Підсумки 11-го МКФ «Золотий абрикос»

Paradjanov

У Єревані завершив свою роботу 11-й Міжнародний кінофестиваль «Золотий абрикос».

Його основним героєм був Сергій Параджанов (цього року йому, як відомо, виповнилося б 90 літ), а з ним разом і українське кіно. Ретроспектива Українського Поетичного кіно (в якій були, звичайно ж, і Параджановські «Тіні забутих предків»), присутність наших фільмів у всіх програмах (окрім хіба що конкурсу документальних стрічок), показ фільмів Параджанова періоду його роботи в Києві – все це багато в чому українізувало фестиваль у столиці Вірменії.

Закриття фестивалю стало новим тріумфом української картини «Плем’я» Мирослава Слабошпицького (нагадаємо про три його нагороди в Каннах). Саме їй журі, очолюване знаменитим Марком Мюллером (нині він директор Римського фестивалю) присудило головний приз – «Золотий абрикос». За відсутності режисера приз прийняла виконавиця головної ролі Яна Новикова. Фільм Слабошпицького отримав і приз журі ФІПРЕССІ.  Другий за значенням приз «Срібний абрикос» одержав фільм «Побачення наосліп» грузинського режисера Левана Коґуашвілі, де одним із продюсерів є українка Олена Єршова.

Конкурс документальних стрічок судило міжнародне журі, очолюване українським критиком і сценаристом, головою НСКУ Сергієм Тримбачем. «Золотий абрикос» тут дістався італійському режисеру Джованні Дон Франческо за фільм «Кам’яна ріка». «Срібний абрикос» у поляків Ельвіри Нівери та Петра Росоловського, їх стрічка «Ефект доміно» розкриває драматичні перипетії життя сучасної Абхазії.

У своєму виступі Сергій Тримбач подякував дирекції фестивалю за увагу до українського кіно та підкреслив, що постать Сергія Параджанова назавжди пов’язала кінокультури наших країн.

НСКУ, 20 липня 2014 року