Про сьомий день 7-го ОМКФ

1469431853

21 липня 2016 року в рамках Одеського МКФ відбулися покази учасників конкурсних програм: грузинської картини «Чужий дім», румунського фільму «Незаконні» у Міжнародному конкурсі, учасника Європейського докуменального конкурсу, стрічки «Мій друг Борис Нємцов», та учасника Національного кокнкурсу – Ігор Мінаєв представив свою роботу «Блакитна сукня».

Дебютна робота грузинського режисера Русудана Глурджідзе «Чужий дім» про дві сім’ї, які пережили війну в Абхазії, була представлена в Міжнародному конкурсі виконавицею головної ролі Саломе Демурою і продюсером Катериною Гечмен-Вальдек. «Цей фільм бореться зі світом, де війна закінчилася, але не завершилася в душах людей. І важливо спробувати впоратися з цим», – сказала продюсер на прес-конференції. Саломе Демура поділилася, що сюжет фільму близький їй, оскільки її сім’я пережила подібні події, коли актрисі було 6 років.

Румунський фільм-учасник Міжнародної конкурсної програми «Незаконні» Адріана Сітару представили виконавці головних ролей Робі Урс і Аліна Григоре, яка також є автором сценарію. Вона розповіла, що спочатку було написано п’єсу, постановку якої в акторській школі побачив режисер Адріан Сітару і захотів екранізувати. Робота над фільмом відрізнялася особливою технікою підготовки акторів: закриті в одному будинку протягом 10 днів, вони повинні були проживати своїх персонажів. «Ми хотіли поговорити про можливості судити рішення інших людей і про те, де проходить ця межа, завдяки якій можна сказати правильне це рішення чи ні», – поділилася ідеєю картини Аліна Григора.

Національна конкурсна програма завершилася фільмом «Блакитна сукня», який представляла знімальна група на чолі з режисером Ігорем Мінаєвим. Для створення цієї картини, до якої входять три фільми, зняті автором в СРСР, потрібно було 38 років. «Ті фільми, які ви побачили в цій стрічці, були знищені в свій час владою. Я дуже радий представляти цей фільм саме в Одесі, тому що саме тут я починав свою кар’єру», – прокоментував режисер.

Пройшов заключний показ робіт-учасників Національного конкурсу короткого метра. В останній блок увійшли 7 короткометражних фільмів, серед яких музична анімація музиканта Юрія Хусточки та Микити Кравцова, «Цвях» автора кращого короткометражного фільму ОМКФ–2015 за версією FIPRESCI Філіпа Сотниченка і «Згущівка» Катерини Горностай, чия стрічка минулого року отримала приз за кращу акторську роботу.

Учасника документального конкурсу «Мій друг Борис Нємцов» представили режисер Зося Родкевич і продюсер Марія Гаврилова. «Мене цікавив він як особистість, а не його політичні погляди. Борис Нємцов – єдина людина в російський політиці, яка могла підпустити камеру так близько, і яка була дуже смішною», – сказала зі сцени режисер. Документальний кіно-портрет трагічно загиблого російського опозиціонера вже був представлений в секції спецпоказів фестивалю документального кіно «Артдокфест» Віталія Манського. Крім того, Зося Радкевич перед показом висловила свої співчуття родині вбитого в Києві журналіста Павла Шеремета, з яким вона особисто була знайома.

Представник «турецької нової хвилі», режисер Мустафа Кара презентував свій фільм «Холод Каландара» в спеціальній секції «Турецький фокус». «Говорячи про турецьке кіно, варто все таки уточнювати, що це вже друга «нова хвиля». Перед нами були дуже талановиті покоління режисерів і тепер ми йдемо за ними, – розповів режисер. – Одним із головних майстрів, роботами якого надихаються турецькі кінематографісти, є Андрій Тарковський. Можливо, тому багато наших фільмів відрізняються глибокою повільною оповіддю». Хоча сучасне турецьке кіно виділяється песимістичним поглядом на реальність, робота Кари навпаки наповнена оптимізмом і світлом. За словами режисера, саме так він бачить своє життя і багато в чому схожий на свого головного героя, особливо пристрастю до своєї справи. «Було написано безліч варіантів сценарію, але та кінцівка, що дарує надію, завжди залишалася. Якби я змінив її, я б зрадив самому собі».

В рамках секції «Фестиваль фестивалів» глядачі побачили палестинську картину «Перехрестя 48» Уді Алоні, яка розповідає про репера, який отримує шанс виступити в одному з клубів Тель-Авіва і який співає про соціальну несправедливість. Фільм був показаний на кінофестивалі в Берліні в секції «Панорама» і отримав приз глядацьких симпатій. «Це перший палестинський фільм арабською мовою. Ми дуже раді, що у нас з’явилася можливість висловитися від імені палестинців, тому що зазвичай події на нашій батьківщині розповідають інші люди», – сказав актор Тамер Нафар. Разом з ним на Одеський кінофестиваль приїхали інші учасники групи «Перехрестя 48», яка виступила увечері у фестивальному клубі Мантра.

У відкритому кінотеатрі «Stella Artois» на Ланжеронівському узвозі відбулася українська прем’єра короткого метра «Туфельки». «Для мене цей фільм дуже особистий, він присвячений пам’яті моєї сім’ї, родини моєї мами, більшість членів якої загинули під час Голокосту. Цей фільм знято в 2012-му, а починалося все рівно 5 років тому. Спочатку народилася короткометражка, яку ви побачите, а потім народилася ідея цілого альманаху під назвою “Свідки”», – прокоментував режисер Костянтин Фам. Продовжив спеціальні покази на Ланжеронівському узвозі в цей вечір свіжий польський фільм, присвячений повстанню у варшавському гетто, «Місто 44» Яна Комаси.

В рамках Літньої кіношколи пройшли майстер-класи Віталія Манського – «Документальне кіно як спосіб зрозуміти своє місце в реальності», і глави міжнародного журі Крістофера Хемптона«Від Девіда Лінча до Девіда Кроненберга: уроки в написанні сценарію».

Також цього дня глядачі побачили останні фільми з шекспірівської і української ретроспектив – «Книги Просперо» Пітера Грінуея і «Вперед, за скарбами гетьмана!» Вадима Кастеллі. Завершила секцію «Серіали!» Наталія Мещанінова з «Червоними браслетами», знятими в ко-продукції з Росією.

За інформацією ОМКФ