НАЗК розцінює пікети на підтримку Пилипа Іллєнка як тиск на діяльність державної установи

NAZK.logo.

Національне агентство з питань запобігання корупції вважає пікети на  підтримку голови Державного агентства України з питань кіно Пилипа Іллєнка, влаштовані 26 січня 2018 року біля будівлі органу, спробою тиску на діяльність агентства, йдеться в офіційному повідомленні НАЗК.

Національне агентство з питань запобігання корупції вважає пікети на  підтримку голови Державного агентства України з питань кіно Пилипа Іллєнка, влаштовані сьогодні біля будівлі органу, спробою тиску на діяльність агентства.

Протокол складено стосовно Пилипа Іллєнка за частинами першою та другою статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення за фактом того, що у його прямому підпорядкуванні перебуває особа, з якою в нього пов’язаний приватний інтерес (його двоюрідна сестра) і стосовно якої він приймав рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видавав накази про преміювання. Такі родинні стосунки зумовлюють виникнення приватного інтересу.

Національне агентство зазначає, що досить поширеною серед осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є підміна понять “обмеження щодо спільної роботи близьких осіб” (стаття 27 Закону України “Про запобігання корупції”) та “конфлікт інтересів” (стаття 28 Закону).

Так, Закон не забороняє мати у прямому підпорядкуванні осіб, які не охоплені поняттям “близькі особи”, але з якими особа пов’язана позаслужбовими стосунками (друзі, далекі родичі або інші позаслужбові стосунки, що зумовлюють наявність приватного інтересу). При цьому спільна робота осіб, які пов’язані між собою позаслужбовими стосунками, за якої одна з таких осіб є безпосереднім керівником, утворює конфлікт інтересів, який потребує обов’язкового врегулювання у порядку, встановленому Законом.

Тому у цьому випадку голова Держкіно повинен був повідомити про конфлікт інтересів та врегулювати його.

Законом не встановлюється заборон чи обмежень на наявність приватного інтересу як такого. Йдеться про дотримання правил етичної поведінки службовця та відповідну оцінку приватних інтересів через призму можливого їх негативного впливу на об’єктивність прийняття рішень при реалізації своїх службових чи представницьких повноважень.

У Національному агентстві зазначають, що будь-які форми тиску на антикорупційний орган є неприпустимими, адже агентство здійснює свої повноваження виключно в правовому полі. В розрізі того, що адміністративні протоколи складаються на різні категорії осіб, у тому числі на народних депутатів, керівників державних органів та підприємств, а   порушені питання отримують правову оцінку в судовому порядку, влаштування подібних акцій протестів має абсолютно заангажований характер.

Звертаємо увагу, що Національне агентство є незалежним превентивним органом зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику. До повноважень Національного агентства належить, зокрема, перевірка декларацій державних службовців, реагування на будь-яку інформацію з приводу корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень, зокрема таких, як зловживання посадою.

НАЗК, 26 січня 2018 року