Нацрада оголосила попередження телеканалу «Україна» через серіал «Не зарікайся»

Нацрада

28 квітня 2016 року Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила попередження телеканалу «Україна» через трансляцію серіалу «Не зарікайся», знятого на замовлення каналу пов’язаним із ним продакшном Front Cinema, повідомляє «Детектор медіа».

Відповідне рішення Нацрада ухвалила за результатами позапланової перевірки каналу, призначеної після скарг глядачів і громадськості. За попередження проголосували всі семеро присутніх членів Нацради одноголосно.

На думку скаржників, які зверталися до Нацради, цей серіал розпалює міжнаціональну ворожнечу. Перевірка Нацради зафіксувала трансляцію випусків серіалу, на який телеканал має чинне прокатне посвідчення.

У результаті аналізу контенту серії №66 серіалу «Не зарікайся» Нацрада знайшла підтвердження слів скаржників: вона зафіксувала цитати про «хунту криваву», про «київських олігархів», які мають залишити Донбас у спокої.

У своєму рішенні Нацрада констатувала порушення телеканалом «Україна» таких норм закону «Про телебачення і радіомовлення»: абзац 8 частини 2 статті 6 (трансляція програм, що можуть завдати шкоди дітям), абзац 13 частини 2 статті 6 (поширення інформації, яка порушує законні права та інтереси осіб, посягає на честь і гідність осіб). За це каналу оголошено попередження та вказано на неприпустимість порушення в подальшому.

Також Нацрада вирішила звернутися до Служби безпеки України з проханням дати оцінку серіалу на предмет наявності ознак кримінального правопорушення.

Крім цього регулятор у своєму рішенні наголосив на важливості соціальної відповідальності медіа під час АТО та рекомендував каналу «Україна» уникати показу телепродуктів, які можуть спричинити розкол суспільства, розвалювання ворожнечі, образити почуття громадян.

У своєму рішенні Нацрада послалася на експертний висновок Любові Найдьонової щодо психологічного впливу серіалу; на рішення Незалежної медійної ради, яка не знайшла порушень законодавства, але вважає, що медіа мають утриматися від створення художніх творів на такі конфліктно чутливі теми; на окрему думку членів Незалежної медійної ради, які вбачають у серіалі порушення; на рішення Громадської ради при Нацраді, яка не вбачає порушень законодавства; на експертні висновки двох установ, надані телеканалом «Україна».

У мотивувальній частині рішення Нацради йдеться про те, що верховенство права не обмежується лише законодавством, а включає й норми моралі, які відображені в Конституції України.

«Ви ступили на мінне поле, почавши знімати цей серіал», – сказав член Нацради Олександр Ільяшенко. А голова Нацради Юрій Артеменко пригадав, що під час війни у В’єтнамі в США був спеціальний закон, як знімати фільми й серіали.

На засіданні Нацради пояснення щодо змісту серіалу висловили представники телеканалу «Україна» і продакшну Front Cinema (Євген Лященко, Євген Буцан, Тетяна Гнєдаш).

Із закидами до творців серіалу виступили голова Держкіно Пилип Іллєнко, народний депутат Андрій Тетерук, четверо бійців АТО, п’ятеро представників громадянського руху «Відсіч» (у тому числі – двоє вже колишніх членів Експертної комісії Держкіно Сергій Оснач і Олексій Курінний, які в меншості голосували за заборону серіалу).

Натомість на підтримку каналу «Україна» виступили заступник генерального директора каналу СТБ Анатолій Максимчук і співвласник групи компаній Film.ua Сергій Созановський.

Членів Експертної комісії Держкіно, які голосували проти заборони серіалу, членів Незалежної медійної ради та Громадської ради при Нацраді, які не вбачають порушення законодавства в серіалі, на засідання не запрошували. Втім, голова Нацради Юрій Артеменко поінформував про суть ухвалених радами рішень.

Також пан Артеменко зачитав висновки експертів Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності та Київського міського експертно-криміналістичного центру (на користь творців серіалу) та заступниці директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Любові Найдьонової (не на користь серіалу).

Фото Олексія Темченка

«Детектор медіа», 28 квітня 2016 року