Збереження арт-хаусного кінотеатру «Київ». Ціна питання: 700 тис грн. оренди в місяць

Kinoteatr.Kyiv

Після закриття культових для творчої аудиторії Києва кінотеатрів «Україна» та «Кінопанорама», що припинили свою профільну діяльність 1 жовтня, перспектива зникнення з культурної мапи столиці ще одного кінотеатру – «Київ», не могла не викликати реакції кіногромадськості.

«Бізнес.медіа»

26 грудня, за повідомленням голови ТОВ “Культурний центр” Кінотеатр “Київ” Вілі Бондаренко, що ось уже 20 років орендує будівлю кінокомплексу у КМДА, стало відомо, що міська влада не збирається продовжувати з керуючою компанією орендний договір, дія якого закінчується 4 січня 2019 рока.

У відповідь на реакцію подиву й обурення кіногромадськості, для якої позиція КМДА виглядала абсолютно нелогічною, враховуючи, що Кінотеатр «Київ» при своїй арт-хаусній спрямованості, створив одну з найавторитетніших кінофестивальних майданчиків країни, і генерує надходження в бюджет міста, директор департаменту культури КМДА Діана Попова повідомила, що мова про перепрофілювання комплексу, і тим більше блокування кінодіяльності не йде. Але КГГА має намір змінити орендарів муніципальної власності, повернувши «Київ» під управління комунального підприємства “Київкінофільм” (куди вже входять к-ри “Алмаз”, “Факел”, “Луч”, “Пролісок”, “Старт”, “Ліра”, “Салют” , “Лейпциг”, “Флоренція”, “Київська Русь”, “Ім. Т. Шевченка”, “Кіото”, “Ленінград” та інші).

Зустрічна хвиля громадської реакції знову виявилася досить жорсткою.

Alexandr Gusev: «Віталій Кличко, Diana Popova и вся мэрская рать! Вы решили, что киевляне- полные идиоты только на том основании, что они вас выбрали? Или вы думаете, что ваши избиратели живут не в Киеве, а на Луне? Думаете, что они получают информацию о состоянии киевских кинотеатров благодаря снимкам со спутника? Или вы вообразили себя новыми большевиками-национализаторами, загоняющими кинотеатры в муниципальный колхоз?»

Alika Kharchenko: «Кинотеатр Киев хотят забрать у талантливых руководителей, которые сделали из него культурный центр, которым он есть сейчас. Да, по заявлению кмда кинотеатр не закрывают, но это не значит, что в нем продолжат проходить многие знаковые события и показывать независимое кино.
Какой смысл забирать его у нынешнего руководства? Почему за четыре рабочих дня до окончания договора аренды официального письма от кмда у арендателей до сих пор нет? Девятого октября было запрошено продление аренды. Единственный ответ, который к 28 декабря получили арендаторы висит на сайте и объясняет очень мало»

4 січня, у день закінчення терміну дії договору аренди, Illia Dyadik створив петицію на сайті КМДА на підтримку улюбленого киянами закладу, що за 10 днів зібрала більш ніж 4000 підписів з 10000, і в якій підкреслюється: ТОВ «Культурний центр «Кінотеатр «Київ» за час своєї діяльності провів технічну модернізацію кінозалів і обладнання, за власний рахунок провів реставраційні роботи. Завдяки продуманій програмній політиці команда створила на базі кінотеатру найповажніший кінокультурний центр в Україні. Спільно з численними посольствами країн світу та культурними інституціями тут проводять фестивалі національного кінематографа (більше 200 заходів з моменту реставрації). Протягом багатьох років кінотеатр приймає у себе Київський міжнародний кінофестиваль «Молодіcть», його включено до міжнародної мережі «Europa Cinemas», до якої входять найкращі кінотеатри Європи.

14 січня в КМДА відбувся брифінг, на якому міська влада, в особі заступника голови КГГА Володимира Слончака, озвучила нову тактику «арендного перехвату» к-ра «Київ». Акцент чиновниками КГГА робився в основному на фінансової складової експлуатації майна громади, і те, що міська влада має намір передати арт-комплекс «будь-якому орендарю» – це пряма цитата, хто запропонує кращу орендну платню на відкритому конкурсі.

При цьому, можливою орендною ставкою експерти КГГА вже назвали суму в 700тис грн., базуючись на аналогії з кінотеатром «Жовтень», де сума оренди комплексу в 2787,7 кв.м. в грудні склала 223747,27 тис грн. Нагадаємо, що згідно з минулим 10-річним договором оренди, ТОВ «Культурний центр” Кінотеатр Київ “» виплачувало місту за оренду комплексу площею 7131 квадратний метр – близько 47 тис. грн в місяць, паралельно отримуючи за чотирма договорами суборенди 886 кв.м – 208 тис грн., але дві третьої цієї суми центр перераховує до бюджету, згідно базового договору оренди. Частка ж сборів за кінопрокат не перевищує 500 тис в місяць з яких ще потрібно виплатити зарплатню робітникам, оплатити комуналку, та ін.

Таким чином київська влада заздалегідь ставить підвищену планку платні, та переводить дискусію в суто меркантильну площину, відкидаючи ризики передачі комплексу в руки нехай і платоспроможних власників, але можливо тих, що в перспективі зможуть змінити цільове призначення «Києва», як це (доречі, цілком юридично обґрунтовано), відбулося з кінотеатрами «Україна» і «Кінопанорама».

За рамками дискусії залишається й найважливіша культурна складова, про яку пише в своєму ФБ голова Держкіно: «Хотілося б нагадати, що саме такий підхід — вимірювати культурний ефект винятково фінансовою вигодою — і призвів до того, що сьогодні у Києві зникли знакові кінотеатри, а держава майже втратила (по суті — втратила, і зараз наново відбудовує) національний кінематограф…”

«…Усі ці зусилля – продовжує Пилип Іллєнко – з припинення діяльності Культурного центру «Кінотеатр «Київ» у тому вигляді, яким ми його знаємо вже 20 років, відбуваються на тлі дуже дивного поводження з чинним законодавством та умовами договору оренди. Так, всупереч закону, орендар не був попереджений за 3 місяці до закінчення терміну оренди про намір розірвати договір і повернути об’єкт оренди власнику. Крім цього, у випадку продовження оренди (що власне і планує тепер зробити КМДА) нинішній орендар (який фактично ним досі залишається) має переважне право на укладання договору оренди, тобто без проведення конкурсу. Та, зрештою, навіть станом на сьогодні, 14 січня 2019 року, орендар так і не отримав письмового повідомлення про відмову продовжити термін дії договору оренди.

У зв’язку з цим, хотілося б нарешті отримати правдиву відповідь від очільників столичної влади — що ж насправді відбувається і кому потрібен кінотеатр «Київ»?»

Що ж, зараз, київська влада визначається з експертною оцінкою комплексу і готує умови конкурсу на право оренди, провести який обіцяють в найближчі півтора місяця. Сподіваємося, що статус пам’ятника архітектури і містобудування місцевого значення, як і цільове призначення кінотеатру змінюватись не будуть, і в договорі оренди це буде юридично обумовлено не тільки на найближчі 6-10 років, як це на жаль, сталося з «Кінопанорамою» та « Україною».

Ну і безумовно цікаво, хто ще, крім команди сьогоднішнього «Києва», запропонує розгорнуту програму розвитку комплексу не тільки з урахуванням фінансової, а й потужної фестивальної складової. Тож чекаємо на новини і ДИВИМОСЯ УКРАЇНСЬКЕ… поки ще в кінотеатрі “Київ”…

«Бізнес.медіа», 16 січня 2019 року