Держкіно виграло суди у «Стар Медіа» щодо заборони серіалів «Бомба» і «Мисливці за караванами»

Dergkino

Кінокомпанія «Стар Медіа» звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовами до Державного агентства України з питань кіно, у яких просила суд зобов’язати агентство прийняти рішення про державну реєстрацію серіалів «Бомба» (реж. О. Фесенко, 2013) та «Мисливці за караванами» (реж. С. Чекалов, 2010) і оформити та видати на них відповідні прокатні посвідчення на право розповсюдження та демонстрування фільмів.

23 червня 2016 року суд відмовив у задоволенні обох позовів кінокомпанії, зважаючи на те, що «Стар Медіа» до того не оскаржувала у судовому порядку ані скасування агентством державної реєстрації зазначених серіалів, ані подальшу відмову Держкіно видати на них нові прокатні посвідчення або ж переглянути власне рішення. Відтак, заборона на демонстрування та розповсюдження вказаних серіалів в Україні триває.

Справа про телесеріал «Бомба»

«Бомба» – 8-серійний історичний драматичний серіал, який оповідає про те, як в роки Другої світової війни ленінградський студент став шпигуном: його направили до США, де він під прикриттям мав працювати на заводі зі збагачення урану, дізнаючись таємниці американської програми із розробки атомної бомби.

В обґрунтуванні позовних вимог щодо державної реєстрації серіалу «Стар Медіа» зазначила, що правові підстави для заборони його розповсюдження і демонстрування – відсутні.

Держкіно у відповідь повідомило, що Експертна комісія з питань розповсюдження і демонстрування фільмів більшістю голосів не рекомендувала серіал «Бомба» для показу на території України, як такий що популяризує радянський режим, правонаступницею якого є держава-агресор Росія, а тому відмова є правомірною.

Наказ про скасування державної реєстрації серіалу «Бомба» та визнання недійсним (анулювання) виданого йому прокатного посвідчення Держкіно видало 2 квітня 2015 року. Прокатне посвідчення на розповсюдження і демонстрування серіалу було видане ТРК «Студія 1+1». Зазначений наказ кінокомпанія «Стар Медіа» в судовому порядку не оскаржувала.

Натомість 4 вересня 2015 року кінокомпанія звернулася до Держкіно із заявою про видачу прокатного посвідчення на право демонстрування «Бомби».

Однак, Експертна комісія за результатами повторної експертизи на підставі норм закону «Про кінематографію» прийняла рішення не рекомендувати телесеріал для показу на території України як такий, що популяризує радянський режим, правонаступницею якого є держава-агресор Росія.

Держкіно навело аргументи експертів на підтримку заборони:

  • амбівалентність образів представників НКВС СРСР може бути неадекватно сприйнята молодшою аудиторією;
  • пропаганда неосталінізму – головний герой Берія постає «добрим генієм», рятівником світу від атомної війни;
  • серіал пропагує комунізм.

Відповідне рішення було прийняте більшістю голосів експертів (13 голосів) і оформлене протоколом Експертної комісії від 29 вересня 2015 року.

7 жовтня 2015 року Держкіно поінформувало «Стар Медіа» про відсутність правових підстав для зміни попереднього прийнятого рішення про заборону розповсюдження і демонстрування телесеріалу «Бомба» на території України.

Відповідно до чинної правової процедури, у разі своєї незгоди із рішенням Держкіно «Стар Медіа» могла оскаржити його у судовому порядку. Однак, кінокомпанія не надала Окружному адміністративному суду міста Києва доказів такого оскарження.

Зважаючи на це, суд не мав підстав вважати, що Держкіно безпідставно заборонило розповсюдження і демонстрування телесеріалу. Відтак, у задоволенні позову «Стар Медіа» було відмовлено повністю.

Справа про телесеріал «Мисливці за караванами»

За сюжетом 4-серійного військового серіалу «Мисливці за караванами», знятого за романом Олександра Проханова, пануванню радянської авіації у небі над Афганістаном у 1987 році починають загрожувати американські «Стінгери», які з’являються у моджахедів. Герої фільму – радянські військові з розвідувального батальйону – мають здобути зразок нової зброї.

В обґрунтуванні позовних вимог кінокомпанія «Стар Медіа» зазначила, що серіал не містить пропаганди, оскільки у ньому відсутні радянські органи державної безпеки, органи держави агресора, відсутня пропаганда війни та будь-яке інше джерело пропаганди, а тому Держкіно не має підстав для відмови у державній реєстрації серіалу.

Держкіно виступило проти позову, мотивуючи це тим, що Експертна комісія більшістю голосів не рекомендувала «Мисливців за караванами» для показу на території України.

Прокатне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування серіалу ще 1 листопада 2012 року отримала ТРК «ІСТV». Строк його чинності збіг 31 серпня 2014 року.

8 липня 2015 року до Держкіно від ТРК «ІСТV» надійшла заява та необхідний пакет документів до неї із проханням видати нове прокатне посвідчення на серіал.

За підсумками розгляду 17 серпня 2015 року Експертна комісія більшістю голосів заборонила серіал «Мисливці за караванами» для показу на території України. За таке рішення проголосували 8 із 12 експертів.

Наступного дня Держкіно повідомило заявника – ТРК «ІСТV» – про відмову у видачі державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування серіалу.

23 вересня 2015 року кінокомпанія «Стар Медіа» звернулася до Держкіно із листом, в якому просила переглянути рішення щодо заборони показу на території України серіалу «Мисливці за караванами» та скасувати таку заборону.

Підставою для перегляду рішення, на думку «Стар Медіа», були листи від Асоціації соціальної підтримки і захисту працівників спецслужб України «Співдружність» та від Української спілки ветеранів Афганістану, які кінокомпанія спрямувала Держкіно.

16 жовтня 2015 року Держкіно повідомило «Стар Медіа», що не має правових підстав для повторної подачі серіалу «Мисливці за караванами» на розгляд Експертною комісією, оскільки «Стар Медіа» не надала необхідних документів, передбачених процедурою такого перегляду, так само як і документів, які б підтверджували права «Стар Медіа» на відповідний серіал.

Кінокомпанія «Стар Медіа» не надала доказів оскарження відмови Держкіно у суді, як того передбачає відповідна процедура. Відтак, в Окружного адміністративного суду міста Києва були відсутні підстави вважати, що Держкіно безпідставно заборонив розповсюдження і демонстрування серіалу «Мисливці за караванами». У задоволенні позову «Стар Медіа» було відмовлено повністю.

Нагадаємо, що 25 травня 2016 року Окружний адміністративний суд міста Києва за позовом телекомпанії «ТЕТ», що входить до групи компаній «1+1 медіа», визнав протиправним рішення Держкіно скасувати прокатні посвідчення російського серіалу «Кухня». У своєму позові телекомпанія «ТЕТ» – відповідно до чинної правової процедури – оскаржувала відповідний наказ Держкіно, яким були визнані недійсними державні посвідчення на право розповсюдження і демонстрування чотирьох сезонів серіалу.

Сергій Васильєв