яка повинна була проводити майстер-клас для дітей у Галицькій кіношколі. На допомогу прийшла заслужена артистка України Катерина Кістень (у серіалі «Слуга народу» — сестра президента. — Г. Я.).
У бібліотеці, де відбулася презентація книжок письменника і сценариста Андрія Кокотюхи та режисера Бориса Савченка, народу зібралося більше, ніж поставили стільців… Співали з Наталкою Кудряшовою і азербайджанцем Гурбаном Абасовим «Ніч яка місячна», «Моя Україна» та з Михайлом Грицканом на його сольному концерті. Особливо було приємно, що не лише зі сцени на відкритті і закритті фестивалю, а й протягом чотирьох фестивальних днів учасники спілкувалися українською мовою. Навіть голова Держкіно Молдови Валеріу Жерегі і литовець Альгімантас Пуйпа вивчили кілька українських слів на знак поваги до країни, у яку їх запросили. Натомість народний артист України Володимир Горянський, який добре володіє українською і який знімається в українських фільмах, зі сцени відкриття кінофоруму звертався до присутніх у залі російською… Мабуть, особлива зірковість завадила акторові бути присутнім на закритті VІІ кінофестивалю «Корона Карпат». Прикро, що не було Горянського і на відкритті плити, яку встановлюють на Алеї кінослави на честь фільму-переможця попереднього фестивалю. Тож не зміг потиснути руку молодому латвійському режисеру Янісу Нордсу, володарю Міжнародного призу журі на Берлінському кінофестивалі і володарю премії журі за найкращий фільм у Лос-Анджелесі. Його стрічка «Мамо, я тебе люблю» отримала на попередньому кінофестивалі «Корона Карпат» Гран-прі.
На суд професійного журі в основній конкурсній програмі було представлено дев’ять українських фільмів, серед яких є і фільми у співпродукції з зарубіжними країнами: «Коли падають дерева», «Ізі», «Гірська жінка на війні», «Казка про гроші», «Шляхетні волоцюги», «Червоний», «2020», «Припутні», «Герой мого часу». Найкращим фільмом VІІ кінофестивалю стала картина «Гірська жінка на війні» (Україна, Ісландія, Франція). Фільм було обрано як фільм-відкриття на Одеському кінофестивалі у липні цього року. Окрім того, стрічку висунуто від Ісландії претендентом на 91-шу премію «Оскар» у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою». У фільмі йдеться про Халлу, 50-річну диригентку хору, яка провадить таємне життя пристрасної захисниці екології. Коли жінка запланувала найсміливішу операцію, отримує несподіваного листа, який змінює її плани на життя. Її заявку на усиновлення дитини нарешті прийнято: на Халлу чекає дівчинка-сирота в Україні…
Наступного року, коли відбудеться VІІІ кінофестиваль «Корона Карпат», на Алеї кінослави встановлять нову плиту. На ній буде написано, що стрічка «Гірська жінка на війні» виборола найвищу нагороду — Золоту «Корону Карпат».
Фото авторки
Галина Ярема, «Високий Замок», 7 листопада 2018 року