Сергій Проскурня: «Таке враження, що Тарас Григорович зі мною бавився»

Proskurna

Документальний фільм «Тарас Шевченко. IDентифікація» режисера Сергія Проскурні було створено на замовлення Державного агентства України з питань кіно до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Під час презентації стрічки члени творчої групи розповідали цікаві епізоди зйомок та зізнавались, що відчували присутність Кобзаря на знімальному майданчику.

Зйомки документального фільму режисера Сергія Проскурні та ДП «Українська студія хронікально-документальних фільмів» («Укркінохроніка») відбувались на Черкащині, в Бессарабії, Карпатах, на Донбасі, в Чорнобильській зоні відчуження, у Відні, в Нью-Йорку.

Сценарист стрічки Володимир Арєнєв каже, що на початку мав деякі сумніви, чи вдасться режисеру уникнути шароварщини, але після перегляду переконався, що цього не сталося, і з розумінням поставився до того, що Сергій Проскурня суттєво відійшов від сценарію.

Тим не менш у фільмі є спроба міфологізації Шевченка. Його портрет з’являється серед ікон, у селянській хаті або на обдертому білборді з написом «Кобзар єднає Україну!».

«На знімальному майданчику Сергій не дозволяв робити додаткових кадрів. Коли йому пропонували зняти якийсь такий цікавий ракурс, він казав: “Ні, я бачу це кіно”», – каже помічник режисера Наталя Чижова.

«ВідеоТеКа», 28 квітня 2014 року