Відбувся показ документальної стрічки Марка Джонатана Гарріса та Олеся Саніна «Переломний момент»

1467619817

28 червня 2016 року колишній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк поділився власними враженнями про документальну стрічку «Breaking point» («Переломний момент»), що її допрем’єрний показ відбувся у Вашингтоні, США.

«“Breaking point”. Вражаюча робота американського режисера, триразового володаря “Оскара” Марка Джонатана Гарріса. Приголомшливий документальний фільм про українську націю, український народ. Про те, як ми боремося за нашу незалежність, за нашу землю і наше майбутнє. Український народ і наша країна заслуговують кращого майбутнього.

Вважаю, що цей фільм захоплюватиме глядачів у всьому світі. Тому що він – про правду, а правда – найбільша цінність», – написав Арсеній Яценюк у Фейсбуці та представив трейлер документальної стрічки, повна назва якої «Переломний момент. Війна за демократію в Україні».

Співрежисером фільму виступив Олесь Санін.

Плани щодо документального фільму про новітні українські події, створюваного «триразовим володарем “Оскара”» Арсеній Яценюк озвучив рік тому – 26 червня 2016 року, на засіданні колегії Міністерства культури України, яке тоді уперше відбулося за участі прем’єр-міністра України.

Тоді він оголосив, що уряд планує зняти вітчизняний фільм про Крим, що має стати відповіддю на російську стрічку «Крим. Шлях додому». При тому братися до такої справи, на думку прем’єр-міністра, має всесвітньо відомий режисер.

Арсеній Яценюк повідомив, що вже почалися перемовини із режисером-володарем трьох «Оскарів», а також озвучив строки виробництва фільму. Стрічку планували зняти уже до кінця 2015 року.

Своєю чергою у жовтні 2015-го Олесь Санін у програмі тодішнього віце-прем’єр-міністра, міністра культури В’ячеслава Кириленка «Мінкульт» розповів, що готує документальний фільм про події Революції Гідності.

Олесь Санін тоді повідомив, що над стрічкою, події якої починаються на Майдані і тривають до оголошення антитерористичної операції на Сході України, працює змішана українсько-американська творча група. За словами режисера, завдяки тому він створює універсальне кіно для всього світу, а не продукт виключно для внутрішнього українського ринку.

Олесь Санін планував, що фільм, над яким він, вочевидь, уже тоді працював із Марком Джонатаном Гаррісом, з’явиться навесні 2016-го.

Зазначимо, що режисер, продюсер і сценарист документального кіно Марк Джонатан Гарріс дійсно брав участь у роботі над трьома стрічками, які отримали премію Американської кіноакадемії – короткометражним фільмом «Червоні ліси» (1967) і повнометражинми фільмами «Довга дорога додому» (1997) та «Історії зі шкільних автобусів» (2000). Щоправда, називати його «триразовим володарем “Оскара”» не випадає, оскільки персональні «Оскари» кінематографіст отримав лише два – за «Червоні ліси» та «Історії зі шкільних автобусів».

Також в процесі роботи над фільмом зазнала змін його концепція. На початку було заявлено, що стрічка мала стати відповіддю на російський пропагандистський фільм «Крим. Шлях додому», відтак, акцентувати увагу на анексії Криму. Нині ж маємо історію, що не обмежується подіями півострову.

Відтак, певною мірою стрічка стала неочікуваною відповіддю не на російську пропаганду, а на новий документальний фільм про Революцію Гідності, створений за участі Олівера Стоуна, «Україна в огні», прем’єра якого відбулася 16 червня 2016 року в рамках 62-го МКФ у Таорміні, Італія.

Фільм «Україна в огні», режисером і продюсером якого виступив Ігор Лопатьонок, містить інтерв’ю Олівера Стоуна із президентом Росії Володимиром Путіним, колишнім президентом України Віктором Януковичем і колишнім міністром МВД Віталієм Захарченком, за допомоги інформації яких автори прагнуть розібратися, що насправді відбувалося на Майдані.

Зрештою, відповіді на це запитання надані уже у трейлері стрічки, де зокрема сказано, що в посольстві США у Києві був штаб, який керував революційними процесами, нова українська влада використовує неонацистів, а США прагне створити з Росії образ ворога, потрібний їй для ведення внутрішньої та зовнішньої політики тощо.

У 2014-му Ігор Лопатьонок, що нині мешкає у США, уже був продюсером документальної стрічки про Майдан – фільму Джона Бека Гофмана «Бійня на Майдані». До того він був одним із продюсерів стрічки Міхаль Боганім «Земля забуття» (2011), а також продюсером численних колоризацій радянської класики, зокрема, і фільму Леоніда Бикова «У бій ідуть самі “старі”».

Сергій Васильєв