Соціальний вектор розвитку нового українського кіна

Ukraine.Goodbye

В Україні почалися зйомки наймасштабнішого в історії незалежного українського кінематографу альманаху короткометражних фільмів «Україно, goodbye!». Це один із проектів, що переміг у відкритому конкурсі кінопроектів Державного агентства з питань кіно на отримання державного фінансування. А також друга робота нової української кіноформації, яка вже заявила про себе небюджетним проектом “Мудаки. Арабески.”

Стрічку, зняту торік українськими кінематографістами на власні кошти, подивилося більше 10 тисяч глядачів в українських кінотеатрах, а низку новел було включено до програм міжнародних кінофестивалів. Молоді режисери і сценаристи, які називають себе “новою формацією” знімають нове кіно про сучасну Україну, де є багато невирішених гостросоціальних проблем. Цього разу кіноальманах об’єднає 30 короткометражок за найболючішою тематикою – масовою еміграцією українців з рідної країни у пошуках кращої долі.

Історія створення альманаху короткого метру розпочалася рік тому. Саме тоді народилася ідея проекту, а вже навесні 2011 року він був представлений у рамках роботи українського павільйону на одному з найбільших міжнародних кінофорумів – Канському фестивалі. Про це розповів редактор проекту Володимир Войтенко. За його словами, частина фільмів з майбутнього альманаху уже в роботі, решта – чекають обіцяні гроші від держави. У молодих кінематографістів є рівно рік, аби відзняти своє кіно, адже вихід фільму “Україна Гудбай” у широкий прокат запланований на осінь 2012 року. Також пан В. Войтенко повідомив, що до прокатної версії, яка буде демонструватися на великих екранах у кінотеатрах, увійдуть лише 10-12 найкращих робіт. Решта короткометражок вийдуть на DVD.

Водночас, автори проекту запевняють, що робота над сценаріями й далі триває… Ймовірно, альманах ще поповниться кількома цікавими короткометражками, але їх вже доведеться знімати за гроші спонсорів та інвесторів, без яких, попри державне фінансування, не обійтися. На разі, на соціальне кіно про проблеми міграції молодим українським режисерам пообіцяли 8 мільйонів гривень. Сума не така вже й велика – зізнаються самі кінематографісти, щоправда уточнюють, що на державний конкурс були подані лише 16 кіносценаріїв. “Саме їх вартість “потягнула” на 8 мільйонів 304 тисячі гривень, з яких держава фінансує 50%, тобто трохи більше 4 мільйонів гривень”, – це вже пояснила Голова Державного агентства з питань кіно Катерина Копилова. За її словами “найближчим часом, після завершення усіх необхідних процедур оформлення – бюджетні гроші надійдуть на рахунок проекту і за два-три тижні питання буде вирішено”.

Вочевидь, підтримка цього проекту державою не є випадковою. Кіно і телебачення, як найбільш популярні і доступні широким верствам населення види мистецтва сьогодні мають надзвичайно великий вплив на різноманітні сторони суспільного життя: вони відіграють провідну роль у формуванні нового політичного мислення, пріоритету вселюдських цінностей і моральних ідеалів. Але, останнім часом, як телебачення, так і кіно все частіше нехтують тими самими ідеалами й людськими цінностями заради комерційного зиску – у результаті з екранів на багатомільйонну аудиторію глядачів ллється потік негативної і далеко не завжди естетичної і моральної інформації.

У Держкіно таку ситуацію вважають неприпустимою, тому всіляко обіцяють підтримувати молодих вітчизняних кінематографістів у нових проектах і, насамперед, дебютах. За словами Голови Держкіно К. Копилової, формування молодого покоління українських кінематографістів є необхідною умовою відродження вітчизняного кінематографу. Зокрема, вона неодноразово наголошувала, що фінансування дебютних фільмів молодих українських режисерів з метою формування нової генерації кіномитців є одним із стратегічних векторів розвитку українського кіно.

В Державному агентстві з питань кіно запевняють, що цікаві проекти молодих кінематографістів одержать стовідсоткову державну підтримку. Відомо, що у найближчі два роки заплановано фінансування 11 дебютних кінопроектів, які пройшли пітчинг Держкіно. А всього на фінансування 37-ми проектів, відібраних за підсумками відкритого конкурсу, проведеного Державним агентством України з питань кіно, виділено майже 120 млн. гривень (60 млн. – цього року і стільки ж планується додати наступного). На ці гроші буде виготовлено 16 повнометражних ігрових фільмів, 7 короткометражних ігрових, 9 – неігрових і 5 – анімаційних. Пані Копилова висловила думку, що кожен фільм, профінансований державою, знайде свій шлях до глядача – через покази у кінотеатрах, на телебаченні або на фестивалях. “Все, що було відібрано з конкурсних проектів, – це найкраще. Я впевнена, це кіно буде зроблено з належною якістю – воно потрапить у кінопрокат і його побачать глядачі”, – запевняє К.Копилова.

Щоправда, автори і продюсери альманаху короткометражних фільмів “Україно, Гудбай” дотримуються іншої думки. Вони не впевнені, що їхній проект вийде у широкий прокат. “Це не комерційне кіно, хоча воно цікаве, і обов’язково матиме свого глядача, – вважає один з продюсерів проекту та компанії Pronto Film Ігор Савиченко, – але в Україні на сьогодні немає жодного каналу, який би міг виділити час для показу таких фільмів, тому цей проект поки що “приречений” на життя в Інтернеті”. Попри такі не надто оптимістичні прогнози, у молодих кінематографістів все таки є надія, що підтримка з боку держави відкриє нові перспективи для їхньої творчості. В свою чергу, у Держкіно також переконані, що молоде кіно допоможе Україні вирішувати проблеми соціальної політики. Зокрема, голова Держкіно К. Копилова нагадала, що за даними дослідження “Український характер”, проведеного центром “Софія” в березні 2011 року третина українців хотіли б переїхати до іншої країни на постійне місце проживання, якби дозволяли обставини…Зокрема, готовність до переїзду висловили 34,1% опитаних, іще близько 10,8% опитаних вагалися відповісти на це запитання. Серед тих, хто висловив бажання виїхати з країни – понад 50,4% – це молоді люди віком від 18 до 29 років.

“Саме тому, що наша молодь мріє переїхати до іншої країни на постійне місце проживання, ми повинні показувати соціальні проблеми на великому екрані, як би боляче це не було”, – вважає Катерина Копилова. За її словами, у цьому проекті зайняті кілька сотень людей – як молодих кінематографістів, так і досвідчених професіоналів, яким не байдуже майбутнє України. “Саме ці люди формують сучасний український кінематографічний простір, а отже – за ними майбутнє вітчизняного кіно. Тому підтримка з боку держави такого проекту як “Україно, Гудбай”, що висвітлює проблеми міграції українців у пошуках кращої долі – це є зріла позиція держави, щодо соціальної політики в плані відповідальності за своїх людей і за свою країну, – вважає Голова Державного агентства України з питань кіно, – І якщо такий дуже непростий діалог між державою і молодими кінематографістами розпочався – то можна говорити, що перші кроки на шляху вирішення цієї проблеми вже зроблено”.

Ірина Тимошенко, Голос.UA, 27 листопада 2011 року

«Україно, Goodbye!»