Тарас Ібрагімов про фільм про кримськотатарський національний рух

1464898575

20 травня 2016 року журналіст «КримSOS» Тарас Ібрагімов, який працює над документальним фільмом про кримськотатарський національний рух, розповів в інтерв’ю «Громадському радіо» про те, що йому вдалося відзняти в окупованому Криму і наскільки важко там працювати українському журналістові.

Ірина Сампан, Ольга Веснянка, «Громадське радіо»

Тарас Ібрагімов: Нас було двоє журналістів. Ми знімали фільм про кримськотатарський національний рух. В тому числі ми знімали сучасних героїв, серед яких були політв’язні.

Ірина Сампан: Розкажи про зйомки в окупованому Криму.

Тарас Ібрагімов: На жаль, в Крим не можна їздити, повідомляючи, що ти журналіст з Києва і їдеш щось знімати. Там складно працювати, але можливо. Потрібно підтримувати контакт з тими людьми, які там живуть, які мають проукраїнську позицію і готові допомагати. Таких багато. Ми дуже вдячні [політологині] Ленорі Дюльберовій.

Ольга Веснянка: Ви були в дні, коли згадують жертв депортації?

Тарас Ібрагімов: На жаль, ні. Ми були на початку місяця. Ми застали, як у Криму святкують 9 травня. Це теж варто журналістської уваги. Там це свято перемоги.

Ірина Сампан: Про що ви знімали?

Тарас Ібрагімов: Час від часу ми їздимо в Крим спілкуватися з людьми. Дуже багато говорять про кримських татар в контексті трагедії 18 травня. Добре, що ми про це говоримо. Але дуже мало хто знає, що є інші сторінки в історії кримськотатарського народу.

Це національний рух. Він полягав у тому, що після депортації кримських татар вони почали активізуватися і утворювати певний рух за повернення у Крим. Це був дуже складний для них процес. За допомогою мирних протестів вони вимагали повернення свого народу у Крим. Як відомо, вони добилися цього.

Ми зрозуміли, що після заборони Меджлісу ідея національного руху відроджується в Криму. Від імені Меджлісу працювати не можна, бо посадять у в’язницю. Вони працюють ініціативними групами. Ми багато спілкувалися з кримськими татарами і питали, хто зараз в Криму є представником національного руху. Чимало людей сказали, що Ахтем Чийгоз. Це людина, яка залишилася в Криму, яка є політичним в’язнем.

Ірина Сампан: Розкажіть про інтерв’ю з дружиною Ахтема Чийгоза.

Тарас Ібрагімов: Це дуже «бойова» жінка, вона тримається. Такі інтерв’ю важко зробити, бо телефони прослуховуються. За її словами, Ахтем тримається, вона має можливість бачитися з ними майже щодня.

Ольга Веснянка: Що буде далі з фільмом?

Тарас Ібрагімов: Поки що ми знаходимось на етапі написання сценарію. Коли ми їхали у Крим, не знали, кого зможемо відзняти. Дуже складно зв’язуватися з цими людьми з материка. Коли приїхали, накидали приблизний сценарій. Фільм буде розміщений на платформі «КримSOS». Можливо, ми зробимо презентацію, будемо ділитися з іншими.

Ірина Сампан: Чи існує небезпека для людей, які знялися в фільмі?

Тарас Ібрагімов: Будемо сподіватися, що ні. Ситуація в Криму така, що з обшуками можуть прийти до будь-кого. Ми знімали Ільмі Умерова. Через кілька днів до нього прийшли ФСБшники з обшуками і відвезли його в СІЗО в Сімферополь. Але ми вели зйомки за згоди. Люди не бояться.

За матеріалами «Громадського радіо»